Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec do katechetów: zdobywajcie szkołę dla Chrystusa

Bp Ignacy Dec

xdm

Bp Ignacy Dec

Blisko 300 katechetów świeckich i siostry zakonne uczestniczyło 3 września w jesiennym dniu skupienia, który miał miejsce w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. - Kiedy udajecie się do szkoły, niech towarzyszy wam hasło: zdobywamy szkołę dla Chrystusa, a więc uczniów i nauczycieli – podkreślał w homilii bp Ignacy Dec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem dnia skupienia była Msza święta, której przewodniczył w bazylice bardzkiej biskup świdnicki Ignacy Dec.

Podczas homilii hierarcha mówił o tożsamości katechety, szkole, jako miejscu posłania oraz w jakim stylu dzisiaj głosić Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o tożsamości katechety kaznodzieja wskazał, że w gniazdach rodzinnych każdy został wykarmiony nie tylko mlekiem matki, ale także mlekiem słowa Bożego i mlekiem wiary, przekazanym nam przez rodziców i katechetów. – To był zaczątek naszej drogi z Bogiem. Następnie w latach młodości otrzymaliśmy drugie namaszczenie podczas Sakramentu Bierzmowania, abyśmy sami już mogli świadczyć przed drugimi ludźmi, kim jesteśmy, że jesteśmy świadkami Chrystusa z naszego wolnego wyboru – mówił bp Dec.

- Wsparci światłem Ducha Świętego, odkrywamy nasze osobiste powołanie, do życia we wspólnocie małżeńskiej, zakonnej czy kapłańskiej, czy jakiejś jeszcze innej. W ten sposób otrzymujemy przestrzeń do służby innym w roli żony, męża, kapłana, siostry zakonnej czy osoby bezżennej. I następnie, odkrywamy dodatkowe, ale bardzo ważne powołanie katechetyczne, aby być nauczycielem i przekazicielem wiary dla młodego pokolenia. We wszystkich tych rodzajach powołania towarzyszy nam modlitwa, aby światło i moc Ducha Świętego uzdalniało nas do służby drugim – podkreślał kaznodzieja.

Reklama

Następnie biskup świdnicki tłumaczył, jaką rolę spełnia szkoła dla katechety w dziele ewangelizacji. - Szkoła przekazuje uczniom na różnych poziomach informacje o człowieku, o świecie a także, głównie przez katechetów, wiedzę o Bogu, o Jego związku z człowiekiem i światem. Jest to cel informacyjny. O wiele ważniejszy jest cel wychowawczy. Szkoła winna przedłużać proces wychowania młodego człowieka zapoczątkowany w rodzinie. Szkoła jest wtedy dobra i wtedy spełnia oczekiwania rodziców, kiedy nie tylko obdarza uczniów wiedzą, ale czyni ich także lepszymi. W tym drugim o wiele trudniejszym zadaniu winniście wy, drodzy katecheci, mieć szczególny udział, właśnie w chrześcijańskim kształtowaniu osobowości ucznia – mówił biskup.

Hierarcha wskazywał także, co jest podstawowym warunkiem owocnego kształtowania umysłów i serc uczniów. – Podstawowym warunkiem owocnego kształcenia jest miłość ze strony katechety do swoich wychowanków. Dzieci, czy młodzież mają prawo i życzenie spotykać w osobach katechetek, katechetów kompetentnych nauczycieli i dobrych wychowawców. Na uczniów oddziałujemy naszym umysłem i sercem, by właśnie w nich kształtować przymioty ich umysłów i serc – podkreślał biskup świdnicki.

- Jak zdobywać szkołę, a więc uczniów i nauczycieli, dla Chrystusa? – pytał bp Dec. Odpowiadając, stwierdził, że wszelka aktywność życiowa przejawia się najjaskrawiej w działaniu, w czynach. W szkole najwięcej operujemy słowem, jednakże najbardziej wiarygodnym jest nasze postępowanie, zachowanie się wobec uczniów i nauczycieli. Mogą tu być ważne nawet małe gesty miłości, dobroci. One zwykle lepiej przemawiają do drugich niż najpiękniejsze słowa – mówił celebrans.

Kolejnym punktem dnia skupienia w Bardzie, była konferencja ks. Artura Godnarskiego, dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Tymoteusza z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, mówiącej o wdrażaniu w duszpasterstwo nowej ewangelizacji.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-04 15:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jako biskup starałem się naśladować Prymasa - wspomnienia bp. Ignacego Deca

Bp Ignacy Dec ufundował w katedrze świdnickiej obraz z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim

ks. Mirosław Benedyk

Bp Ignacy Dec ufundował w katedrze świdnickiej obraz z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim

W dniu beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec, na łamach Niedzieli Świdnickiej, dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami ze spotkań z Prymasem Tysiąclecia.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Medycy uczcili pamięć zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego

2025-05-06 20:31

PAP/Art Service

We wtorek w południe medycy w całej Polsce uczcili pamięć zamordowanego ortopedy Tomasza Soleckiego i wyrazili sprzeciw wobec agresji. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie pracował lekarz, setki pracowników zgromadziło się na minutę ciszy; zawyły syreny karetek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...