Reklama

Polska

Oratorium Piotra Rubika zabrzmiało na krakowskim Rynku

Kraków

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert zorganizowało stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które od 1947 r. wspiera chrześcijan prześladowanych za wiarę - w ostatnim czasie szczególnie na Bliskim Wschodzie.

"Wasza obecność tutaj to jest wyraz solidarności z tymi, którzy dzisiaj głosu nie mają. I serdecznie prosimy o tę solidarność poprzez obecność" – mówił dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia ks. Waldemar Cisło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patronat nad piątkowym koncertem objął prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda. Zanim się zaczął publiczność w imieniu rządu polskiego pozdrowiła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Podziękowała młodym z wielu stron świata i Polski za to, że przyjechali do Krakowa na spotkanie z papieżem. "Dziękuję wam za rozśpiewane ulice, za entuzjazm, za świadectwo wiary. Dziękuję, że znaleźliście czas, żeby solidaryzować się z tymi, których dzisiaj zabija się za wiarę" – mówiła.

Tekst oratorium napisał Zbigniew Książek na podstawie nauczania ks. Jerzego Popiełuszki. Muzykę stworzył Piotr Rubik, który też dyrygował piątkowym koncertem. Na scenie wystąpił chór, orkiestra symfoniczna i soliści.

Rubik podkreślił podczas jednej z konferencji prasowych, że oratorium niesie ze sobą przesłanie, aby "przeciwstawić się złu, jakim jest prześladowanie i zabijanie chrześcijan". Oratorium – wyjaśnił kompozytor – niesie też ze sobą "nadzieję, radość, bo wtedy stajemy się lepsi dla siebie i naszych najbliższych".

W koncercie uczestniczyły tłumy pielgrzymów. Krakowski Rynek był wypełniony po brzegi. Z trudem również można było się przemieszczać po pobliskich ulicach.

Aby wysłuchać koncertu dyrygowanego przez Rubika publiczność przychodziła znacznie wcześniej i zajmowała miejsca bliżej sceny. Czekając na występ wymachiwali flagami swoich państw. W oczekiwaniu na występ grupy pielgrzymów intonowały znane utwory Rubika. W rytm najbardziej znanych - klaskano. Obok grupa Brazylijczyków tańczyła w kółku i śpiewała "Alleluja" do żywej muzyki granej na gitarach, trąbkach i tamburynach. Brazylijczycy trzymali w górze flagę swego kraju. Do grupy dołączyli też Polacy z biało-czerwoną flagą.

Reklama

Koncertowi Rubika przysłuchiwali się także turyści, którzy nie przyjechali na ŚDM, a przesiadywali pod parasolkami na zewnątrz restauracji. Przechodnie niewiedzący o oratorium pytali o występ i zostawali, by wysłuchać utworów dedykowanych chrześcijańskim męczennikom.

Oratorium prześladowanych za wiarę rozbrzmiało w Krakowie w ramach Festiwalu Młodych. Kompozycja miała premierę miesiąc temu w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia. Twórcy zapowiadają, że zostanie przetłumaczona na inne języki.

Szacuje się, że do 2010 r. śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, z tego w XX w. 45 mln. Rocznie na świecie za wiarę w Chrystusa jest zabijanych od 105 tys. do 170 tys. chrześcijan; naszym polskim męczennikiem za wiarę jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

Wcześniej, w związku z ŚDM, utwory Rubika zabrzmiały ponad tydzień temu, na koncercie "Wiara, nadzieja, miłość", który w Warszawie zainaugurował Dni w diecezjach. By posłuchać ponad 200 wykonawców z całego świata na pl. Piłsudskiego przyszły tłumy pielgrzymów i warszawiaków. (PAP)

bko/ wkt/

Podziel się:

Oceń:

2016-07-29 23:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przed ŚDM 2016: hymn, logo, gadżety

Spotkania, modlitwa, koncerty, które nieodłącznie towarzyszą Światowym Dniom Młodzieży, wymagają odpowiedniej oprawy. Muzyka i obraz tworzą klimat świętowania, wzmacniają przekaz. Takimi elementami tradycyjnie są hymn, logo i gadżety, które później będą pamiątką dla uczestników wydarzenia.

Więcej ...

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady