Reklama

Włocławek

W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

Niedziela włocławska 22/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 11 i 12 maja br. we Włocławku odbywały się uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zgodnie z programem, pierwszego dnia w katedrze została otwarta okolicznościowa wystawa fotograficzna, zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie " Civitas Christiana". Na stoisku Poczty Polskiej sprzedawano okolicznościowe kartki beznominałowe, które można było skasować ozdobną frankaturą, przedstawiającą popiersie Księdza Prymasa (fragment pomnika, znajdującego się we Włocławku), a w bazylice katedralnej odbył się koncert, w którego programie została wykonana Msza C-dur Ludwiga van Beethovena. Wieczorem, w auli Wyższego Seminarium Duchownego wystawiony został spektakl Czas nigdy Go nie oddali, w wykonaniu alumnów i sióstr ze Zgromadzenia Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. 12 maja w Seminarium odbyło się sympozjum poświęcone włocławskim korzeniom sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystą sesję otworzył rektor WSD ks. dr Wojciech Hanc. Powitał zgromadzonych gości, wśród nich m.in. metropolitę gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego, biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego, biskupów: Czesława Lewandowskiego i Stanisława Gębickiego, wojewodę kujawsko-pomorskiego Józefa Rogackiego, prezydenta miasta Włocławka Stanisława Wawrzokoskiego, przewodniczącego Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Ziemowita Gawskiego oraz parlamentarzystów.

Ksiądz Rektor przypomniał życie i działalność ks. Wyszyńskiego z czasów włocławskich, podkreślając jego pracę redakcyjną. "Dziś - powiedział we wprowadzeniu - pragniemy pochylić się przed i nad sylwetką Stefana Wyszyńskiego".

Pierwszy z prelegentów, ks. dr hab. Witold Kujawski wygłosił referat: Szkic włocławskich dziejów Stefana Wyszyńskiego. Przedstawił w nim życie i działalność Stefana Wyszyńskiego do 1946 r., w więc do czasu objęcia przez niego obowiązków pasterskich w Lublinie. Drugi referat: Myśl i działalność społeczna ks. Stefana Wyszyńskiego, wygłosił ks. dr Zbigniew Skrobicki. Poruszył w nim m.in. zagadnienie pracy w ujęciu ks. Wyszyńskiego i podkreślił jego wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej. Pierwszą część sympozjum zakończyło wystąpienie ks. dr. Wojciecha Hanca, który jako naczelny redaktor Ateneum Kapłańskiego zarekomendował najnowsze wydanie czasopisma, poświęcone włocławskim dziejom ks. Stefana Wyszyńskiego ipoinformował audytorium iż ukazała się książka Ład w myślach - zbiór 46 artykułów autorstwa ks. Wyszyńskiego opublikowanych na łamach Ładu Bożego w latach 1945-46. Po przerwie, trzeci, ostatni referat: Realista i prorok. Zarys przed i powojennych poglądów ks. Stefana Wyszyńskiego na socjalizm i komunizm, wygłosił ks. dr Antoni Poniński. Z kolei głos zabierali goście: Prezydent Włocławka, Prezes KS "Civitas Christiana" i Wojewoda kujawsko-pomorski. Jako ostatni przemówił abp H. Muszyński, który zaznaczył, że we Włocławku Bóg kładł głębokie podwaliny w życiu kard. Wyszyńskiego: ład umysłu i ład serca. Zamknięcia sympozjum dokonał bp B. Dembowski.

Dalsza część uroczystości odbyła się w bazylice katedralnej. O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. H. Muszyńskiego. W koncelebrze byli księża biskupi: Czesław Lewandowski i Stanisław Gębicki. Piękną oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra dęta z Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie i chór katedralny.

Na początku Mszy św. bp Dembowski serdecznie powitał Metropolitę gnieźnieńskiego, biskupów, kapłanów, siostry zakonne, przedstawicieli parlamentu i władz świeckich, KS "Civitas Christiana", wszystkich wiernych, poczty sztandarowe - zwłaszcza poczet Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku, noszącej imię kard. S. Wyszyńskiego. Zaznaczył, że uroczystość odbywa się w 55. rocznicę święceń biskupich, które ks. Stefan Wyszyński otrzymał na Jasnej Górze. Kazanie, jakie wygłosił bp Dembowski, zawierało odniesienia do czytań mszalnych i faktów historycznych z dziejów naszej Ojczyzny, mających wpływ na kształtowanie się życia wewnętrznego i charakteru posługi przyszłego Prymasa Polski. Pasterz diecezji zwrócił uwagę na wagę Chrystusowego przykazania miłości Boga i bliźniego. Na zakończenie wezwał wiernych do modlitwy o włączenie sługi Bożego ks. Wyszyńskiego do grona Błogosławionych.

Przed błogosławieństwem końcowym do wiernych zwrócił się abp Muszyński. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli na skwer obok bazyliki, gdzie znajduje się pomnik Prymasa Tysiąclecia. Po odegraniu przez orkiestrę hymnu Jeszcze Polska nie zginęła i Gaude Mater Poloniae, rozpoczęła się ceremonia składania kwiatów u stóp pomnika, zamykająca program uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23
Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...