Reklama

Cztery kąty na własność!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, jak bardzo zależy nam na mieszkaniach, można było się przekonać uczestnicząc w wykładzie posła Czesława Ryszki, który odbył się 16 maja br. w Domu Katolickim przy bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Szczelnie wypełniona aula i setki pytań kierowanych do Prelegenta świadczyły o wielkim zainteresowaniu tematem.

24 kwietnia weszła w życie ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, a wraz z nią pojawiła się możliwość wykupu mieszkania za sumę do 3% jego wartości przez osobę, która posiadała do niego spółdzielcze lokatorskie prawo. Ustawa umożliwia również tym, którzy wcześniej mieszkanie wykupili na własność, wystąpienie z wnioskiem do spółdzielni o nabycie prawa do gruntu pod swoim mieszkaniem, w więc przekształcenie mieszkania w pełną własność. "Dopiero taka własność daje możliwość odłączenia się od spółdzielni i zakładania wspólnot mieszkaniowych, jak również pozwala potraktować swoje mieszkanie w bloku jak dom jednorodzinny, a więc pod zastaw hipoteczny czy kredyt bankowy", mówił poseł Czesław Ryszka.

Ustawa stara się regulować stosunek własności w spółdzielniach, aby było jasne, kto jest właścicielem, a kto tylko zarządcą. "I tak, jeśli ktoś jest właścicielem mieszkania spółdzielczego, może wystąpić z wnioskiem o bezpłatne przekazanie mu ułamkowej części gruntu pod blokiem, by w ten sposób uzyskać pełną własność mieszkania. Druga możliwość, jaką daje ustawa, to wykupienie mieszkania za sumę do 3% jego wartości rynkowej. Ponadto, oprócz przyznania ułamkowej części gruntu pod budynkiem, najemcy przysługuje prawo własności do pomieszczeń przynależnych do lokalu oraz do współwłasności pomieszczeń wspólnych takich jak korytarz, suszarnia, winda", relacjonował Poseł. Ustawa daje również prawo własności do garażu, pracowni artystycznej czy lokalu użytkowego zajmowanego przez najemcę. Dopiero taka forma własności pozwala na nieskrępowany obrót mieszkaniami, na pełną swobodę meldowania lokatorów, a także dowolność podejmowania remontów i modyfikacji mieszkania, zgodnie z prawem budowlanym.

"Z ustawy może skorzystać członek spółdzielni mający lokatorskie prawo do mieszkania (wniosek 1). Członek spółdzielni mający własnościowe prawo do lokalu, czyli najemca, który już wykupił mieszkanie na własność. Jest to ograniczona własność, bez prawa do ziemi (wniosek 4). Członek spółdzielni mający rotacyjne prawo do mieszkania. Musiał jednak do 23 kwietnia br. wnieść odpowiednie opłaty, aby uzyskać uprawnienia członka spółdzielni (wniosek 2). Najemcy mieszkań zakładowych, które obecnie stały się spółdzielczymi (wniosek 3). Najemcy garaży, pracowni lub innych lokali użytkowych będący lub nie będący członkami spółdzielni, o ile ponieśli koszty budowy lokalu lub ich nie ponieśli (wniosek 5 lub 6)" - wyliczał Ryszka.

Każdy, kto pragnie być pełnoprawnym właścicielem mieszkania, będzie musiał ponieść niezbędne koszty. W przypadku mieszkania lokatorskiego chodzi o wymienioną w ustawie kwotę do 3% wartości rynkowej mieszkania, powiększoną o opłatę notarialną oraz opłatę za założenie księgi wieczystej lub wpis do niej. "W kwestii opłaty za księgę wieczystą jest już w Sejmie projekt nowelizacji, który ustali jej wysokość na 200 zł. Projekt zwalnia również od zapłacenia podatku dochodowego z tytułu nabycia praw majątkowych do mieszkania. Natomiast koszty geodezyjne ponosi spółdzielnia, co następnie ma zwrócić budżet państwa. Ważną sprawą jest wycena mieszania. O tym ustawa nic nie mówi, dlatego żądanie zapłaty za tę usługę jest nadinterpretowane", przekonywał Prelegent. Jest kwestią dobrej woli spółdzielni, uchwały zarządu, aby za rzeczoznawcę ustalić symboliczną kwotę, gdyż spółdzielnia na co dzień sprzedaje mieszkania i wie, jaka jest jego wartość rynkowa.

Poseł podpowiadał wszystkim zainteresowanym, aby się śpieszyli, ponieważ z reakcji zarządów spółdzielni wynika, że ta ustawa nie jest im na rękę. Dlatego realizacja ustawy może być zagrożona, gdyby po wyborach do Sejmu władzę przejął SLD, przeciwny ustawie. Pamiętać jednak należy, że rozpoczętych procedur nie można cofnąć. Więcej informacji na ten temat, a także odpowiednie wnioski, można uzyskać w biurze poselskim Czesława Ryszki w Sosnowcu, ul. Mościckiego 14, pok.103, tel. (0-32) 266-65-47, codziennie w godz. 15.00 -17.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Więcej ...

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16
Rozmowa z Beatą Szydło

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego