Reklama

Franciszek

Papież do absolwentów szkół jezuickich: służcie wykluczonym

Grzegorz Gałązka

Do służenia osobom wykluczonym i zmarginalizowanym wezwał absolwentów szkół jezuickich Franciszek w przemówieniu do ok. 170 uczestników Europejskiego Spotkania Byłych Uczniów Jezuitów, których przyjął na w Watykanie 17 września. W Rzymie trwa obecnie to spotkanie, zorganizowane przez Konfederację Europejską pod patronatem Światowego Związku Absolwentów i Absolwentek Szkół Jezuickich pod hasłem "Migracja globalna i kryzys uchodźców: nadszedł czas kontemplacji i działania".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież podkreślił, że obecna sytuacja migracyjna jest największym kryzysem humanitarnym od czasów II wojny światowej, a jego ofiarami jest ponad 65 mln ludzi, zmuszonych do opuszczenia swych miejsc zamieszkania. Mówca zwrócił uwagę, że jest to ogromna liczba, większa niż ludność Włoch. „Każdy z nich ma swoje imię, twarz i historię, jak również niezbywalne prawo do życia w pokoju i dążenia do lepszej przyszłości dla swoich dzieci” – powiedział Ojciec Święty.

Przypomniał, że duchowym patronem związku absolwentów jest dawny generał jezuitów o. Pedro Arrupe, który był również założycielem Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS), która współorganizowała tę konferencję. Powołano ją do życia ponad 35 lat temu, by odpowiedzieć na ówczesny dramat tzw. „boat people”, czyli ludzi uciekających na łodziach z Wietnamu, zajętego przez komunistów. Próbowali oni wydostać się przez Morze Południowochińskie ze swej ojczyzny dotkniętej przemocą. Franciszek przypomniał, że także dzisiejszy świat pełen jest niezliczonych konfliktów, jak to się dzieje w Syrii czy Południowym Sudanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Bardziej niż kiedykolwiek właśnie dzisiaj, kiedy wojna szaleje w różnych częściach świata, a niespotykana wcześniej liczba uchodźców ginie, próbując przedostać się przez Morze Śródziemne – które stało się cmentarzem! – albo spędza całe lata w obozach, Kościół potrzebuje, byście brali przykład z odwagi o. Arrupe" - podkreślił Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że to właśnie edukacja jezuicka zachęca ich, by stawać się «towarzyszami Jezusa», i – ze św. Ignacym Loyolą jako waszym przewodnikiem – być posłanymi do świata, by być ludźmi «dla» innych i «z» innymi. "W tym okresie dziejów istnieje wielka potrzeba tych, którzy usłyszeliby wołanie ubogich oraz odpowiedzieli na nie ze współczuciem i wielkodusznie” – powiedział papież.

Nawiązując do trwającego obecnie Roku Jubileuszowego, zauważył, że Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej przez cały ten rok są otwarte, by przypominać, że miłosierdzie Boga jest zawsze przeznaczone dla wszystkich, którzy tego potrzebują.

Reklama

„Miliony wiernych przeszło w pielgrzymce przez Drzwi Święte, tutaj i w kościołach całego świata, przypominając, że miłosierdzie Boga trwa na wieki i jest skierowane do wszystkich. Także z waszą pomocą Kościół jest w stanie pełniej odpowiedzieć na ludzką tragedię uchodźców przez dzieła miłosierdzia, które promują ich integrację w kontekście europejskim i poza nim" - mówił dalej Franciszek. Zachęcił swych gości, aby przyjmowali uchodźców w swych domach i wspólnotach, "tak by ich pierwszy kontakt z Europą nie było traumatycznym doświadczeniem spania w zimnie na ulicach, ale zaznaniem ciepłego, ludzkiego przyjęcia". "Pamiętajcie, że prawdziwa gościnność to głęboka wartość ewangeliczna, która wzmacnia miłość i jest naszym największym zabezpieczeniem przed nienawistnymi aktami terroryzmu” – podkreślił papież.

Przypomniał bardzo trudną sytuację szkolnictwa wśród uchodźców. Jezuici organizują wprawdzie dla nich na całym świecie nauczanie, niemniej jednak dane są bardzo niepokojące. Jedynie niespełna połowa dzieci ma dostęp do szkoły podstawowej, tylko 22 proc. uczęszcza do szkół średnich, a mniej niż 1 proc. zdobywa wyższe wykształcenie.

„Wraz z Jezuicką Służbą Uchodźcom przekuwacie w czyn swoje miłosierdzie i pomagacie zmieniać tę sytuację na polu oświaty. Tak czyniąc, budujecie w Europie silniejszą i jaśniejszą przyszłość dla uchodźców" - zaapelował Ojciec Święty. Przyznał, że "czasami możemy czuć się osamotnieni w chwili, gdy próbujemy przełożyć miłosierdzie na działanie", ale - dodał - "wiedzcie, że łączycie swą pracę z tą, którą podejmuje tak wiele organizacji kościelnych działających na polu pomocy humanitarnej, poświęcających się wykluczonym i zmarginalizowanym".

"I co jeszcze ważniejsze: pamiętajcie, że miłość Boża towarzyszy wam w tej pracy. Jesteście oczami, ustami, rękami i sercem Boga na tym świecie” – powiedział Ojciec Święty.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-17 20:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: papież zadzwonił do chorego seminarzysty

Grzegorz Gałązka

Franciszek zadzwonił w ubiegłym tygodniu do włoskiego diakona Antonio Esposito z seminarium duchownego w mieście Molfetta na południu Włoch. Kandydat na kapłana od dłuższego czasu choruje i papież pragnął dodać mu otuchy i życzył mu zdrowia.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?