Reklama

„W Bogu moje nowe narodzenie!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skrzydełko opłatka
Życzeniami fruwa
Jego diamentowe ostrze
Jest cudem
Sumień
kruszony w rękach
kolędę śpiewa -
Jestem stajenką

Przybywający 10 grudnia ub.r. na Wigilię do Bursy dla Dziewcząt, prowadzonej w Łowiczu przez Siostry Bernardynki, bp łowicki Alojzy Orszulik został powitany kolędą. Do wspólnego śpiewu przyłączyli się także towarzyszący Księdzu Biskupowi ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej oraz ks. dr Jerzy Swędrowski - sekretarz Księdza Biskupa. Obecna była również matka przełożona klasztoru Sióstr Bernardynek s. Janina - dyrektor Bursy oraz s. Antonia.
Dziewczęta przygotowały nastrojowy Apel Bożonarodzeniowy. Przedtem jednak, podczas spotkania w holu Bursy, przemówił do nich bp Orszulik. Wspomniał on ubiegłoroczne spotkanie i ubolewał, że dziewcząt - mieszkanek Bursy, jest w tym roku mniej niż wowczas - tylko 16, a „50 by się przydało”.
„Myślę, że tu kształtujecie swoje serca, - mówił Ksiądz Biskup - że macie wszystkie warunki do godnego studiowania, nauki i także kształtowania siebie, swojej osobowości. Więc życzę Wam, abyście ten czas dobrze wykorzystały”.
Dalej Ksiądz Biskup nawiązał do wizyty Jana Pawła II w Łowiczu i naszych pięknych tradycji wychowania i szkolnictwa: „Nie wiem, czy Siostra Kierowniczka dała Wam przemówienie, które Ojciec Święty wygłosił w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. Tam jest jeden fragment, dotyczący młodych. Gdy tylko się dowiedziałem, że pewna jest wizyta Papieża w Łowiczu, zabiegałem, aby homilia była jednotematyczna: poświęcona wychowaniu, w którym biorą udział rodzice, szkoła i Kościół.
A to dlatego, że właśnie w Łowiczu, bodaj w 1746 r. u Ojców Pijarów odbyła się kapituła, poświęcona reformie szkolnictwa i wychowania. W wyniku uchwał podjętych na tej kapitule, powstało w 1774 r. pierwsze w całej Europie i na świecie Ministerstwo Nauki. Ale to był owoc pracy ks. Stanisława Konarskiego, którego przez cały okres komuny nigdy nie wymieniano jako księdza. Był to kapłan światły, leżała mu na sercu troska o wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Stąd też myśl, żeby czerpiąc z twórczości ks. Stanisława Konarskiego, homilia Ojca Świętego poświęcona była wychowaniu. Myślę, że będziecie mogły ją przeczytać”.
Przypominając nauczanie Jana Pawła II bp Orszulik stwierdził: „Ojciec Święty mówi, że najważniejsze jest, aby się dużo uczyć. Kto się uczy, ten jest wielki. Kto pokłada nadzieję w bogactwach, ten dużo nie osiągnie”.
Biskup Łowicki zachęcił też dziewczęta, by kształtowały swoje serca w oparciu o wartości transcendentne. „Najwyższą wartością jest Bóg - mówił Ksiądz Biskup. - Nie wiem, na ile śledzicie spory wokół Konstytucji Europejskiej. Preambułę pisał Francuz i jest ona zarażona Rewolucją Francuską. Na pierwszym miejscu stawia się tam równość, wolność i poszanowanie rozumu. To prawda, że rozum jest wielką wartością, ale trzeba pamiętać, że rozum wymyślił też wiele zbrodni - eksperymenty na ludziach, hitleryzm. Sam rozum nie wystarczy. Trzeba sięgnąć jeszcze wyżej, ponad rozum, do Absolutu, którym jest Bóg. W tejże Konstytucji jest propozycja, by odpowiedzialność człowieka, Europejczyka, była wobec przyszłych pokoleń i Ziemi. Nie wobec Boga, ale Ziemi, bo to ma być Absolut, który nada człowiekowi godność. Nic bardziej fałszywego! Ani rewolucja francuska, ani komunizm nie obaliły chrześcijaństwa. Dlatego Wy uczcie się i rozwijajcie”.
W sali jadalnej, pięknie na ten dzień przyozdobionej przez dziewczęta gałązkami świerku, bombkami, kolorowymi światełkami i łańcuchami, paliły się świece - ważny element wigilijnej scenerii. Pośród zapachu świerku i migotania świec, Księdza Biskupa przywitała wyraźnie wzruszona s. Janina. „Jest dla nas wielką radością i wielkim świętem gościć naszego ukochanego Ojca w wieczór wigilijny, dzieląc się białym opłatkiem i składając sobie nawzajem życzenia - mówiła Matka Przełożona. - Mała grupka dziewcząt uczestniczy w tym roku w tym pięknym spotkaniu opłatkowym, ale są to dziewczęta mocno ugruntowane, chcące przebywać w otoczeniu osób, które stają się dla nich bliskie. My, siostry, pragniemy, z kolei służyć dziewczętom całym swoim sercem i oddaniem.
Dzisiejszy wieczór wigilijny pragnie nam przybliżyć Noc Betlejemską w poezji polskich poetów, przeplatanej pięknymi kolędami. Jest to również wspaniała okazja, ażeby publicznie wyrazić wdzięczność Księdzu Biskupowi za każdy gest życzliwości i za ogromną troskę w każdej dziedzinie”.
Siostra Dyrektor życzyła bp. Orszulikowi „nowego ducha, pokoju, radości i mocy na dalsze lata pielgrzymki ziemskiej”. Podziękowała także ks. prał. Skoniecznemu za dar obrazu Matki Bożej Łowickiej, który zawisł w jadalni Bursy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst