Reklama

Aktualności

Prezydenci Francji u papieży

Grzegorz Gałązka

Z okazji wizyty, jaką prezydent Francji François Hollande złożył prywatnie Franciszkowi 17 sierpnia po południu, niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała dotychczasowe spotkania szefów tego państwa z papieżami. Wizyty w Watykanie składali wszyscy prezydenci V Republiki z wyjątkiem Georges’a Pompidou (1969-74).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Piusem XII (1939-58) ukląkł już w 1944 Charles de Gaulle (1959-69), gdy był jeszcze szefem francuskiego rządu tymczasowego, następnie w 1959 ukląkł przed Janem XXIII (1958-63), ucałował papieski pierścień i podarował Ojcu Świętemu średniowieczne wydanie Biblii. Jego następca Pompidou nie składał wizyty w Rzymie, być może pod wpływem rozruchów studenckich w Paryżu w maju 1968 roku.

Valery Giscard d'Estaing (1974-81) odwiedził zarówno Pawła VI, jak i Jana Pawła II. Papieża Polaka podejmował w Paryżu podczas jego historycznej wizyty we Francji w dniach 30 maja - 2 czerwca 1980. Później zapisał w protokole, że Jan Paweł II wytknął mu kilka spraw, m.in. zbyt dużą tolerancję w dziedzinie aborcji. 2 lutego 1998 odwiedził Ojca Świętego już jako były prezydent, a 31 października 2002 - jako przewodniczący Konwentu Europejskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Socjalista François Mitterrand (1981-95) zachował tradycję wizyt u papieża, odrzucił jednak godność honorowego kanonika bazyliki św. Jana na Lateranie – tradycyjny przywilej królów francuskich. Mimo to wieloletniego prezydenta łączyły dobre stosunki z papieżem Wojtyłą.

Reklama

Podobnie postępował jego następca Jacques Chirac (1995-2007). Czas jego prezydentury i uznanie dla Jana Pawła II to jednocześnie bardzo dobry okres w stosunkach francusko-watykańskich. Chirac kilkakrotnie zapewniał papieża o „wierności Francji dla jej chrześcijańskiego dziedzictwa”.

Niezbyt poważnie wypadły dwie wizyty prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego (2007-20), który 20 grudnia 2007 zachwalał Benedyktowi XVI francuski „laicyzm pozytywny”, a 8 października 2010, gdy już bardzo przygasła jego gwiazda, starał się, by stosunki państwo - Kościół doznały jak najmniejszej szkody.

Wraz z dwoma „imiennikami” – Franciszkiem (od 2013 roku) i Hollandem (od 2012) pojawił się też nowy styl. Mimo iż Watykan nie akceptuje wielu socjalistycznych inicjatyw ustawodawczych, to jednak ma świadomość, że Francja potrzebna jest jako sprawny aktor polityczny, aby mogła nadal być motorem dla Europy.

Dzisiejsza wizyta Hollande’a w Watykanie jest drugim jego spotkaniem z papieżem. Pierwsze odbyło się 24 stycznia 2014 roku. Przed obecną wizytą Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło, że będzie miała ona charakter prywatny. Przed przybyciem do Watykanu prezydent odwiedzi francuski kościół św. Ludwika na rzymskim Piazza Navona, by tam oddać hołd ofiarom terroryzmu.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-08-17 19:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ustawa o trzynastej emeryturze podpisana

Igor Smirnow/KPRP

Ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów została uroczyście podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Oznacza to, że większość seniorów już w kwietniu otrzyma dodatkowe świadczenie. Emerytura Plus wesprze domowe budżety ok. 9,8 mln emerytów i rencistów.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24
Jan Paweł II w Łodzi

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...