Reklama

Wydarzenia z diecezji

10 lat Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta

Niedziela płocka 4/2004

10 stycznia 10 lat swojego istnienia świętowało Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta w Płocku. Obchody połączone były ze spotkaniem opłatkowym, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kościuszki 5. Wziął w nim udział biskup płocki Stanisław Wielgus, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych: wiceprezydent Płocka Piotr Kubera oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Tomasz Korga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Łatwo jest zorganizować jakąś akcję: charytatywną, kulturalną czy inną - zebrać środki, zgromadzić komitet honorowy, przeprowadzić imprezę i rozejść się do domu. Wymaga to bez wątpienia trudu i środków, ale nie można tego porównywać z latami konsekwentnej, upartej, trwającej codziennie, przełamującej najróżniejsze trudności pracy - powiedział Biskup Stanisław. - Za te 10 lat pracy dla tych, którzy pomocy szczególnie potrzebują, którzy w Królestwie Bożym są szczególnie ważni, dla których Kościół jest powołany na świecie, żeby stanowili jego drogę; wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego dzieła, z całego serca dziękuję”.
Jubileusz był okazją do spojrzenia wstecz, by cieszyć się tym, co udało się osiągnąć:
„10-lecie w faktach” przedstawiła prezes Stowarzyszenia Anna Kozera, o działalności Stowarzyszenia mówił również jego asystent kościelny, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku ks. Tadeusz Łebkowski. Część artystyczna składała się z przygotowanego przez dzieci i młodzież programu kolędowego oraz scenki o patronie Stowarzyszenia św. Bracie Albercie Chmielowskim, zatytułowanej Dobry jak chleb. Śpiew kolęd animował zespół „Hodos” z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta w Płocku zostało erygowane przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego i zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Płocku 21 grudnia 1993 r. Uprawomocnienie rejestracji nastąpiło 9 stycznia 1994 r. Od początku Stowarzyszenie stawiało sobie dwa główne cele: prowadzenie działalności humanitarnej, charytatywnej na rzecz osób i rodzin potrzebujących pomocy oraz prowadzenie działalności opiekuńczo-wychowawczej wśród dzieci i młodzieży. „Początkowo wśród podopiecznych były głównie dzieci i młodzież - dla nich były organizowane posiłki przed pójściem do szkoły. Później przychodziło coraz więcej dorosłych: ludzi bez pracy, zasiłków, z rodzin wielodzietnych, ludzi bezdomnych. W ten sposób powstało pierwsze nasze małe dzieło: punkt dożywiania «Kromka chleba», który funkcjonuje do dziś” - mówiła prezes Stowarzyszenia Anna Kozera.
Obecnie przy Stowarzyszeniu działa świetlica środowiskowa dla 35 dzieci do 13. roku życia, klub profilaktyki środowiskowej „Nasz Krąg” dla młodzieży do 19. roku życia (również dla 35 osób), gdzie młodzież oprócz zajęć kulturalnych i sportowych może się uczyć także języków, działa pracownia plastyczna, czytelnia, od kilku lat Stowarzyszenie prowadzi krajowe pośrednictwo pracy, poradnię rodzinną, w której porad udzielają: logopeda, pedagog, psycholog, organizowane są wycieczki. Członkowie Stowarzyszenia pracują w kilku sekcjach, m.in. charytatywnej, liturgicznej, turystycznej, kulturalnej, starając się integrować środowisko, w czym pomagają im także comiesięczne Msze św. „albertyńskie” odprawiane przez asystenta kościelnego Stowarzyszenia.
W najbliższej przyszłości planowane jest otwarcie domu dziennego pobytu „Ciepła izba” dla ok. 90 osób samotnych, wymagających opieki - część środków na ten cel (40 tys. zł) Stowarzyszenie pozyskało z funduszu grantowego dla Płocka. Prace adaptacyjne pomieszczeń na ten cel mają się rozpocząć w marcu br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50

Monika Książek

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj