Reklama

Polska

Młodzi wolontariusze ŚDM zjedli obiad z papieżem

Episkopat.news

Trzynaścioro wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży zjadło dziś obiad z papieżem Franciszkiem w Pałacu Arcybiskupim w Krakowie. Reprezentowali oni zarówno Polskę, jak i wszystkie kontynenty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi zauważył, że wspólny lunch papieża z młodzieżą stał się już obowiązkowym punktem programu ŚDM. Tym razem trwał on godzinę i 20 minut. Każdy z młodych ludzi miał okazję porozmawiać z papieżem i zadać mu swoje pytania.

Rzeczniczka prasowa ŚDM Dorota Abdelmoula, która towarzyszyła wolontariuszom, ujawniła, że zostali oni wybrani przez Komitet Organizacyjny ŚDM, podobnie zresztą jak osoby, które Franciszek wyspowiadał dzisiaj rano w Łagiewnikach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreśliła, że papież był szczęśliwy, że mógł się spotkać z młodzieżą przy wspólnym stole, bo ŚDM to czas rozmów i wymiany doświadczeń w ramach Kościoła powszechnego.

Obiad z Ojcem Świętym, był okazją, aby młodzież zadała mu pytania bardziej osobiste. - Papież bardzo chętnie na nie odpowiadał - powiedziała Abdelmoula. - Pytaliśmy Ojca Świętego o to jak się modli, co lubi jeść, czy jakiej muzyki słucha - zdradziła uczestniczka obiadu.

Rzeczniczka ŚDM powiedziała, że wolontariusze, którzy brali udział w obiedzie, mogli wymienić się doświadczeniami tego, jak być młodym chrześcijaninem w różnych częściach świata. - Pytaliśmy papieża o to, jak być chrześcijaninem w życiu społecznym, czy jak być ewangelizatorem w różnych częściach świata - ujawniła rzeczniczka.

Reklama

Zdaniem uczestników spotkania z papieżem, wspólny obiad był chwilą cieszenia się nie tylko Kościołem w Polsce, ale całym Kościołem powszechnym. - Na Światowych Dniach Młodzieży wszyscy jesteśmy dużą wspólnotą katolicką - wskazała Abdelmoula. - Była to chwila, którą nazwać można piątą katechezą papieża podczas ŚDM, którą podczas tego spotkania przekazujemy wszystkim uczestnikom ŚDM.

Fatima Leung-Wai z Nowej Zelandii wyznała, że pytała Ojca Świętego co jest dla niego największym wyzwaniem. „Powiedział, że chce, aby młodzi nie tracili nadziei” - relacjonowała. Mówiąc o swoich wrażeniach podkreśliła, że według niej spotkanie z papieżem pokazało, że jest nadzieja dla nas młodych. „Nie musimy poddawać się temu, co niesie dzisiaj świat” - stwierdziła.

Jose Pasternak ze Wspólnoty Shalom z Brazylii przyznał, że słowa Ojca Świętego zostaną mu na długo w pamięci, nie tylko te wypowiedziane podczas obiadu. „Papież był bardzo uradowany mogąc być z nami. Odpowiadał na nasze pytania. Cały czas mówił o konkretnych rzeczach, odwołując się za każdym razem do Ewangelii” - zaznaczył. Relacjonował, że młodzi pytali papież w jaki sposób się modlić, czy co młodzi powinni mówić tym, którzy są daleko od Kościoła. „Spotkanie przebiegło w braterskiej i przyjaznej atmosferze” - podsumował.

Natomiast Paula Mora z Kolumbii zapytała Franciszka co czuł w momencie wyboru na papieża. „Spokój” - odparł papież. A spokój ten, relacjonowała wolontariuszka, nie opuścił go do tej chwili. „Spotkanie z papieżem to dar, którego Bóg mi udzielił. Papież jest człowiekiem wielkiej pokory. Bycie w jego obecności to jak bycie w obecności ojca” - przyznała Paula Mara.

W obiedzie z papieżem uczestniczyli: Anna Szargiej (Polska/Niemcy), Uliana Żurawczak (Ukraina), Alessio Vu Hoang (Wietnam), Łukasz Bankiel (Polska), Thomas Harbeck (Kanada), Jean-Marc Kone (Wybrzeże Kości Słoniowej), Marco Bulgarelli (Kostaryka), Fatima Leung-Wai (Nowa Zelandia), Jose Pasternak (Brazylia), Paula Mora (Kolumbia), Małgorzata Krupnik (Polska), Raviro Tinotena Kakidza (Zimbabwe) i Jekatierina Baumann (Rosja).

Podziel się:

Oceń:

2016-07-30 15:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Polsce (dzień 3.)

Grzegorz Gałązka

Wizyta na terenie b. obozu Auschwitz, odwiedziny u małych pacjentów szpitala w Krakowie-Prokocimiu oraz wieczorne nabożeństwo z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży – to główne punkty trzeciego dnia wizyty Franciszka w Polsce. Wieczorem, w przejmującej refleksji wygłoszonej z "okna papieskiego", papież mówił o wizycie w Auschwitz i o tym, że wielu ludzi cierpi także dziś.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Francja: zmarł kard. André Vingt-Trois, emerytowany arcybiskup Paryża

2025-07-18 17:26
Katedra Notre-Dame w Paryżu

Vatican Media

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Osiemdziesiąt dwa uderzenia dzwonów we wszystkich kościołach diecezji paryskiej uczczą o godz. 17.00 pamięć o kard. André Vingt-Trois, arcybiskupie Paryża w latach 2005-2017, który zmarł wczesnym popołudniem w wieku 82 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat