Przywódca muzułmański przypomniał, że w dniach 18-20 września odbędzie się w tym małym miasteczku włoskim tradycyjne już spotkanie modlitewne przedstawicieli różnych religii, tym razem pod hasłem "Pragnienie pokoju. Religie i Kultury w Dialogu". Wydarzenie to, organizowane przez Wspólnotę św. Idziego, w tym roku we współpracy z franciszkańskimi rodzinami zakonnymi i diecezją asyską, odbędzie się w mieście św. Franciszka dla upamiętnienia 30. rocznicy pierwszego takiego spotkania, zwołanego tam przez św. Jana Pawła II w dniu 27 października 1986.
Przedstawiając program przyszłego spotkania na konferencji prasowej 20 lipca w Perugii przewodniczący Wspólnoty Marco Impagliazzo podkreślił, że jest ono "niezbędne" zwłaszcza dziś, gdy "istnieje wielkie pragnienie pokoju, pochodzące od ubogich, ofiar terroryzmu i wojen trwających w wielu częściach świata". "Chcemy być ich głosem" - dodał mówca. Zaznaczył, że uczestnicy przyszłego spotkania w Asyżu przybędą tam nie po to, aby świętować 30. rocznicę "wielkiej modlitwy, które zapragnął Jan Paweł II, ale aby obchodzić nowe wydarzenie z tymi wszystkimi, którzy w tych dniach wyruszyli wraz z nami w drogę, aby budować pokój".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Za ponad miesiąc w mieście św. Franciszka spodziewany jest udział ponad 400 wysokich przedstawicieli życia religijnego i publicznego, aby "pokazać wszystkim, że religie nie są obojętne wobec tego krzyku narodów, aby odciąć się od głosicieli nienawiści, pracując na rzecz integracji, będącej kluczem do obrony naszych społeczeństw przed przemocą" - oznajmił Impagliazzo. Zapowiedział, że w otwarciu spotkania wezmą udział udział m.in. prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i filozof Zygmunt Bauman. Wśród gości tego wydarzenia będą ponadto - oprócz papieża - liczni kardynałowie katoliccy i patriarchowie Kościołów wschodnich, arcybiskup Canterbury Justin Welby, Żydzi z Europy i Izraela, muzułmanie z rektorem kairskiego Uniwersytetu al-Azhar szejkiem Abd al-Hajem Azabem na czele, przedstawiciele religii azjatyckich oraz świata kultury z krajów dotkniętych wojnami, jak Syria czy Nigeria i władz włoskich.
Na konferencji prasowej głos zabrali także biskup Asyżu - Domenico Sorrentino i burmistrz tego miasta Stefania Proietti.
Istniejąca od 1968 rzymska Wspólnota św. Idziego organizuje co roku modlitewne spotkania międzynarodowe i międzyreligijne w intencji pokoju w różnych miastach Włoch i innych krajów, m.in. dwukrotnie w Polsce: w Warszawie (1989) i Krakowie (2009). Dwa pierwsze takie wydarzenia odbyły się w Rzymie w latach 1987 i 1988, po czym pierwsze poza Włochami zwołano do stolicy Polski w związku z 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Bodźcem do organizowania ich było I spotkanie w intencji pokoju na świecie z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii, nie tylko światowych, ale także lokalnych i plemiennych, zwołane przez św. Jana Pawła II do Asyżu 27 października 1986.