Reklama

Polska

Pielgrzymk katechetów do Gniezna

Prymas: trzeba nam wyruszać od źródeł na peryferie

Marian Sztajner / Niedziela

Nie jesteśmy tylko głosicielami, ale świadkami – przypomniał abp Wojciech Polak katechetom uczestniczącym dziś w Gnieźnie w narodowej pielgrzymce do źródeł chrzcielnych Polski. Od tych źródeł – mówił – trzeba odważnie iść naprzód, na współczesne peryferie wiary, którymi coraz częściej jest także szkoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Gniezna przyjechało ponad półtora tysiąca nauczycieli religii z całego kraju. Miejsce pielgrzymki wybrano nieprzypadkowo. W jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski katecheci odnowili chrzcielne przyrzeczenia u grobu i relikwii św. Wojciecha, który – jak wskazał w homilii abp Polak – przetarł niejako szlak, głosząc Chrystusa i dając o Nim świadectwo na peryferiach ówczesnego chrześcijańskiego świata.

„Katecheza, której początek miał miejsce właśnie tutaj, w Gnieźnie, przed tysiącem z górą lat, w życiu i misji świętego Wojciecha była związana z głoszeniem kerygmatu i ukazywaniem prawdy, że wiara daje życie (…) jest mocą rozświetlającą ludzką drogę. Jest źródłem życia także i dziś na peryferiach współczesnego świata” – mówił metropolita gnieźnieński stwierdzając dalej, że coraz częściej jedną z takich współczesnych peryferii wiary jest szkoła. Szkoła, w której – jak dodał Prymas – „spotkać można i takie dzieci, które nie potrafią zrobić znaku krzyża”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To jest właśnie peryferia! Tam trzeba iść! Jezus tam jest, czeka na Ciebie, byś pomógł temu dziecku zrobić znak krzyża” – zachęcał abp Polak słowami papieża Franciszka, przypominając jednocześnie, że w tej misji katecheta nigdy nie jest sam, że towarzyszy mu Chrystus, w którego imię, ale także w którego obecności posługę katechetyczną podejmuje.

„Trzeba nam więc wyruszyć od źródeł na peryferie – powtórzył Prymas Polski. – Trzeba iść śladami świętego Wojciecha, który swoim życiem i posługiwaniem naznaczył ten szczególny ewangelizacyjny i katechetyczny szlak. Przetarł go w pewnym sensie i pokazał, gdzie jest siła i moc, by odważnie pójść nim w życiu. Ale w tej drodze od źródeł na peryferie trzeba też uważać, by nie zatrzymywać się tylko na tym, co otrzymaliśmy w darze i nie poprzestawać tylko na nostalgicznym wspomnieniu.

„Jeśli dziś sięgamy do źródeł chrzcielnych i do początków katechezy na polskiej ziemi to właśnie po to, aby – mówiąc słowami papieża Franciszka – nie pozostały jedynie datą w kronikach historii. My wszyscy jesteśmy wezwani do pójścia naprzód, do tego wewnętrznego przejścia, do odważnego wyjścia od źródeł do peryferii, by tam nieść Chrystusa, źródło mocy i życia, darowane nam w chrzcie świętym. Nie uczynimy jednak tego sami. Nie zrobimy tego w pojedynkę” – zaznaczył abp Polak.

Reklama

Przypomniał za Dyrektorium Katechetycznym, że katecheza jest ściśle złączona i związana z całym życiem Kościoła, jest kościelną posługą Słowa, której nie realizuje się według własnych zapatrywań, i o której „autentyczności, żywotności i ostatecznie skuteczności zawsze decyduje nasza jedność w wierze”.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP oraz biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Wspólnie z katechetami do Gniezna przyjechali także duszpasterze i dyrektorzy wydziałów katechetycznych poszczególnych kurii diecezjalnych.

Przed Eucharystią uczestnicy pielgrzymki mieli okazję zwiedzić katedrę gnieźnieńską. Wysłuchali też wykładu ks. dr hab. Mieczysława Polaka pt. „U źródeł katechezy, czyli w miejscu, gdzie zaczęła się przed tysiącem z górą lat katecheza na polskiej ziemi”. Po południu na Placu św. Wojciecha czekał na nich obiad, koncert orkiestry dętej i kiermasz wydawnictw katechetycznych. Katecheci otrzymali też na pamiątkę pakiety pielgrzyma.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Limitowana edycja Biblii Tysiąclecia dla prymasa i prezydenta

pope2016.com

Więcej ...

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

Więcej ...

Opole Lubelskie. Wierni Chrystusowi

2024-04-25 17:51

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim