Do sakramentu pojednania przystąpiło pięciu wolontariuszy długoterminowych ŚDM: Włoch, Włoszka, Brazylijczyk, Argentynka i Polka mieszkająca w Niemczech, która spowiadała się po francusku.
"Nie przygotowywałem się specjalnie" - opowiadał Brazylijczyk Ton Oliveira, który od września pracuje w sekcji komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM zajmując się mediami społecznościowymi. "Teraz to mój przyjaciel. Zdecydowanie. Jest bardzo troskliwy, mówi do ciebie jak do przyjaciela. Czuję, że jest dla mnie bliską osobą, nie kimś stwarzającym dystans" – przyznał po spowiedzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trzy dodatkowe osoby: dwie dziewczyny i polski zakonnik pracujący na co dzień we Włoszech zostały wybrane przez służby watykańskie spośród zgromadzonych w bazylice.
"To było wielkie, wielkie wzruszenie przystępować do sakramentu pojednania w tak szczególnym miejscu i to jeszcze u namiestnika Chrystusowego" - mówił po spowiedzi franciszkanin o. Piotr Mróz. "Ojciec Święty powiedział mi krótko, żebym w sakramencie pojednania był miłosierny i prosił, jak zawsze, żebym modlił się za niego" - dodał.
Reklama
Deyze Becker z Brazylii podczas spowiedzi płakała. "To dla mnie ogromne wyróżnienie i cud, po prostu cud" – mówiła później. Powiedziała, że papież rozmawiał z nią po portugalsku, a te słowa, których mu brakowało uzupełniał po hiszpańsku. "Papież jest bardzo miły, ciągle się uśmiecha. Kiedy płakałam powiedział: +córko nie płacz, tylko się raduj+" – opowiadała Deyze Becker. Dodała, że spowiedź u Ojca Świętego traktuje nie tylko jako wyróżnienie dla siebie, ale dla całej grupy z Ruchu Chrystusa, z którą przyjechała do Krakowa.
Przystępujący do spowiedzi odchodzili od konfesjonałów wyraźnie wzruszeni i szczęśliwi, niektórzy mieli łzy w oczach. Obejmowali się wzajemnie. Na pamiątkę otrzymali papieskie różańce.
W bazylice Franciszek pobłogosławił starszego niewidomego mężczyznę oraz grekokatolickiego księdza chorego na stwardnienie rozsiane.
W księdze pamiątkowej papież podpisał się pod słowami: „W jubileuszowym roku Miłosierdzia podczas światowych Dni Młodych w Krakowie, zawierzam z ufnością Bożemu Miłosierdziu młodzież całego świata, pielgrzymów oraz rodziny, by mogli dorastać do postawy miłosierdzia pod opieką św. Faustyny i św. Jana Pawła”.
Od spowiedników Franciszek otrzymał obraz "Jezusa Miłosiernego" Janusza Antosza, a kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. prałat Franciszek Ślusarczyk podziękował papieżowi za ustanowienie Roku Miłosierdzia, obecność w sanktuarium i udzielenie spowiedzi.
Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie wręczyły papieżowi czerwony różaniec z ciasta chlebowego, który ma przypominać Franciszkowi o Małopolsce. Towarzyszyli im marszałek Jacek Krupa i przewodnicząca sejmiku województwa Urszula Nowogórska.(PAP)
wos/ par/