Reklama

Dzień solidarności młodych z Bezdomnymi

„Jesteśmy bezdomni, wśród nocy...”

20 grudnia 2003 r. w archikatedrze młodzież z archidiecezji lubelskiej tradycyjnie podzieliła się opłatkiem z abp. Józefem Życińskim. W spotkaniu po raz pierwszy uczestniczyły także osoby bezdomne. Na prośbę głównego organizatora, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy kościele Świętego Ducha w Lublinie, o świąteczną solidarność z bezdomnymi odpowiedziało wielu młodych ludzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jezus nie ma domu - dziś sypia na dworcu, klatce schodowej i w kanale. Każdy bezdomny jest twoim bratem. Daj mu swój czas i serce” - apelowali przez cały grudzień wolontariusze z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Odpowiedzią na ten apel było przedświąteczne spotkanie młodych z bezdomnymi. Uczestniczyły w nim również czeczeńskie dzieci, przebywające w lubelskim Ośrodku dla Uchodźców przy ul. Wrońskiej oraz amerykańscy studenci. W przygotowanie spotkania włączyli się także wolontariusze z lubelskiego Centrum Wolontariatu, stypendyści z terenu archidiecezji lubelskiej oraz ludzie dobrej woli. „Centrum Wolontariatu zwróciło się do szkół z prośbą o przygotowanie paczek dla osób bezdomnych. Ponad 200 pakunków zawieziono już do schronisk i noclegowni. Paczki przyniesione dzisiaj do katedry zostaną wręczone bezdomnym przez młodzież po obiedzie w Seminarium Duchownym” - powiedziała Katarzyna Braun z Centrum Wolontariatu. Solidarność z bezdomnymi wykazała także młodzież korzystająca z pomocy funduszów stypendialnych AL: Stowarzyszenia „Novo Millennio”, Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. W paczkach dla bezdomnych znalazły się konserwy, czekolada, herbata, ciepłe skarpety, ubrania i świąteczne życzenia.
Przed Mszą św., której przewodniczył abp Józef Życiński, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Talczynie przedstawiły jasełka przygotowane pod kierunkiem Anny Kozłowskiej. Muzyczną oprawę Liturgii zapewnił zespół muzyczny Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. W uroczystości uczestniczyli również m.in.: ks. Mieczysław Puzewicz, wikariusz biskupi ds. młodzieży, ks. Jan Mazur z Bractwa Miłosierdzia św. Brata Alberta przy ul. Zielonej, Antoni Rudnik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Helena Pietraszkiewicz z Rady Miasta Lublina. „Dziękuję wam za to, że tu przyszliście” - zwrócił się do bezdomnych Ksiądz Arcybiskup. „Jak różne są nasze światy. Jak łatwo można zapomnieć o elementarnej solidarności między ludźmi różnych grup. Dzisiaj pochylamy się nad tymi, których na co dzień nie chcemy zauważyć, wobec których pozostajemy obojętni. W ludziach bezdomnych przychodzi do nas Chrystus. Przełamujmy obojętność. Od młodych uczmy się wrażliwości serc. Dzięki takim spotkaniom jak dzisiaj przypominamy sobie, że ci, którzy nie wiedzą, co będą robić jutro i gdzie zjedzą posiłek, chodzący po ulicach w poszukiwaniu pieniędzy, bezradni, są naszymi braćmi oraz że w rzeczywistości więcej nas łączy niż dzieli” - mówił Pasterz. Wyrazem konkretnej pomocy dla bezdomnych był termos przyniesiony w procesji z darami przez młodych. Wielu z nich w okresie zimowym w ramach akcji „Gorące patrole” rozdaje kanapki i ciepły napój bezdomnym w okolicach głównego dworca PKP w Lublinie.
Dzielenie się opłatkiem po Mszy św. było okazją do rozmów. „Jeszcze rok temu spędzałem święta ze starą matką. Umarła w marcu. Musiałem opuścić mieszkanie komunalne. Nie mam pracy, nie mam pieniędzy. Rodzina nie chce mnie znać, bo czasem sobie wypiję” - opowiadał 55-letni Wiktor. Teraz zajmuje miejsce w okolicach ul. Lubartowskiej. „Jestem sam. Takie spotkania jak dzisiaj są dla mnie okazją do świętowania. Wigilię spędzę z kolegami. Pójdziemy na Zieloną” - mówił, delikatnie pokazując na schowany w kopercie biały duży opłatek. W rękach niecierpliwie ściskał reklamówkę z pustym słoikiem. Po spotkaniu w katedrze wszyscy bezdomni przeszli do Seminarium Duchownego, gdzie zjedli posiłek i otrzymali przygotowane przez młodzież prezenty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa ilość polskich pielgrzymów w Fatimie

2025-02-10 07:51

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie osiągnęło w 2024 r. nienotowane wcześniej dochody na poziomie prawie 24,5 mln euro, poinformowały władze miejsca kultu maryjnego znajdującego się na środkowym zachodzie Portugalii.

Więcej ...

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

2025-02-07 21:27

Mat.prasowy

Od 11 lutego do 15 kwietnia br. trwać będzie Wielka Nowenna za Polskę i nasz naród. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Kraków: Kaplica w nowym Szpitalu Uniwersyteckim – poświęcona

2025-02-10 21:13

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski, w przeddzień Światowego Dnia Chorego, poświęcił kaplicę Pana Jezusa Miłosiernego w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego w Krakowie i wprowadził do niej relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki współpracującej w duszpasterstwie chorych m.in. z bp. Karolem Wojtyłą.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Wiadomości

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Ratunku! Ksiądz

Kościół

Ratunku! Ksiądz "nie chce dać nam ślubu"!

Uczona siostra

Wiara

Uczona siostra

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?