Reklama

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Szczecinie - Głębokiem

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczba wiernych: 968 osób

Proboszcz: ks. kan. Krzysztof Cichal, dziekan dekanatu Szczecin-Niebuszewo, wykładowca ISNR-u w Szczecinie

- filia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (należy również do sekcji Dogmatyków Polskich), diecezjalny duszpasterz rodzin

Wspólnoty: Żywy Różaniec (3 róże), grupa modlitewna męska, ministranci młodsi i starsi, Rada Duszpasterska i Gospodarcza, Parafialny Zespół Caritas, Akcja Katolicka, Dziecięce Koło Misyjne

Czasopisma: "L,Osserevatore Romano", "Miłujcie się", " List", "Promyczek Dobra", "Niedziela" - 32 egzemplarze

Parafia pw. św. Brata Alberta w Szczecinie została erygowana 8 września 1985 r. i obejmuje osiedle położone nad Jeziorem Głębokim. Od 1946 r. do czasu powstania parafii duszpasterstwo wiernych skupiało się przy kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, mieszczącej się w pomieszczeniach mieszkalnych przy ul. Majowej 24, a terytorialnie ( administracyjnie) należało do parafii Świętej Rodziny w Szczecinie. Wspomnieć tu wypada pracę duszpasterską księży: H. Stycznia, F. Zawadzkiego, K. Sasadeusza, S. Glenia, J. Kazieczko, H. Krzyżewskiego, J. Leszkowicza, Z. Wichrowskiego.

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został ks. Julian Marecik, kapłan należący do diecezji tarnowskiej. Wraz z wiernymi Ksiądz Proboszcz rozpoczął budowę kościoła według projektu architekta Zbigniewa Abrahamowicza. Bryła kościoła jest podobna do świątyni w Rewalu. Ks. J. Marecik zamieszkał w pomieszczeniach socjalnych, przygotowanych wcześniej dla robotników. Pomieszczenia te były budowane po okiem pracującego tu zaledwie kilka miesięcy ks. prał. dr. Zygmunta Wichrowskiego, obecnie rektora AWSD w Szczecinie. W tych prowizorycznych warunkach mieszkali kolejni proboszczowie.

Kościół jest umiejscowiony przy ul. E. Zegadłowicza 20, prowadzącej ze Szczecina w kierunku Pilchowa i Polic. Od strony wschodniej kościoła, pod tarasem i częściowo pod kościołem znajdują się pomieszczenia, które miały służyć jako salki katechetyczne. Ciekawostką budowli jest plebania, która mieści się w bryle kościoła. Kamień węgielny w murach wznoszonej świątyni wmurował 16 kwietnia 1989 r. abp Kazimierz Majdański. W 1991 r. ks. kan. Julian Marecik wyjechał do pracy wśród Polonii w Niemczech, a nowym proboszczem został mianowany ks. dr Henryk Wejman, który przy życzliwości parafian kontynuował prace budowlane. Po dwóch latach pracy w parafii ks. dr Henryk Wejman został mianowany ojcem duchownym alumnów AWSD w Szczecinie (obecnie ks. dr hab. prof. UAM, prodziekan WT UAM w Poznaniu). Trzecim z kolei proboszczem został w 1993 r. ks. Krzysztof Cichal.

Od lata 1993 r. Msze św. niedzielne były zawsze sprawowane w nowym kościele, a od wiosny 1994 r. również Msze św. w tygodniu. Pomieszczenia dotychczasowej kaplicy przekazano ponownie na mieszkanie. Nowy kościół został poświęcony 14 maja 1995 r. przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, abp. Mariana Przykuckiego. Centrum życia religijnego jest Eucharystia, która w niedziele jest sprawowana o godz. 8.00, 10.00 i 12.00, a w tygodniu o godz. 18.00. Msze św. w niedziele od 26 lat uświetnia organista mgr inż. Dariusz Bury.

Siłą duchową parafii jest wspólnota Żywego Różańca. Rzadko spotykana, a obecna w tej parafii jest grupa modlitewna męska, do której należą lekarze, architekci, prawnicy, przedsiębiorcy.

Grupy modlą się w różnych intencjach, ale szczególnie o powołania kapłańskie i zakonne. W tej intencji są również dwugodzinne adoracje Najświętszego Sakramentu w pierwsze czwartki miesiąca. W Roku Wielkiego Jubileuszu, 9 kwietnia, złożył wizytę pasterską abp Zygmunt Kamiński, który o godz. 12.00 sprawował Mszę św., przy udziale kapłanów z dekanatu i rzeszy wiernych parafian. W godzinach popołudniowych Ksiądz Arcybiskup spotkał się z przedstawicielami poszczególnych grup świeckich oraz z nauczycielami, pracującymi w miejscowej szkole, jak i mieszkającymi na terenie parafii. W sierpniu 2000 r. 8-osobowa grupa młodzieży udała się do Rzymu na Światowe Spotkanie Młodzieży z Ojcem Świętym. We wrześniu wierni brali udział w pielgrzymce diecezjalnej na Jasną Górę. Natomiast 14 i 15 października delegacja kilkunastu rodzin wzięła udział w Światowym Spotkaniu Rodzin z Ojcem Świętym w Rzymie. Nie zapomniano również o sanktuarium Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na os. Słonecznym, do którego duża grupa wiernych udała się w listopadzie, nawiedzając najpierw bazylikę archikatedralną.

Bardzo cenna dla wszystkich mieszkańców jest współpraca Księdza Proboszcza z obecnymi na terenie parafii instytucjami: z Radą Osiedla, z dyrekcją i pracownikami Szkoły Podstawowej nr 21 i Przedszkola nr 7. Katechizację od wielu lat prowadzi w tutejszych placówkach oświatowych mgr Marzena Garbowska. Życiowym doświadczeniem parafii jest Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Orzechowej 1. Jest to placówka rehabilitacyjna Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Radością jest duża grupa ministrantów młodszych i starszych. Trzech należy do Koła Powołaniowego przy AWSD. Nawet jeden ze starszych ministrantów - Bartek Kujawa broni bramki Ligi Salezjańskiej.

Działalność charytatywna parafii pw. św. Brata Alberta często wykracza poza granice parafii, np. na święta Bożego Narodzenia dzięki dobroci mieszkańców os. Głębokiego i przyjaciół przekazano ok. 100 paczek dla dzieci z parafii Szczecin-Stołczyn. Natomiast Dziecięce Koło Misyjne rozwija zainteresowanie odległymi krajami, potrzebującymi szczególnej pomocy duchowej i materialnej.

Troską Księdza Proboszcza jest większy udział mieszkańców w niedzielnej Mszy św. Wielu przyjeżdża tu z innych parafii Szczecina. To cieszy, ale martwi brak swoich, których frekwencja wynosi 30%, proporcjonalnie do liczby wiernych.

Wszyscy jadący w kierunku Pilchowa, i odwrotnie, mogą podziwiać budowaną wysiłkiem wiernych świątynię parafialną na Głębokiem, która ciągle pięknieje, a swoistego uroku nadaje jej z elegancją zagospodarowany plac przed kościołem. W najbliższym czasie Ksiądz Proboszcz planuje wraz z Radą Osiedla skupić wysiłek życzliwych mieszkańców na zagospodarowaniu pomieszczeń pod tarasem (ok. 400 m2). Będzie tu miejsce dla pożytecznego przeżywania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, z otwarciem się na potrzeby osób niepełnosprawnych ze Szczecina - tym bardziej że warunki, jakie zapewnia przyroda, są ku temu znakomite.

Jako ukoronowanie całego wysiłku wiernych na większą chwałę Bożą planowana jest na przyszły rok uroczystość konsekracji nowego kościoła pw. św. Brata Alberta w

Szczecinie, przy ul. Zegadłowicza 20. Przy tej okazji Ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom os. Głębokie oraz przyjaciołom za ogromną życzliwość dla pracy duszpasterskiej i budowlanej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady