Reklama

Grzegorz Gałązka

Prezydenci Francji u papieży

2016-08-17 19:37

ts, (KAI/KNA) / Rzym / KAI

Z okazji wizyty, jaką prezydent Francji François Hollande złożył prywatnie Franciszkowi 17 sierpnia po południu, niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała dotychczasowe spotkania szefów tego państwa z papieżami. Wizyty w Watykanie składali wszyscy prezydenci V Republiki z wyjątkiem Georges’a Pompidou (1969-74).

Przed Piusem XII (1939-58) ukląkł już w 1944 Charles de Gaulle (1959-69), gdy był jeszcze szefem francuskiego rządu tymczasowego, następnie w 1959 ukląkł przed Janem XXIII (1958-63), ucałował papieski pierścień i podarował Ojcu Świętemu średniowieczne wydanie Biblii. Jego następca Pompidou nie składał wizyty w Rzymie, być może pod wpływem rozruchów studenckich w Paryżu w maju 1968 roku.

Valery Giscard d'Estaing (1974-81) odwiedził zarówno Pawła VI, jak i Jana Pawła II. Papieża Polaka podejmował w Paryżu podczas jego historycznej wizyty we Francji w dniach 30 maja - 2 czerwca 1980. Później zapisał w protokole, że Jan Paweł II wytknął mu kilka spraw, m.in. zbyt dużą tolerancję w dziedzinie aborcji. 2 lutego 1998 odwiedził Ojca Świętego już jako były prezydent, a 31 października 2002 - jako przewodniczący Konwentu Europejskiego.

Socjalista François Mitterrand (1981-95) zachował tradycję wizyt u papieża, odrzucił jednak godność honorowego kanonika bazyliki św. Jana na Lateranie – tradycyjny przywilej królów francuskich. Mimo to wieloletniego prezydenta łączyły dobre stosunki z papieżem Wojtyłą.

Reklama

Podobnie postępował jego następca Jacques Chirac (1995-2007). Czas jego prezydentury i uznanie dla Jana Pawła II to jednocześnie bardzo dobry okres w stosunkach francusko-watykańskich. Chirac kilkakrotnie zapewniał papieża o „wierności Francji dla jej chrześcijańskiego dziedzictwa”.

Niezbyt poważnie wypadły dwie wizyty prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego (2007-20), który 20 grudnia 2007 zachwalał Benedyktowi XVI francuski „laicyzm pozytywny”, a 8 października 2010, gdy już bardzo przygasła jego gwiazda, starał się, by stosunki państwo - Kościół doznały jak najmniejszej szkody.

Wraz z dwoma „imiennikami” – Franciszkiem (od 2013 roku) i Hollandem (od 2012) pojawił się też nowy styl. Mimo iż Watykan nie akceptuje wielu socjalistycznych inicjatyw ustawodawczych, to jednak ma świadomość, że Francja potrzebna jest jako sprawny aktor polityczny, aby mogła nadal być motorem dla Europy.

Dzisiejsza wizyta Hollande’a w Watykanie jest drugim jego spotkaniem z papieżem. Pierwsze odbyło się 24 stycznia 2014 roku. Przed obecną wizytą Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło, że będzie miała ona charakter prywatny. Przed przybyciem do Watykanu prezydent odwiedzi francuski kościół św. Ludwika na rzymskim Piazza Navona, by tam oddać hołd ofiarom terroryzmu.

Tagi:
prezydent Francja Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem