Reklama

Polska

Bp Libera do pielgrzymów na Jasną Górę: dziękujcie za wielkie dzieła Boże

Bp Piotr Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

O tym, że pielgrzym powinien dziękować za dokonane wielkie dzieła Boże, mówił biskup płocki Piotr Libera 6 sierpnia, w uroczystość Przemienienia Pańskiego, w bazylice katedralnej do pątników, którzy wyruszyli w jubileuszową, 35. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec” idzie w niej około tysiąca wiernych, wspieranych modlitwą przez dwa tysiące pielgrzymów duchowych. Na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.

W homilii bp Piotr Libera przypomniał ostatnie ważne wydarzenia religijne: nawiedzenie Maryi w znaku świętej Ikony Jasnogórskiej w diecezji płockiej, trwający Rok Miłosierdzia, minione Światowe Dni Młodzieży. Podkreślił, że Bóg obdarzył wiernych wielką łaską, pozwalając je przeżyć i w nich uczestniczyć.

„Tak, jak przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor umocniło wiarę uczniów, tak wydarzenia, które przeżywaliśmy w ostatnim czasie `zostały nam dane`, aby umocnić naszą wiarę. Pan Bóg przyszedł do nas w tych niezwykłych chwilach, aby nas obdarzać swoimi łaskami, swoją miłością, swoim Miłosierdziem. Przyszedł, aby pomóc nam stawać się `Miłosiernymi, jak Ojciec`. Za to wszystko chcemy Mu dziękować i śpiewać pieśń chwały” - mówił hierarcha.

Reklama

Trud pielgrzymiej drogi jest szczególnym wyrazem wdzięczności wobec Jezusa i Jego Matki za wielkie dzieła, które czynią. Wędrujący wierni niosą „serca umocnione łaską wiary”. Kolejne dni wędrówki i samo spotkanie z Maryją powinny mieć także charakter dziękczynienia.

„Wędrując na Jasną Górę nie zapomnijcie, że razem z wami będzie szedł sam Jezus - tak samo, jak wchodził na górę Tabor razem z Piotrem, Jakubem i Janem. Dzięki temu, czego doświadczyli, Apostołowie zeszli z tej góry umocnieni. Wierzę, że z wami będzie podobnie. Niech spotkanie z Matką Jezusa, tym razem w Jej Jasnogórskim przybytku, pomoże Wam być miłosiernymi, jak Ojciec nasz Niebieski” - wyraził nadzieję biskup płocki.

Około tysiąca pątników z diecezji płockiej będzie wędrować na Jasną Górę przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Jedna z grup: „miedziana” z Mławy wyruszyła wcześniej i pieszo dotarła także do Płocka. Najliczniejsza jest grupa biało-czerwona z Płocka, idzie w niej 150 osób. Pielgrzymi codziennie pokonywać będą około 30 km, łącznie przejdą około 260 km, do Częstochowy dotrą 14 sierpnia w godzinach rannych.

Reklama

Tradycyjnie podczas pielgrzymki będzie możliwość uczestnictwa w codziennej Mszy św. i wieczornym Apelu Jasnogórskim, korzystania z sakramentu pokuty, słuchania konferencji.

Pielgrzymi będą dziękować za zakończoną w czerwcu peregrynację Ikony Jasnogórskiej po parafiach diecezji oraz za Światowe Dni Młodzieży. W Roku Miłosierdzia, w czwartym dniu pielgrzymki, pątnikom towarzyszyć będą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku oraz ks. Andrzej Pieńdyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Natomiast zespół ewangelizacyjny „Testimonium” zaprezentuje podczas apelu patriotycznego w Kaszewicach program poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zaplanowano też koncert zespołu „Moja Rodzina” z Glinojecka w diecezji płockiej.

Głównym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Jacek Prusiński, wikariusz parafii pw. Krzyża Świętego w Płocku: „W Roku Miłosierdzia jesteśmy wezwani do życia miłosierdziem. Mamy być miłosierni jak Ojciec, żyć uczynkami miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy. Podczas pielgrzymki przypomnimy te proste, a zarazem głębokie wskazówki, które wypływają z tych uczynków. Będziemy rozważać uczynki miłosierdzia, przyjmować je sercem i czynić swoim stylem życia” – zapewniał ksiądz przewodnik.

Pątnikom pieszym towarzyszą dwa tysiące pielgrzymów duchowych. Otrzymali oni modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień, wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Zobowiązali się do codziennego uczestnictwa w swojej parafii w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim.

Również 6 sierpnia po Mszy św. w katedrze wyruszyła pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, pod kierunkiem Leszka Brzeskiego, prezesa klubu „Viktoria” przy parafii św. Józefa w Płocku. Rowerzyści dotrą do Częstochowy już 7 sierpnia. Natomiast 10 sierpnia na Jasną Górę 40 rowerzystów wyruszy z parafii Dobrzyń nad Drwęcą. Wjadą oni do Częstochowy 14 sierpnia, towarzysząc pątnikom pieszym.

W tym roku uczestnicy 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę zapewnią oprawę liturgiczną Mszy św. na zakończenie 14 sierpnia na szczycie jasnogórskim. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi bp Piotr Libera.

2016-08-06 17:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera: troszczmy się o zbawienie dusz nieśmiertelnych

Bp Piotr Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

Bp Piotr Libera skierował do księży diecezji płockiej zachętę do sprawowania Mszy św. za zmarłych na Covid-19: „Zwracam się do każdego z Was bracia z prośbą o odprawienie w dogodnym czasie trzech Mszy Świętych za zmarłych na Covid diecezjan” – napisał w zachęcie. Dziękuje także duchowieństwu za wrażliwość wobec ludzi, którzy w różny sposób zostali dotknięci skutkami koronawirusa.

Więcej ...

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

Więcej ...

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...