Reklama

Wieniec

Pomagamy potrzebującym

Niedziela włocławska 5/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od maja 2003 r. w Gimnazjum Publicznym nr 2 w Wieńcu rozpoczęło działalność Szkolne Koło Caritas. Jestem jego założycielką i opiekunką, natomiast asystentem kościelnym jest proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wieńcu - ks. kan. Jerzy Etynkowski.
Koło zrzesza 66 uczniów. Młodzież stara się poznać potrzeby najbliższego środowiska, szkoły, sąsiedztwa i pomagać bezinteresownie innym ludziom. Zadania założone przez Koło Caritas wynikają z Chrystusowego przykazania miłości bliźniego i wrażliwości na potrzeby innych. Skierowana ku wartościom aktywność młodego człowieka pozwoli mu - jako dorosłemu - w sferze społecznej pełniej realizować się w życiu, osiągać radość z czynienia dzieł miłosierdzia.
W maju ub. r. przekazaliśmy do Domu Dziecka we Włocławku oraz do Pogotowia Opiekuńczego w Brzeziu zebrane zabawki i słodycze; we wrześniu udzieliliśmy pomocy pogorzelcom z Dubielewa. Uzyskana ze sprzedaży cegiełek kwota została wpłacona na konto Fundacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Gdyni. W ten sposób przyczyniliśmy się do zakupu protez rąk dla jedenastoletniego, nieznanego nam chłopca.
Z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II wysłaliśmy życzenia do Ojca Świętego i zorganizowaliśmy dwa koncerty: w kościele parafialnym w Wieńcu i Brzeziu wystąpił zespół instrumentalno-wokalny. W listopadzie w świątyni w Wieńcu przedstawiliśmy spektakl słowno-muzyczny poezji zaduszkowej, a w grudniu - poezji adwentowej. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Caritas sprzedaży zniczy. Za uzyskane fundusze przy wsparciu ks. kan. J. Etynkowskiego zakupiliśmy 14 kurtek zimowych, 5 par butów i inną ciepłą odzież dla najuboższych. Wzięliśmy udział w akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Kwoty ze sprzedaży świec, pomoc sponsorów oraz mieszkańców Wieńca i Brzezia wystarczyły na przygotowanie 43 świątecznych paczek z żywnością, które rozdaliśmy rodzinom potrzebującym pomocy.
Uczniowie chętnie pracują w Kole, są twórczy, wrażliwi na krzywdę i potrzeby bliźnich. Dostrzegamy, jak kształtują się ich charaktery, jak wzrasta w nich poczucie odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość. Dodatkowym cennym walorem działalności Koła Caritas jest integracja mieszkańców parafii. Są w niej ludzie biedni i zamożni, młodsi i starsi. Wiedzą, że mogą liczyć na siebie nawzajem, na pomocną dłoń, gdy przyjdzie bieda. Przez swoją postawę dają piękne świadectwo wiary w Chrystusa Miłosiernego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Męczennik w dominikańskim habicie

Niedziela warszawska 40/2000

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

Archiwum parafii Świętej Trójcy w Będzinie

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

6 września 1944 r. Niemcy zamordowali 11 pacjentów szpitala powstańczego przy ul. Smulikowskiego na Powiślu. Wraz z nimi zginął ich kapelan o. Michał Czartoryski OP, jeden ze 108 beatyfikowanych męczenników II wojny światowej.

Więcej ...

Człowiek ośmiu błogosławieństw

2025-09-04 21:38
Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Karol Wojtyła 22 marca 1977 r. w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie po raz pierwszy nazwał Piera Giorgia Frassatiego „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”. Tego dnia odbywała się Msza św. inaugurująca wystawę przybliżającą krakowianom życiorys tercjarza dominikańskiego, o którym robiło się coraz głośniej już nie tylko we Włoszech.

Więcej ...

Kobiety w USA przestają stosować tabletki antykoncepcyjne - donoszą media

2025-09-06 18:35

dalaprod/Fotolia.com

- Coraz więcej młodych Amerykanek kwestionuje sens przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - wynika z obszernego materiału opublikowanego w liberalnym dzienniku The New York Times. W artykule zatytułowanym „Kim jestem bez antykoncepcji?” publicystka Emma Goldberg opisuje, jak pod wpływem podcastów, mediów społecznościowych i doświadczeń rówieśniczek kobiety zaczynają poddawać w wątpliwość to, co przez lata uchodziło za oczywistość.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Pomóc może tylko Jezus, dlatego mam kochać Go bardziej...

Wiara

Pomóc może tylko Jezus, dlatego mam kochać Go bardziej...

Faryzeusze zaczepiają Jezusa, aby podważyć Jego autorytet

Wiara

Faryzeusze zaczepiają Jezusa, aby podważyć Jego autorytet

Męczennik w dominikańskim habicie

Święci i błogosławieni

Męczennik w dominikańskim habicie

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Wiadomości

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kościół

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Prababcia Jezusa

Wiara

Prababcia Jezusa

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...

Wiadomości

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...