Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju

Płomień jedności

Rok 2003 był szczególny dla naszej diecezji, obchodziliśmy bowiem Tysiąclecie Męczeństwa Pięciu Braci z Międzyrzecza. Oni pierwsi nieśli światło Ewangelii poganom, wówczas jeszcze licznie zamieszkujących te ziemie. Nabożeństwo ekumeniczne 20 grudnia ub.r. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, poprzedzone czuwaniem w kościele we wsi Święty Wojciech, zakończyło obchody milenium śmierci Pierwszych Męczenników Polski. W czasie nabożeństwa przekazane zostało Betlejemskie Światło Pokoju przedstawicielom różnych wyznań, którzy zanieśli je do swoich wspólnot jako symbol pokoju i zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za pośrednictwem harcerzy

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski za pośrednictwem skautów słowackich, od których odebrali je harcerze z ZHP. Inicjatywa zapalenia w Grocie Betlejemskiej Światła Pokoju i przewożenia go do różnych krajów zrodziła się w 1986 r. w Górnej Austrii. Do 1999 r. austriackie dziecko zapalało światło w Grocie Betlejemskiej. W 2001 r. Światło Pokoju przywiozły po raz pierwszy do Austrii dzieci z Izraela. Od 11 lat dociera ono również do Polski za pośrednictwem polskich harcerzy, którzy roznoszą je do kościołów, szpitali, szkół, domów opieki społecznej, urzędów i instytucji.
Na ziemię lubuską ogień betlejemski trafił z Wielkopolski. Harcerze z Międzyrzecza odebrali go od swoich kolegów z hufca ze Wschowy i czuwali przy nim całą noc w kościele pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu. W przekazaniu Światła Betlejemskiego wzięło udział około 200 harcerzy z 17 hufców ZHP Chorągwi Lubuskiej.

Korzenie wiary

Zapraszając do wspólnej modlitwy, ks. Paweł Bryk, kapelan Chorągwi Ziemi Lubuskiej, podkreślał, że dla naszej diecezji jest to rok szczególny. „W roku 1003 Kościół Chrystusowy nie był jeszcze dotknięty podziałem, choć narastało już wiele napięć i nieporozumień. W roku 2003 pragniemy zaprosić was do Międzyrzecza, aby podzielić się Betlejemskim Światłem Pokoju i jednym głosem dziękować Bogu za 1000 lat chrześcijaństwa na naszej ziemi”.
Zaproszeni najpierw uczestniczyli w modlitewnym nawiedzeniu kościoła we wsi Święty Wojciech, miejscu śmierci Pięciu Braci. Tutaj ks. mjr Jerzy Niedzielski, kapelan Wojska Polskiego, mówił do zebranych harcerzy i skautów: „Dlaczego idziecie z Betlejemskim Światłem? - Bo jest. Przyjęliśmy różne wyznania i poglądy, ale to światło jest dla nas znakiem pokoju i zgody. Niesiemy je do naszych domów, miejsc pracy i kościołów. Gromadzimy się wokół małego promyka. Nie boimy się światła. Nikt, kto jest uczciwy, nie boi się światłości. Niech to światełko świeci tym wszystkim, którzy nie boją się światłości. Bądźcie przewodnikami i tropicielami także wiary naszych przodków, której przypomnienie w tym miejscu jest szczególnie aktualne, bo tu zginęli ci, którzy nieśli wiarę innym”. Harcerze przenieśli Światło do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, gdzie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

Modlitwa jedności

W nabożeństwie ekumenicznym wzięli udział przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła greckokatolickiego. Rozpoczynając Liturgię dziekan ks. Marek Walczak przyjął Betlejemskie Światełko Pokoju od harcerzy i ustawił na honorowym miejscu. „Na ołtarzu ustawione są cztery świece wigilijne, które znane są także w innych wyznaniach. Od światełka Betlejemskiego zostaną zapalone właśnie te cztery świece - symbol miłości bliźniego - świeca Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła greckokatolickiego, Kościoła Ewangelickiego i Kościoła Prawosławnego” - mówił, rozpoczynając Liturgię, ks. Paweł Bryk. „Chrystus wzywa nas od jakiegoś czasu do przekazywania sobie tej jasności, jaką daje nam to Światełko Betlejemskie przewiezione przez tysiące kilometrów tutaj, do tego miasta. To miasto w sposób szczególny zwraca nas do przeszłości, do nie tak dawnej jak narodzenie Chrystusa, ale do tej, gdy Kościół był jeszcze jeden i niepodzielny. Tu 1000 lat temu żyli Bracia Międzyrzeccy, którzy głosili słowo Boże i którzy oddali swoje życie, aby ta światłość, jaką jest Chrystus i Pismo Święte, oświecała każdego. Kiedy rozejdziemy się z tego miasta, udamy się do miast i wsi, w których mieszkamy, przekazujmy nie tylko to światełko, które można bardzo łatwo zdmuchnąć, ale przekazujmy sobie wzajemną miłość, radość z wielkiej tajemnicy, jaką jest Narodzenie Syna Bożego” - mówił w komentarzu do czytania ks. Antoni Habura z Kościoła Prawosławnego. Po modlitwie błagania i dziękczynienia oraz po specjalnej modlitwie o pokój (Ektenia pokoju), za Kościół, świat i wszystkich ludzi, diakon uroczyście odśpiewał Ewangelię według św. Jana, w której Jezus wzywa swych uczniów do wzajemnej miłości i jedności. Na zakończenie nabożeństwa zebrani w Kościele przedstawiciele czterech wyznań przekazywali Betlejemskie Światło Pokoju zebranym. Następnego dnia powędrowało ono także do mieszkańców Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Diecezja zielonogórsko-gorzowska uhonorowała śp. ks. Józefa Czaprana

2025-05-08 16:20
Zapraszamy diecezjan na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ks. Józefa Czaprana

Archiwum diecezjalne

Zapraszamy diecezjan na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ks. Józefa Czaprana

W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej 8 maja w Gorzowie Wlkp. upamiętniono śp. ks. Józefa Czaprana, któremu Instytut Yad Vashem przyznał pośmiertnie tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Po uroczystej Mszy św. w gorzowskiej katedrze odbył się uroczysty apel połączony z odsłonięciem tablicy dedykowanej bohaterskiemu księdzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...