Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę

B.M. Sztajner

Jubileuszowa 20. Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 17 września.


„W szczególnym czasie, kiedy Tygodnik Katolicki „Niedziela” obchodzi 90-lecie swojego istnienia, jako wspólnota jego Pracowników, Czytelników i Przyjaciół będziemy już po raz 20. pielgrzymować na Jasną Górę. W Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, szczególnie rozważamy jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem i oni miłosierdzia dostąpią”. Te piękne słowa Chrystusa są także hasłem naszej pielgrzymki. Gromadząc się przy Jasnogórskim Ołtarzu, będziemy Matce Bożej Królowej Polski dziękować za ten 90-letni czas pracy dziennikarskiej i ewangelizacyjnej 'Niedzieli' w Kościele i w Polsce” - pisze w zaproszeniu na pielgrzymkę Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika.

„Pragniemy wyrazić wielkie dziękczynienie za przeszłość naszego tygodnika, a jednocześnie złożyć w dłoniach Matki Bożej przyszłość „Niedzieli” – pisma, o którym papież Franciszek powiedział, że „jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu”. Przed Obliczem Matki Bożej wypowiemy radości i niepokoje, które przeżywamy jako środowisko dziennikarskie, ale także jako Polacy zatroskani o wiarę i losy naszej Ojczyzny, a jednocześnie radujący się tym wszystkim, co Polskę stanowi” - podkreśla Lidia Dudkiewicz.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka "Niedzieli" na Jasną Górę 2016 r.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. odprawioną o godz. 9.30 w bazylice pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu księży, wśród nich. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor honorowy Tygodnika Niedziela.

Reklama

„Pamiętając że już od 1050 lat jesteśmy wszczepieni w Chrystusa bądźcie Jego świadkami odpowiedzialnie służąc słowem i obrazem w niesieniu dobrej nowiny – mówił rozpoczynając Eucharystię o. Marian Waligóra - Gorąco pozdrawiam panią redaktor naczelną Lidię Dudkiewicz z najbliższymi współpracownikami i dziękujemy za staranny rzetelny przekaz medialny również z Jasnej Góry, szczególnie w ostatnim czasie podczas pielgrzymki papieża Franciszka, a także sierpniowych wydarzeń odpustowych.

„Pielgrzymka wyjątkowa bo przypadająca w roku 90. rocznicy powołania do istnienia ‘Niedzieli’ i do 35-lecia jej funkcjonowania po reaktywowaniu w 1981 r. - przypomniał przeor - Niech faktycznie będzie to Pielgrzymka wyjątkowa także poprzez naszą żarliwą modlitwę i zapatrzenie w Maryję, zapatrzenie, którego uczył nas tutaj przed paroma tygodniami sam papież Franciszek. A pamiętając o niedawno rozpoczętym jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu sami starajmy się stawać żywą koroną Maryi. Koronujmy ją poprzez nasze dobre uczynki i odnowę ducha”.

Redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz odczytała list skierowany do uczestników pielgrzymki czytelników Tygodnika ‘Niedziela’ przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Reklama

Abp Wacław Depo w homilii przypomniał słowa św. Jan Paweł II skierowane na 70-lecie tygodnika ‘Niedziela’: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli, talentów, dobrych chęci, które są w was włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagująca fałszywy modle ludzkiej wolności”.

„I tak z zadania misji dotarliśmy do głosu następny św. Piotra ojca Świętego Franciszka, który na 50-lecie Dnia Środków Masowego Przekazu wzywa nas do osobistej odpowiedzialności za kształtowanie opinii publicznej, albowiem to nie technologia określa, czy komunikacja prowadzi do otwarcia czy izolacji wśród ludzi, ale serce człowieka i jego zdolność do wykorzystania środków jakimi dysponuje” – mówił dalej metropolita.

Podczas Mszy św. Akt Zawierzenia „Niedzieli” Matce Bożej Jasnogórskiej odczytała redaktor Lidia Dudkiewicz.

Oprawę muzyczną przygotował Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Po uroczystej Mszy św. pielgrzymi udali się do Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie, gdzie odbywać się będzie dalsza część spotkania.

PAN PREZYDENT ANDRZEJ DUDA SKIEROWAŁ LIST DO REDAKTOR NACZELNEJ P. LIDII DUDKIEWICZ Z OKAZJI JUBILEUSZU 90-LECIA TYGODNIKA "NIEDZIELA".


2016-09-17 14:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Majowa Promocja w Księgarni "Niedzieli"!

2020-05-01 09:30

Maj to miesiąc wyjątkowy. I właśnie w tej maryjnej wyjątkowości pragniemy Wam towarzyszyć, także poprzez dostarczanie wartościowej lektury duchowej.

Więcej ...

Abp Nossol o kard. Wyszyńskim: Był wielki w tym, że usiłował zrozumieć ludzi myślących inaczej

2020-05-28 10:19

Archiwum rodziny Michnowiczów z Tomaszówki

kard. Stefan Wyszyński

- Miałem do niego zaufanie. Wiedziałem, że komu jak komu, ale jemu zależy na Kościele w Polsce, na wprowadzaniu reformy soborowej, na pojednaniu. Był wielkim człowiekiem a jego wielkość polegała również na tym, że usiłował zrozumieć ludzi myślących inaczej – tak o kard. Stefanie Wyszyńskim mówi abp Alfons Nossol, biskup senior diecezji opolskiej.

Więcej ...

Diecezja toruńska ma kolejnego misjonarza

2020-05-29 10:22

Archiwum ks. Adama Czerwińskiego

Diecezja toruńska ma kolejnego misjonarza. Jest nim ks. Adam Czerwiński. 28 maja odebrał krzyż misyjny z rak abpa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Ks. Adam został posłany do pracy misyjnej na Kubie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw