Reklama

Radomsko

Kapituła Kolegiacka św. Jadwigi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Trzeba nam dzisiaj promować kulturę ducha. Właśnie kapituła strzeże tej kultury na danej ziemi, gdzie są piękne obyczaje, gdzie jest troska o człowieka" - mówił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak podczas urzędowego wprowadzenia do Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku pierwszych kanoników. Uroczystość ta odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Lamberta 18 maja 2001 r. Przybyli także przedstawiciele pozostałych kapituł: bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie - ks. inf. Zenon Janyszek, kapituły kolegiackiej w Wieluniu - ks. prał. Marian Stochniałek i ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, kapituły kolegiackiej w Zawierciu - ks. prał. Piotr Miklasiński oraz wielu wiernych.

Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak mając na względzie racje historyczne, patriotyczną postawę ludności i dzień dzisiejszy centralnej parafii miasta Radomska, ustanowił 28 października 2000 r. kapitułę kolegiacką pw. św. Jadwigi Królowej. Tworzy ją 9 kanoników gremialnych i 17 kanoników honorowych. Kościół parafialny pw. św. Lamberta został podniesiony do godności kolegiaty. "Kapituła radomszczańska powstała w 2000 r., aby podkreślić, że kapłani muszą iść w nowe tysiąclecie razem, zwarci - pełni poświęcenia dla dobra Kościoła, żeby stanowili krąg przyjaciół Jezusowych i sług ludu Bożego. Kapituły są dla inkulturacji w Chrystusie. Na pewnym etapie polskiej historii tak czyniła św. Jadwiga, związana z tym miastem. Właśnie w duchu św. Jadwigi Królowej ta kapituła będzie inkulturować tę ziemię" - powiedział Metropolita częstochowski, zwracając się do kanoników w homilii.

Na podstawie postanowienia Arcybiskupa Metropolity Kapituła ma konkretne zadanie: pogłębienie wiezi z Ojcem Świętym i Stolicą Apostolską m. in. przez rozpowszechnianie i studium dokumentów papieskich, rozwój kultu maryjnego na ziemi radomszczańskiej i czci

św. Jadwigi Królowej, troskę o powołania kapłańskie i żeńskie powołania zakonne, popieranie kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza regionalnej kultury ludowej inspirowanej wiarą katolicką. Poszukiwanie form duszpasterstwa młodzieży, zwłaszcza ze środowisk wiejskich. Na mocy statutów zatwierdzonych 20 stycznia 2001 r. przez abp. Nowaka, kanonicy gremialni zobowiązani są do udziału w uroczystościach św. Lamberta biskupa i męczennika w kościele kolegiackim w Radomsku, św. Jadwigi w kościele pod Jej wezwaniem w Radomsku, Najświętszej Maryi Panny Gidelskiej w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Gidlach oraz Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Radomsku u Ojców Franciszkanów.

"Kochani Księża Kapituły Radomszczańskiej, ta ziemia potrzebuje znaków. Tyle polskiej krwi zostało tutaj przelanej. Godna jest ta ziemia miłości, którą może przynieść Jezus przez swoich kapłanów. A jego rękami są kapłani i Wy macie to przypominać" - mówił abp Nowak do zgromadzonych kanoników. Dla pokreślenia jedności i szczególnego wybrania niektórych zasłużonych kapłanów oraz wdzięczności biskupa w imieniu Kościoła za ich oddanie ludowi Bożemu, zostali odznaczeni nadaniem urzędu kanonika i specjalnego stroju. Kanonicy kapituły radomszczańskiej wyróżniają się tzw. strojem chóralnym: czarny mantolet z czerwonym podszyciem i wypustkami, dystynktorium w formie krzyża z wizerunkiem św. Jadwigi Królowej (na awersie) i logo Jubileuszowego Roku 2000 (na rewersie) zawieszone na łańcuchu oraz pierścień z grawerowanym krzyżem.

Ks. Roman Rataj



Kanonicy gremialni:

Ks. prał. Marian Jezierski - prepozyt

Ks. Stanisław Matysiak (senior) - dziekan

Ks. dr Włodzimierz Kowalik - kustosz

Ks. Zdzisław Moras - penitencjarz

Ks. prał. dr hab. Zdzisław Małecki - skarbnik

Ks. Piotr Krzemiński - sekretarz

Ks. Zenon Łabuś

Ks. Andrzej Walaszczyk

Ks. Jan Zdulski

Kanonicy honorowi:

Ks. Janusz Chylewski

Ks. Jan Cisowski

Ks. Tadeusz Gonera

Ks. Antoni Kaczmarek

Ks. Kazimierz Karoń

Ks. Tadeusz Klimowicz

Ks. Tadeusz Korgól

Ks. Zygmunt Maciążek

Ks. Stanisław Matuszczyk

Ks. Remigiusz Mazurek

Ks. Czesław Mendak

Ks. Jan Nowicki

Ks. prof. dr hab. Wojciech Pazera

Ks. Stanisław Sikora

Ks. Roman Szecówka

Ks. Kazimierz Woda

Ks. Józef Zielonka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Uznawany jest za pierwszego teologa, który wprowadził kryteria rozeznania wiary katolickiej.

Więcej ...

LN siatkarzy - Polacy w półfinale po zwycięstwie nad Brazylią

2024-06-27 22:30

PAP/Marian Zubrzycki

Polscy siatkarze, obrońcy tytułu, wygrali z Brazylią 3:1 (18:25, 25:23, 25:22, 25:16) w ćwierćfinale Ligi Narodów w Łodzi i piąty raz z rzędu awansowali do strefy medalowej rozgrywek. Rywala biało-czerwonych w półfinale wyłoni piątkowe starcie Włoch z Francją.

Więcej ...

Po prostu człowiek…

2024-06-28 22:12

Adobe Stock

Wiele osób dziś zarzuca wierzącym, że ich wiara powinna być sprawą prywatną. Spotykam się z opiniami, że katolickość trąci tandetą, a chrześcijańskie obrazy, muzyka, filmy, książki i gazety są miałkie i powinny pozostać w niszy, a nie pchać się na salony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024