Reklama

Franciszek

Papież: nie zamykajmy się na innych

Mazur/episkopat.pl

Zbyt często ulegamy pokusie zamykania się we własnych interesach tak, iż inni stają się dla nas czymś zbędnym lub, co gorsze, przeszkodą. A przecież jest to sprzeczne z naszą naturą, gdyż już jako dzieci odkrywamy piękno więzi z ludźmi, uczymy się spotykania innych, uznając i szanując ich jako rozmówców i braci, gdyż są oni dziećmi wspólnego Ojca, który jest w niebie. Przypomniał o tym papieski sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w orędziu, które w imieniu Franciszka skierował do uczestników 37. Spotkania Przyjaźni między Narodami, odbywającego się w dniach 19-25 sierpnia we włoskim Rimini.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazwał odważnym hasło tego wydarzenia: „Jesteś dobrem dla mnie”, gdyż chce utwierdzić w nas to, co w wielu sytuacjach otaczającej nas rzeczywistości wydaje się nabierać przeciwnego znaczenia. Często bowiem ulegamy pokusie zamykania się w kręgu własnych interesów tak, że inni stają się jakby czymś zbędnym lub, co gorsza, przeszkodą.

„Ale nie jest to zgodne z naszą naturą, bo już od dziecka odkrywamy piękno więzi między ludźmi, uczymy się spotykać kogoś innego, uznając i szanując go jako rozmówcę i brata, gdyż jest dzieckiem wspólnego Ojca, który jest w niebie” – napisał kardynał. Jednocześnie zauważył, że indywidualizm oddala od innych, dostrzega w nich przede wszystkim ograniczenia i braki, osłabiając pragnienie i zdolność do takiego współżycia, w którym każdy może czuć wolny i szczęśliwy w towarzystwie innych z bogactwem ich różnorodności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W obliczu zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa ludów i narodów jesteśmy wezwani do uświadomienia sobie, iż przede wszystkim istnieje brak poczucia bezpieczeństwa egzystencjalnego, które wywołuje w nas lęk przed innym, jak gdyby był on naszym przeciwnikiem, który zabiera nam przestrzeń życiową i przekracza granice, które zbudowaliśmy” – ostrzegł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Zapytał retorycznie, kto w sytuacji epokowych zmian, w które zostaliśmy wciągnięci, „może myśleć o uratowaniu się w pojedynkę i tylko o własnych siłach”. Dodał, że przesłanka ta leży u podstaw wszystkich konfliktów między ludźmi. Chrześcijanin jednak, idąc za przykładem Pana Jezusa, zawsze pielęgnuje w sobie myśl otwartą na innych, kimkolwiek oni są, nie uważa bowiem żadnej osoby za ostatecznie straconą – przypomniał autor przesłania.

W tym kontekście kardynał przywołał jedno słowo, które – jak zaznaczył – winniśmy zawsze niezmordowanie powtarzać a zwłaszcza dawać o nim świadectwo: dialog. „Odkryjemy, że otwieranie się na innych nie zubaża naszego spojrzenia, ale jeszcze bardziej nas wzbogaca, pozwala bowiem uznać prawdę innego, ważność jego doświadczenia i zaplecze tego, co mówi, nawet jeśli ukrywa to za postawami i wyborami, których nie podzielamy” – stwierdził kard. Parolin. Dodał, że prawdziwe spotkanie zakłada jasność własnej tożsamości, a zarazem gotowość wczucia się w sytuację innego, aby przyjąć, ponad powierzchownością, to, co pobudza jego serce i czego on naprawdę szuka. W ten sposób można rozpocząć ten dialog, który sprawia, że idzie się naprzód ku nowym syntezom, które wzbogacają każdą ze stron.

Reklama

Wiele zdarzeń, których często czujemy się biernymi świadkami, są w rzeczywistości tajemniczym wezwaniem do odnalezienia na nowo podstaw wspólnoty między ludźmi w celu nowego początku. W obliczu tego wszystkiego nasze zadanie, jako uczniów Jezusa, pokrywa się z misją, do której wybrał nas Bóg, czyli „do głoszenia Ewangelii, która dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej przejawia się w wychodzeniu naprzeciw ranom człowieka, niosąc z sobą mocną i prostą obecność Jezusa, Jego pocieszające i dodające odwagi miłosierdzie – przypomniał kardynał słowa Franciszka z 6 maja br., gdy otrzymywał on Nagrodę im. Karola Wielkiego.

Ojciec Święty życzy i zachęca uczestników spotkania w Rimini, aby zwracali oni szczególną uwagę na osobiste i twórcze świadectwo, ze świadomością, że tym, co przyciąga, podbija i zrywa łańcuchy, nie jest siła narzędzi, ale czuła łagodność miłości miłosiernej Ojca, której każdy może zaczerpnąć u źródła łaski, jaką Bóg ofiarowuje w sakramentach, zwłaszcza Eucharystii i Pokuty, aby później obdarować nią braci. Sekretarz stanu zachęcił obecnych w tym włoskim porcie nad Adriatykiem do dalszego angażowania się na rzecz zbliżenia do innych i w imieniu Ojca Świętego zapewnił o jego bliskości i błogosławieństwie apostolskim dla wszystkich uczestników tego spotkania.

Organizatorem spotkania w Rimini jest ruch kościelny "Comunione e Liberazione", założony w latach sześćdziesiątych przez włoskiego kapłana Luigiego Giussaniego (1922-2005).

Podziel się:

Oceń:

2016-08-19 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Serce wielkie i otwarte na Boga

Grzegorz Gałązka

Długa, szczera i osobista rozmowa z papieżem Franciszkiem. Publikujemy słynny już wywiad, jakiego Ojciec Święty udzielił jezuickiemu czasopismu „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego