Reklama

Polska

Bierzmowanie i Eucharystia tematami prac Komisji Duszpasterstwa KEP

Episkopa Polski

Wokół sakramentów bierzmowania oraz Eucharystii skupią się w najbliższym czasie prace Komisji Duszpasterstwa KEP. Takie wstępne ustalenia podjęto dziś na Jasnej Górze podczas spotkania Komisji i dyrektorów Wydziałów Duszpasterkich z poszczególnych diecezji.

- Najbliższe pięć lat pracy duszpasterskiej będzie kontynuacją dotychczasowych wysiłków podejmowanych przez Komisję Duszpasterstwa KEP. Chcemy jednak szczególnie skupić się na pogłębieniu tematyki dwóch sakramentów: bierzmowania i Eucharystii – powiedział KAI ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach oraz członek Komisji Duszpasterstwa KEP.

- Z pewnością będziemy się zastanawiali nad skutkami i owocami płynącymi z przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jest to kontynuacja dotychczasowych prac Komisji, która skupiała się ostatnio nad sakramentem chrztu św. – dodaje.

Reklama

Przewodniczący Komisji KEP abp Wiktor Skworc podkreśla, że jednym z pól duszpasterskich, którym należy się zająć jest duszpasterstwo przedsiębiorców. Metropolita katowicki kładzie mocny akcent na wzajemne relacje między pracownikiem a pracodawcą. – Wrócimy do relacji pracodawca-pracobiorca, która przyjmuje formę umowy o pracę. Respektowanie umowy owocuje zaufaniem, stabilizacją, a w życie społeczne wnosi społeczny pokój – podkreśla abp Skworc.

Metropolita katowicki zauważa, że choć relacji pracodawcy z pracownikiem towarzyszy naturalne w pewnym sensie napięcie, to jednakk celem powinno być jak najlepsze ułożenie wzajemnych relacji. Antagonizowanie jest łatwiejsze, współpraca trudniejsza – dodaje.

Powołując się na Henri’ego Perina francuskiego uczonego z drugiej połowy XIX w. abp Skworc wskazuje, że „nędza, kryzysy i klęski społeczne wynikają z naruszenia zasady miłości bliźniego, z której wynika nakaz wyrzeczeń”. – Z wyrzeczeń, oszczędności, powściągliwości, umiarkowania pochodzą harmonia stosunków i dobrobyt – cytuje uczonego.

Reklama

Metropolita katowicki przywołuje także kazanie wygłoszone przez Jana Pawła II w 1997 r. w Legnicy, kiedy to papież zwracał się do pracodawców. "Nie dajcie się zwodzić wizji szybkiego zysku kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was wyrzutem i oskarżeniem" - mówił wówczas papież.

Uzupełnieniem spotkania był wykład dr Henryka Siodmoka, prezesa zarządu firmy „Atlas”, który mocno się identyfikuje z pojęciem odpowiedzialności przedsiębiorcy za drugiego człowieka. – Pracownik musi być odpowiedzialnie traktowany w pracy – wskazywał w wykłądzie przedsiębiorca. Podkreślił, że kluczem do budowania odpowiedzialności przedsiębiorcy są wartości ewangeliczne.

Spotkanie dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich kurii diecezjalnych w Polsce zainaugurowało prace Komisji Duszpasterstwa KEP nad Programem Duszpasterskim na najbliższe lata. W oparciu o przedstawione dzisiaj na Jasnej Górze uwagi i propozycje zostanie opracowany program duszpasterskich, który będzie obowiązywał w Polsce przez najbliższe pięć lat.

2016-09-24 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żeby się nie bać, trzeba wierzyć

Niedziela Ogólnopolska 46/2017, str. 34

Graziako

Choćby nie wiem, co się stało, choćby nie wiem, co człowiek wymyślił, to wobec śmierci był i zawsze pozostanie bezradny i bezbronny. Świadomość tego może prowadzić do rozpaczy. Uchronić przed nią – to znaczy dać nadzieję w sytuacji, kiedy wydaje się, że wszystko zmierza ku beznadziei – może tylko wiara

Więcej ...

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu usunięcia ciąży

2021-04-15 17:11

AR

Czołowa aktywistka proaborcyjna z miasta Mendoza, w zachodniej Argentynie, zmarła podczas zabiegu usunięcia ciąży. 23-letnia działaczka, jak przypominają media, jest pierwszą ofiarą zliberalizowanych w tym kraju w grudniu 2020 r. przepisów aborcyjnych.

Więcej ...

Włochy: Rząd łagodzi restrykcje od 26 kwietnia

2021-04-16 16:32

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Od 26 kwietnia będą we Włoszech łagodzone restrykcje w związku z poprawą sytuacji - zdecydował w piątek rząd Mario Draghiego. Na konferencji prasowej premier zapowiedział przywrócenie żółtych stref, a w nich otwarcie restauracji, także wieczorem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...