Reklama

Salerno

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakie są początki duszpasterstwa Polaków w Salerno trudno mi dokładnie powiedzieć. Wiem, że od wielu lat polscy księża studiujący w Rzymie zajmowali się posługą duszpasterską w Salerno. Dotyczyło to przede wszystkim niedzielnej Mszy św.
Na jesieni 1991 r. salezjanie z Salerno, przy ośrodku, w którym spotykali się Polacy, widząc, że od kilku miesięcy już nikt z posługą nie przyjeżdża, zwrócili się do polskich salezjanów w Rzymie o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Po przeprowadzonych rozmowach okazało się, że jest możliwe podjęcie się tej służby. Od tego też czasu trwa moja posługa duszpasterska w Salerno. Sprawa nabrała oficjalnego wymiaru po rozmowach przeprowadzonych z Arcybiskupem Salerno, przy których dużą pomoc i inicjatywę wykazał ks. Stanisław Iwańczak, chrystusowiec, kapelan Polaków w Neapolu.
Arcybiskup Salerno, Gerardo Pierro, dekretami z dnia 24 maja 2002 r. erygował kapelanię dla wiernych języka polskiego na terytorium archidiecezji Salerno-Campagna-Acerno, przy kościele Matki Bożej Karmelitańskiej i św. Jana Bosko, z używaniem kaplicy wewnętrznej Instytutu Salezjańskiego św. Dominika Savio. Drugi dekret, z tą samą datą, mianuje mnie kapelanem katolików narodowości polskiej przebywających na terytorium archidiecezji.
Jako kapelan na stałe przebywam w Rzymie, gdzie prowadzę zajęcia jako wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. Do Salerno dojeżdżam na weekendy, a najczęściej na niedzielę. Główne spotkania z Polakami, których liczbę w samym Salerno (miasto liczące około 200 tys. mieszkańców), szacuję na około 600 osób, odbywają się w niedzielne popołudnia. O godz. 15.30 sprawowane jest nabożeństwo z okazją do spowiedzi, następnie o godz. 16.00 Msza św., a po niej spotkanie braterskie. Po Mszy św. jest również możliwość spotkania z prawnikiem włoskim, który służy radą i pomocą w różnego rodzaju problemach, zwłaszcza związanych z pobytem czy pracą.
Kilka razy w roku organizowane są całodniowe wyjazdy autokarem. Byliśmy już dwukrotnie w San Giovanni Rotondo u grobu Ojca Pio. Odbyliśmy też pielgrzymkę do Rzymu, z której zdjęcie załączam.
Wydajemy własny, skromny biuletyn duszpasterski zatytułowany Niedziela w Salerno. Odbywają się spotkania związane z opłatkiem, Nowym Rokiem, skromne rekolekcje wielkopostne. Kontakt z duszpasterzem jest zawsze możliwy drogą telefoniczną, z czego wiele osób korzysta.
Polacy w Salerno to zasadniczo ludzie dwóch kategorii wiekowych: młodzi (przeważnie dziewczęta) oraz w średnim wieku (przeważnie kobiety). Najczęściej wykonywaną przez nich pracą jest posługa ludziom starszym i chorym, sprzątanie, opieka nad dziećmi. Niektórzy również pracują w barach, małych firmach, itp. Jest pewna część Polaków mieszkająca już na stałe w Salerno. Wielu z nich utrzymuje tylko sporadyczne kontakty z polskim duszpasterstwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...