Reklama

Polska

Kard. Dziwisz w Ludźmierzu: nie do śmierci należy ostatnie słowo

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Do Gaździny Podhala przybyło tysiące pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej sumie odpustowej przy ołtarzu polowym w ludźmierskim sanktuarium. - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to wspaniałe zwieńczenie Jej ziemskiego życia - Jej niezwykłej drogi miłości i służby, na którą zaprosił Ją i wprowadził sam Wszechmocny i Najwyższy Pan. Dzięki Ewangelii Kościół przez całe wieki zachowywał i nadal zachowuje w pamięci to wszystko, kim Maryja była i jaką rolę odegrała w realizacji Bożego planu zbawienia - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Hierarcha przypomniał, że dopiero w 1950 r. prawda o losie Matki Chrystusa została podana ludowi Bożemu do wierzenia jako dogmat przez papieża Piusa XII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita krakowski podkreślał, że uroczystość Wniebowzięcia Maryi przypomina, że Ona jako pierwsza po swym Synu i na mocy Jego zasług znajduje się już w niebie. - Tymczasem my czekamy w najważniejszej "kolejce". Czeka na nas śmierć, ale do niej nie należy ostatnie słowo. Grób nie jest dla nas ostatnim i definitywnym przystankiem. Jesteśmy bowiem stworzeni do życia i zmierzamy do życia po przekroczeniu progu śmierci i powstaniu z martwych. Taki jest horyzont naszej chrześcijańskiej nadziei, umocnionej wiarą, że w niebie czeka na nas uwielbiony Jezus Chrystus ze swą wniebowziętą Matką. Pamiętajmy o tej rzeczywistości, która czeka na nas i do której zbliżamy się z każdym dniem naszego życia - mówił metropolita krakowski.

- Biorąc przykład z Maryi, każdy z nas może i powinien zapisywać w swojej pamięci to wszystko, co Bóg uczynił dla każdego z nas i dla nas wszystkich, aby z osobistego doświadczenia Bożej dobroci i miłosierdzia układać osobisty i niepowtarzalny hymn, zaczynający się także od słów wypowiedzianych przez Maryję: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim”. Taka codzienna modlitwa dziękczynienia i uwielbienia będzie jednocześnie najlepszym lekarstwem i sposobem uwalniania się od złej pamięci - zapominania o urazach i krzywdach, jakich może doznaliśmy od naszych bliskich czy dalszych osób - zachęcał Biskup Krakowa.

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał wizytę papieża Jana Pawła II w Ludźmierzu, która miała miejsce w czerwcu 1997 r. - W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, kim był i kim jest dla nas Jan Paweł II. To przecież jemu zawdzięczamy decyzję Ojca Świętego Franciszka o powierzeniu nam Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Krakowie. Młodzi z całego świata chcieli zobaczyć Ojczyznę inicjatora Światowych Dni Młodzieży, Papieża młodych i Papieża Rodzin, Papieża Bożego Miłosierdzia. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Przeżyliśmy wspaniałe dni święta wiary z młodymi ze wszystkich kontynentów, z ponad stu osiemdziesięciu krajów. Długo jeszcze będziemy powracać do tego nadzwyczajnego wydarzenia, które jeszcze bardziej przybliżyło nas wszystkich do Pana Jezusa, do Jego

Kościoła, do Piotra naszych czasów - papieża Franciszka - mówił hierarcha. Na zakończenie jeszcze raz podziękował wszystkim, którzy na różny sposób wnieśli swój wkład w Światowy Dzień Młodzieży, w jego organizację w polskich diecezjach i w Krakowie, także podhalańskim parafiom i rodzinom. Na zakończenie sumy odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym ludźmierskiego sanktuarium kard. Stanisław Dziwisz poświęcił kwiaty i zioła oraz dewocjonalia.

Ludźmierskie uroczystości uświetniła orkiestra dęta, kapela regionalna, delegacje z pocztami sztandarowymi, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Przyjechali pielgrzymi ze Słowacji, Węgier, Stanów Zjednoczonych. Niektórzy górale wzorem dawnych lat dojechali do Gaździny Podhala konnymi zaprzęgami. Wszystkim za obecność i przygotowanie podziękował ks. Jerzy Filek, ludźmierski kustosz. Podczas trwania ludźmierskiego odpustu można cały czas skorzystać z sakramentu pojednania. Do kapłanów ustawiały się spore kolejki, zarówno w dzień jak i w nocy. Za posługę spowiednikom podziękował kard. Stanisław Dziwisz.

Uroczystości w Ludźmierzu poprzedziły Dni Maryjne. Pasterce Maryjnej o północy z 14 na 15 sierpnia przewodniczył bp Jan Szkodoń. Przed Eucharystią tradycyjnie ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Laureatom gratulował wicestarosta nowotarski Władysław Tylka i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, a także Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-15 16:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: dobra i kochająca się rodzina powinna być solidarna z bliźnimi

Archidiecezja Krakowska

Dobra i kochająca się rodzina może i powinna być solidarna z szerszym kręgiem bliźnich – ze swym środowiskiem i wykraczając poza to środowisko. (…) Prośmy Boga o wrażliwość naszych serc, żebyśmy się z Nim nie rozminęli nie zauważając człowieka liczącego na naszą pomoc – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii św. Katarzyny w Tenczynku.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...