Reklama

B.M. Sztajner

Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę

2016-09-17 14:35

o. Stanisław Tomoń

Jubileuszowa 20. Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 17 września.


„W szczególnym czasie, kiedy Tygodnik Katolicki „Niedziela” obchodzi 90-lecie swojego istnienia, jako wspólnota jego Pracowników, Czytelników i Przyjaciół będziemy już po raz 20. pielgrzymować na Jasną Górę. W Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, szczególnie rozważamy jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem i oni miłosierdzia dostąpią”. Te piękne słowa Chrystusa są także hasłem naszej pielgrzymki. Gromadząc się przy Jasnogórskim Ołtarzu, będziemy Matce Bożej Królowej Polski dziękować za ten 90-letni czas pracy dziennikarskiej i ewangelizacyjnej 'Niedzieli' w Kościele i w Polsce” - pisze w zaproszeniu na pielgrzymkę Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika.

„Pragniemy wyrazić wielkie dziękczynienie za przeszłość naszego tygodnika, a jednocześnie złożyć w dłoniach Matki Bożej przyszłość „Niedzieli” – pisma, o którym papież Franciszek powiedział, że „jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu”. Przed Obliczem Matki Bożej wypowiemy radości i niepokoje, które przeżywamy jako środowisko dziennikarskie, ale także jako Polacy zatroskani o wiarę i losy naszej Ojczyzny, a jednocześnie radujący się tym wszystkim, co Polskę stanowi” - podkreśla Lidia Dudkiewicz.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka "Niedzieli" na Jasną Górę 2016 r.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. odprawioną o godz. 9.30 w bazylice pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu księży, wśród nich. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor honorowy Tygodnika Niedziela.

Reklama

„Pamiętając że już od 1050 lat jesteśmy wszczepieni w Chrystusa bądźcie Jego świadkami odpowiedzialnie służąc słowem i obrazem w niesieniu dobrej nowiny – mówił rozpoczynając Eucharystię o. Marian Waligóra - Gorąco pozdrawiam panią redaktor naczelną Lidię Dudkiewicz z najbliższymi współpracownikami i dziękujemy za staranny rzetelny przekaz medialny również z Jasnej Góry, szczególnie w ostatnim czasie podczas pielgrzymki papieża Franciszka, a także sierpniowych wydarzeń odpustowych.

„Pielgrzymka wyjątkowa bo przypadająca w roku 90. rocznicy powołania do istnienia ‘Niedzieli’ i do 35-lecia jej funkcjonowania po reaktywowaniu w 1981 r. - przypomniał przeor - Niech faktycznie będzie to Pielgrzymka wyjątkowa także poprzez naszą żarliwą modlitwę i zapatrzenie w Maryję, zapatrzenie, którego uczył nas tutaj przed paroma tygodniami sam papież Franciszek. A pamiętając o niedawno rozpoczętym jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu sami starajmy się stawać żywą koroną Maryi. Koronujmy ją poprzez nasze dobre uczynki i odnowę ducha”.

Redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz odczytała list skierowany do uczestników pielgrzymki czytelników Tygodnika ‘Niedziela’ przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Abp Wacław Depo w homilii przypomniał słowa św. Jan Paweł II skierowane na 70-lecie tygodnika ‘Niedziela’: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli, talentów, dobrych chęci, które są w was włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagująca fałszywy modle ludzkiej wolności”.

„I tak z zadania misji dotarliśmy do głosu następny św. Piotra ojca Świętego Franciszka, który na 50-lecie Dnia Środków Masowego Przekazu wzywa nas do osobistej odpowiedzialności za kształtowanie opinii publicznej, albowiem to nie technologia określa, czy komunikacja prowadzi do otwarcia czy izolacji wśród ludzi, ale serce człowieka i jego zdolność do wykorzystania środków jakimi dysponuje” – mówił dalej metropolita.

Podczas Mszy św. Akt Zawierzenia „Niedzieli” Matce Bożej Jasnogórskiej odczytała redaktor Lidia Dudkiewicz.

Oprawę muzyczną przygotował Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Po uroczystej Mszy św. pielgrzymi udali się do Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie, gdzie odbywać się będzie dalsza część spotkania.

PAN PREZYDENT ANDRZEJ DUDA SKIEROWAŁ LIST DO REDAKTOR NACZELNEJ P. LIDII DUDKIEWICZ Z OKAZJI JUBILEUSZU 90-LECIA TYGODNIKA "NIEDZIELA".


Tagi:
pielgrzymka Niedziela Niedziela

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem