Reklama

Rozmowy na falach Katolickiego Radia Zamość

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. TOMASZ BOMBA: - Rodzinną parafią Księdza Biskupa jest Płoskie. Lata dzieciństwa i młodości na zawsze pozostają w pamięci. Jak Ksiądz Biskup wspomina tamte lata i swoją ojcowiznę?

KS. BP JAN MAZUR: - To były trudne lata. Urodziłem się w Płoskiem w 1920 r. w czasie wojny, gdy wojska sowieckie oblegały Zamość i nie zdołały go zdobyć. Zostałem ochrzczony w Wielączy, a kiedy skończyłem 7 lat przenieśliśmy się bliżej Sitańca. Samo wspomnienie Zamościa i okolic, w których wzrastałem w tych najmłodszych latach, zapadło mi bardzo głęboko w pamięci. Lata dziecięce wspomina się najmilej, bo człowiek się niczym nie martwił, a cieszył się, że ojciec i matka otaczają go opieką. Zamość był dla mnie miastem, w którym uczęszczałem do gimnazjum od I do IV klasy do wybuchu wojny.

W czasie jej trwania przygotowywałem się do egzaminu przed tajną komisją i w sierpniu w 1942 r. zdążyłem go złożyć. Kiedy ustąpili Niemcy, wstąpiłem do Seminarium Duchownego w Lublinie, gdzie przyjąłem święcenia kapłańskie.

- A potem przyszła sakra biskupia. Został Ksiądz Biskup biskupem pomocniczym w Lublinie. Lata posługiwania w Lublinie również nie należały do łatwych.

- Naturalnie! W Lublinie ówczesne władze robiły mi wiele trudności w związku z wydaniem katechizmów dla młodzieży. Również w czasie obchodów Milenium boleśnie przeżyłem odprowadzanie obrazu Matki Bożej z Lublina do Częstochowy, o czym pisze Prymas Tysiąclecia w swoich Zapiskach więziennych. Były to trudne czasy, ale dzięki Bogu przeżyliśmy i to.

- Obecnie Ksiądz Biskup jest na emeryturze po wieloletnim pasterzowaniu jako ordynariusz diecezji siedleckiej. Był Ksiądz Biskup u nas, w Zamościu, na koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Odwachowskiej z katedry zamojskiej. Jakie wspomnienia pozostały z tej uroczystości?

- Cieszę się, że Ksiądz wspomniał koronację obrazu Matki Bożej Odwachowskiej, bo to sprawiło mi wiele satysfakcji. Gdy dowiedziałem się, że tak się spodobało Bogu i Matce Bożej wysunąć niejako przed serca i oczy wiernych ten Obraz, wielka radość wstąpiła i w moje serce, zwłaszcza, że pamiętam Go z czasów mojej młodości. Była to niezapomniana uroczystość i wielkie przeżycie religijne. Piękna pogoda, modlitewne skupienie, wielkie zgromadzenie wiernych na sławnym Rynku Zamojskim, to historyczne wydarzenie. I dlatego mimo zmęczenia wracałem z tej uroczystości bardzo zadowolony.

- Jakie życzenia pragnie Ksiądz Biskup przesłać naszym diecezjanom z racji 9. rocznicy utworzenia diecezji zamojsko-lubaczowskiej?

- Cieszę się, że Zamość został tak przez Ojca Świętego i Stolicę Apostolską wyróżniony, a i z Lubaczowem też jestem związany z czasów przeżywania Milenium Chrztu Polski. Co życzyć diecezji zamojsko-lubaczowskiej? Najpierw księdzu biskupowi ordynariuszowi Janowi Śrutwie i księdzu biskupowi pomocniczemu Mariuszowi Leszczyńskiemu życzę wiele Bożych łask i błogosławieństwa w tym trudzie budowania religijnego nowej społeczności diecezjalnej. Ludowi Bożemu, jak to pięknie powiedział św. Augustyn: "żeby pasterzom towarzyszyło posłuszeństwo wiernych, a wiernym skuteczna i obfita w Boże łaski opieka duszpasterska pasterzy" .

- Dziękuję Księdzu Biskupowi za rozmowę, życząc pogody ducha, opieki Bożej, a nade wszystko wstawiennictwa Matki Bożej Odwachowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świeccy w obronie kapłanów

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 14-16

Archiwum organizatorów

"Dziękuję księżom za ich posługę". Plakaty z takim napisem można spotkać w wielu hiszpańskich miastach

„Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie. Dziękujemy za wierną posługę”. Na początku maja mieszkańcy Torunia ujrzą na ulicach miasta kilka wielkich billboardów, stanowiących element kampanii społecznej, której celem jest obrona dobrego imienia polskich księży.

Więcej ...

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28
Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego