Ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w Morzu Śródziemnym
ts (KAI) / Genewa / KAI
Matthias Stolt/Fotolia.com
Od początku tego roku już 3120 uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego, usiłując dostać się do Europy z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Stanowi to niemal 3/4 liczby śmiertelnych ofiar tych wypraw, jakie odnotowano przez cały ubiegły rok – wtedy było 4027 takich przypadków. Tylko na plażach libijskiego miasta Sabraty pod koniec lipca br. znaleziono 120 zwłok. Dane te przedstawiła 2 sierpnia w Genewie Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
Nawiązując do wspomnianej liczby zmarłych tragicznie w 2015, komisja ekspertów tej organizacji podkreśliła, że w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku, w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku utonęło już tysiąc więcej osób uciekających przed śmiercią i prześladowaniami. W ub. roku odnotowano 2991 przypadków śmierci migrantów, w tym toku jest to już o 26 procent więcej.
Według IOM w 2016 roku drogą morską dotarło dotychczas do Europy – przede wszystkim do Włoch i Grecji – 257 186 migrantów.
Libia: atak na obóz uchodźców – ponad stu zabitych
kg, ts (KAI/OR) / Trypolis
Maren Winter/Fotolia.com
Ponad sto osób zginęło w wyniku ataku z powietrza na obóz migrantów, położony w Tadżurze, na wschodnich przedmieściach stolicy Libii – Trypolisu. Liczbę rannych trudno na razie ocenić, ale wiadomo, że wiele nich jest w stanie ciężkim. W obozie przebywało ponad 600 migrantów z różnych krajów afrykańskich. O ataku, do którego doszło 2 lipca, dowiedziano się podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ 6 bm. w Nowym Jorku.
Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka
2025-05-06 15:02
st/KAI
Vatican Media
Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.