Reklama

„W Bogu moje nowe narodzenie!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skrzydełko opłatka
Życzeniami fruwa
Jego diamentowe ostrze
Jest cudem
Sumień
kruszony w rękach
kolędę śpiewa -
Jestem stajenką

Przybywający 10 grudnia ub.r. na Wigilię do Bursy dla Dziewcząt, prowadzonej w Łowiczu przez Siostry Bernardynki, bp łowicki Alojzy Orszulik został powitany kolędą. Do wspólnego śpiewu przyłączyli się także towarzyszący Księdzu Biskupowi ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej oraz ks. dr Jerzy Swędrowski - sekretarz Księdza Biskupa. Obecna była również matka przełożona klasztoru Sióstr Bernardynek s. Janina - dyrektor Bursy oraz s. Antonia.
Dziewczęta przygotowały nastrojowy Apel Bożonarodzeniowy. Przedtem jednak, podczas spotkania w holu Bursy, przemówił do nich bp Orszulik. Wspomniał on ubiegłoroczne spotkanie i ubolewał, że dziewcząt - mieszkanek Bursy, jest w tym roku mniej niż wowczas - tylko 16, a „50 by się przydało”.
„Myślę, że tu kształtujecie swoje serca, - mówił Ksiądz Biskup - że macie wszystkie warunki do godnego studiowania, nauki i także kształtowania siebie, swojej osobowości. Więc życzę Wam, abyście ten czas dobrze wykorzystały”.
Dalej Ksiądz Biskup nawiązał do wizyty Jana Pawła II w Łowiczu i naszych pięknych tradycji wychowania i szkolnictwa: „Nie wiem, czy Siostra Kierowniczka dała Wam przemówienie, które Ojciec Święty wygłosił w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. Tam jest jeden fragment, dotyczący młodych. Gdy tylko się dowiedziałem, że pewna jest wizyta Papieża w Łowiczu, zabiegałem, aby homilia była jednotematyczna: poświęcona wychowaniu, w którym biorą udział rodzice, szkoła i Kościół.
A to dlatego, że właśnie w Łowiczu, bodaj w 1746 r. u Ojców Pijarów odbyła się kapituła, poświęcona reformie szkolnictwa i wychowania. W wyniku uchwał podjętych na tej kapitule, powstało w 1774 r. pierwsze w całej Europie i na świecie Ministerstwo Nauki. Ale to był owoc pracy ks. Stanisława Konarskiego, którego przez cały okres komuny nigdy nie wymieniano jako księdza. Był to kapłan światły, leżała mu na sercu troska o wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Stąd też myśl, żeby czerpiąc z twórczości ks. Stanisława Konarskiego, homilia Ojca Świętego poświęcona była wychowaniu. Myślę, że będziecie mogły ją przeczytać”.
Przypominając nauczanie Jana Pawła II bp Orszulik stwierdził: „Ojciec Święty mówi, że najważniejsze jest, aby się dużo uczyć. Kto się uczy, ten jest wielki. Kto pokłada nadzieję w bogactwach, ten dużo nie osiągnie”.
Biskup Łowicki zachęcił też dziewczęta, by kształtowały swoje serca w oparciu o wartości transcendentne. „Najwyższą wartością jest Bóg - mówił Ksiądz Biskup. - Nie wiem, na ile śledzicie spory wokół Konstytucji Europejskiej. Preambułę pisał Francuz i jest ona zarażona Rewolucją Francuską. Na pierwszym miejscu stawia się tam równość, wolność i poszanowanie rozumu. To prawda, że rozum jest wielką wartością, ale trzeba pamiętać, że rozum wymyślił też wiele zbrodni - eksperymenty na ludziach, hitleryzm. Sam rozum nie wystarczy. Trzeba sięgnąć jeszcze wyżej, ponad rozum, do Absolutu, którym jest Bóg. W tejże Konstytucji jest propozycja, by odpowiedzialność człowieka, Europejczyka, była wobec przyszłych pokoleń i Ziemi. Nie wobec Boga, ale Ziemi, bo to ma być Absolut, który nada człowiekowi godność. Nic bardziej fałszywego! Ani rewolucja francuska, ani komunizm nie obaliły chrześcijaństwa. Dlatego Wy uczcie się i rozwijajcie”.
W sali jadalnej, pięknie na ten dzień przyozdobionej przez dziewczęta gałązkami świerku, bombkami, kolorowymi światełkami i łańcuchami, paliły się świece - ważny element wigilijnej scenerii. Pośród zapachu świerku i migotania świec, Księdza Biskupa przywitała wyraźnie wzruszona s. Janina. „Jest dla nas wielką radością i wielkim świętem gościć naszego ukochanego Ojca w wieczór wigilijny, dzieląc się białym opłatkiem i składając sobie nawzajem życzenia - mówiła Matka Przełożona. - Mała grupka dziewcząt uczestniczy w tym roku w tym pięknym spotkaniu opłatkowym, ale są to dziewczęta mocno ugruntowane, chcące przebywać w otoczeniu osób, które stają się dla nich bliskie. My, siostry, pragniemy, z kolei służyć dziewczętom całym swoim sercem i oddaniem.
Dzisiejszy wieczór wigilijny pragnie nam przybliżyć Noc Betlejemską w poezji polskich poetów, przeplatanej pięknymi kolędami. Jest to również wspaniała okazja, ażeby publicznie wyrazić wdzięczność Księdzu Biskupowi za każdy gest życzliwości i za ogromną troskę w każdej dziedzinie”.
Siostra Dyrektor życzyła bp. Orszulikowi „nowego ducha, pokoju, radości i mocy na dalsze lata pielgrzymki ziemskiej”. Podziękowała także ks. prał. Skoniecznemu za dar obrazu Matki Bożej Łowickiej, który zawisł w jadalni Bursy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie; ponownie otwarta zostanie czytelnia naukowa

2026-01-30 21:41

Adobe Stock

- Najważniejsze są źródła, a im więcej ich znamy i im bardziej historię z nich odczytujemy, tym łatwiej jest nam radzić sobie z teraźniejszością – mówi nowy dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ks. dr Rafał Szczurowski. 10 lutego ponownie otwarta zostanie czytelnia naukowa.

Więcej ...

Nauczyciel bije dziecko? Między ideałem a bezradnością

2026-01-30 21:22
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Przemoc w szkole zawsze jest złem – bez względu na okoliczności. Ale jeśli kolejne dramatyczne zdarzenia z udziałem nauczycieli i uczniów sprowadzimy wyłącznie do potępienia jednostki, przeoczymy systemowy problem, który narasta od lat. W Głogowie nauczyciel techniki miał dopuścić się agresji wobec 12-letniego ucznia. Sprawa trafiła do prokuratury. To nie tylko incydent. To sygnał alarmowy.

Więcej ...

Twórca "Global Rosary", Żywego Różańca w wersji globalnej: Pan Bóg dotknął mnie łaską nawrócenia

2026-01-30 22:18

Mat. "Global Rosary"

Ostatnio na portalu niedziela.pl pisaliśmy o projekcie "Global Rosary". To strona internetowa oraz aplikacja mobilna, której celem jest budowanie żywej, międzynarodowej wspólnoty modlitwy różańcowej. Jedyna taka aplikacja na świecie. Twórcą projektu jest Polak - Marek Gacek. Dziś pytamy pana Marka nie tylko o szczegóły tej inicjatywy, ale również o świadectwo wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chińska rakieta może pojawić się nad Polską pomiędzy...

Wiadomości

Chińska rakieta może pojawić się nad Polską pomiędzy...

Ukradła ewangeliarz z kościoła i spaliła. 41-letniej...

Kościół

Ukradła ewangeliarz z kościoła i spaliła. 41-letniej...

„Nie zasłużyłam na nic”. Poruszające świadectwo...

Kościół

„Nie zasłużyłam na nic”. Poruszające świadectwo...

Nowenna do św. Agaty, dziewicy i męczennicy

Wiara

Nowenna do św. Agaty, dziewicy i męczennicy

Znany charyzmatyk i twórca Szkół Nowej Ewangelizacji...

Kościół

Znany charyzmatyk i twórca Szkół Nowej Ewangelizacji...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Kościół

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Kościół

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Św. Szarbel ciągle działa. Dwie kobiety zgłaszają cud...

Wiara

Św. Szarbel ciągle działa. Dwie kobiety zgłaszają cud...