Reklama

Opole Lubelskie

II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska”

Niedziela lubelska 7/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Upłynął niespełna rok odkąd w Opolu Lubelskim po raz pierwszy radośnie rozbrzmiały wykonane przez dzieci i młodzież kolędy i pastorałki, a już festiwal odbywający się pod hasłem „Kolęda Polska” na dobre zadomowił się nie tylko w pejzażu opolskim, ale i na artystycznej scenie lubelszczyzny. II edycja festiwalu zorganizowana została przy współpracy burmistrza Opola Lubelskiego, Lechosława Skorka, dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w osobie Wiesławy Śmiech oraz proboszcza tutejszej parafii, ks. kan. Józefa Chwalisza. Patronat medialny nad festiwalem objęło Radio Plus. W ramach II Festiwalu Kolęd i Pastorałek uczniowie każdej ze szkół powiatu opolskiego zaproszeni zostali do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą i najciekawiej wykonaną, przestrzenną szopkę bożonarodzeniową, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas niedzielnego Koncertu Laureatów.
Czas spotkania przy betlejemskim żłóbku małych i dużych przerodził się w radosne wychwalanie Boga, który z miłości do każdego z nas przyszedł na świat przynosząc pokój, pojednanie i nadzieję. Festiwal opolski cechował ciepły, rodzinny klimat, a wspólne kolędowanie było okazją do osobistego przeżycia tajemnicy narodzenia Syna Bożego Jezusa Chrystusa - Emmanuela, Boga nam bliskiego, troskliwego i pełnego miłosierdzia.
Festiwal, prowadzony przez Aleksandrę Łakomą i Karolinę Zborzyńską, obie z Krucjaty Eucharystycznej, obudził wiele uśpionych talentów, był okazją do zaprezentowania własnych zdolności oraz umiejętności wokalno-muzycznych. Prezentacje konkursowe solistów i zespołów artystycznych objęły kategorie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Na repertuar konkursowy złożyły się tradycyjne kolędy i pastorałki, ale także utwory mniej znane o tematyce świątecznej. Wszystkie niosły głębokie przesłanie o miłującej obecności Boga, który w swoim Synu Jezusie Chrystusie niesie nam nową nadzieję.
Dzieci zachwycały formą wyrazu i pomysłowością. Ciekawe stroje, płatki śniegu sypane przez urocze aniołki oraz sztuczne ognie urozmaiciły i ubogaciły przebieg festiwalu. Szczególnie licznie zaprezentowały się w tej kategorii wiekowej dzieci ze szkół podstawowych w Niezdowie, Skokowie, Pusznie, Wanadalinie oraz z Gór Opolskich. Swoich przedstawicieli wytypowały również Zespoły Szkół nr 1 i 2 z Opola Lubelskiego. Młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół średnich zasłużyli na szczególne wyróżnienie za ciekawą interpretację własną pastorałek. Obok utworów chóralnych pojawiły się piosenki z towarzyszeniem dzwonków i trójkąta. Każdy utwór wyśpiewany został z wielkim zaangażowaniem i ogromną starannością. Każdy z nich stał się radosnym hymnem na cześć przychodzącego na świat Zbawiciela.
Zamknięciem pierwszego dnia festiwalu było wyłonienie grona najlepszych. Jury brało w swej ocenie pod uwagę następujące kryteria: czystość śpiewu, dykcję i wyrazistość słów, stopień trudności utworu, jego jedno- lub wielogłosowe wykonanie, udział instrumentów muzycznych i poziom aranżacji. Wszystkim uczestnikom festiwalu należą się słowa uznania i podziękowania, wszyscy otrzymali też upominki pamiątkowe. Najlepsi wykonawcy wzięli udział w niedzielnym Koncercie Laureatów.
W niedzielne popołudnie zgromadzeni na Koncercie Laureatów młodzi wykonawcy, zaproszeni goście m.in. wiceburmistrz Opola Lubelskiego, Dariusz Wróbel oraz ks. Mirosław Ładniak, a także Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice przeżyli piękną uroczystość. Występy najlepszych z najlepszych poruszały zgromadzoną widownię, która włączyła się w śpiew i gromkimi brawami nagrodziła wszystkich uczestników festiwalu. Głębokim przeżyciem duchowym był dla zebranej publiczności występ Zespołu Kleryckiego Księży Marianów z Lublina. Wykonane w formie wokalno-tanecznej utwory, opowiadające o miłości Boga do człowieka, stały się kulminacją całego festiwalu i formą podziękowania wszystkim zaangażowanym w jego organizację. Podsumowaniem II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska”, było natomiast wręczenie nagród głównych, dyplomów i wyróżnień. Zdobywcy pierwszych miejsc, a także osoby wyróżnione w festiwalu otrzymały zaproszenie do lubelskiej rozgłośni Radia Plus. Oprócz zwiedzenia pomieszczeń radiowych wzięli udział w audycji, w której zaprezentowali kilka kolęd i pastorałek. Wizyta w radiu była dla wszystkich nowym i interesującym przeżyciem, szczególnie zaś dla najmłodszych uczestników festiwalu, motywacją do dalszej pracy artystycznej.
Słowa podziękowania kierujemy w stronę organizatorów, sponsorów i fundatorów nagród. Fundatorami byli: proboszcz parafii w Opolu Lubelskim dziekan, ks. kan. Józef Chwalisz, burmistrz Opola Lubelskiego, Lechosław Skorek. Składamy serdeczne podziękowania organizatorom II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska”. Dziękujemy pomysłodawcom, dyrektorom szkół, nauczycielom i instruktorom przygotowującym dzieci i młodzież, rodzicom i samym wykonawcom oraz wszystkim, którzy włączyli się we współtworzenie tego festiwalu. W sposób szczególny wyrażamy nasze podziękowanie Wiesławie Śmiech oraz wszystkim pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
II Festiwal Kolęd i Pastorałek zapisał się w środowisku opolskim jako piękne wydarzenie łączące w sobie artyzm i głębię przekazu. Jak w roku ubiegłym wzbudził on wielkie zainteresowanie zarówno wśród nauczycieli muzyki i instruktorów, rodziców, jak również wśród samej młodzieży. A następny festiwal już za rok.

W kategorii szkół podstawowych wśród solistów 1 miejsce zajęła Ilona Kramek (ZS nr 2), wyróżnienia jury przyznało Aleksandrze Rodzik (ZS nr 1), Emilowi Chmielowi (ZS Wandalin), duetowi: Paweł Zborowski i Mateusz Ciseł (ZS Wandalin) oraz Weronice Lankamer (ZS Wandalin). Zespół Gama (ZS nr 1) oraz zespół wokalno-taneczny ZS nr 2 przewodziły w kategorii zespołów wokalnych i instrumentalno-wokalnych. Reprezentującym również ZS nr 1 Wesołym Nutkom przypadło w tej kategorii wyróżnienie. 1 miejsce w kategorii solistów ze szkół gimnazjalnych zajęła Jagoda Kuś (ZS nr 2) Z grona zespołów najlepiej zaprezentowały się duet B. Buczyńska i D. Mularczyk (ZS nr 1) oraz duet fletowy ZS nr 2. Wśród uczniów szkół średnich pierwsze miejsce w kategorii przypadło w udziale Mateuszowi Mędrkowi z ZS LO w Opolu Lubelskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj