Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski

IV Dzień Islamu

Niedziela lubelska 7/2004

Przeżywany w Kościele katolickim Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan poprzedzony Dniem Judaizmu (17 stycznia), zakończył się, wprowadzonym jedynie w Kościele katolickim w Polsce, Dniem Islamu (26 stycznia). W tym roku Dzień Islamu był obchodzony po raz czwarty. Organizatorami obchodów są Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Główne uroczystości odbyły się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, gdzie zaproszono ambasadorów krajów islamskich w Polsce, członków ruchów i stowarzyszeń oraz wiernych, natomiast w całym Kościele polskim podczas Mszy św. do Modlitwy Powszechnej włączona jest modlitwa w intencji wyznawców islamu, a księża nawiązują do idei uroczystości w homiliach.
IV Dzień Islamu był uroczyście obchodzony w społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dzięki inicjatywie ks. Stanisława Grodzia SVD i Tomasza Bogacza (Katedra Historii i Etnologii Religii) z Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL, w kościele akademickim odbyło się spotkanie, podczas którego katolicy i wyznawcy islamu (przedstawiciele Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich w Polsce) wspólnie uwielbiali Boga. Monorecytacja wersetów Koranu rozbrzmiewała na zmianę z kanonami śpiewanymi przez Chór Duszpasterstwa Akademickiego KUL pod batutą Kingi Bogacz oraz recytowaną modlitwą psalmami. Licznie zgromadzeni w świątyni akademickiej modlili się o pokój na świecie, dar mądrości Bożej dla przywódców religijnych oraz za rządzących państwami, by pamiętali o godności człowieka. Wspólna modlitwa miała być dawaniem świadectwa wiary, bo bez względy na formę, zgromadzeni modlili się do tego samego Boga. Znak pokoju przypieczętował szczere szukanie jedności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Islam jest jedną z największych religii współczesnego świata o charakterze monoteistycznym. Liczbę jej wyznawców szacuje się na ok. 900 mln. Nazwa "islam" pochodzi od arabskiego rdzenia salama i oznacza "pogodzenie się z wolą Bożą, przystanie na Boga, poddanie się Bogu". Twórcą islamu był Muhammad (ok. 570-632, w Europie znany jako Mahomet), który ogłosił się w Mekce (dzisiejsza Arabia Saudyjska) wysłannikiem Boga i Jego prorokiem. Muhammad twierdził, że Bóg przekazał mu objawienie, które miało odnowić pierwotną religię ludzkości. Objawienie to zostało zawarte w - spisanym już po śmierci Muhammada - Koranie. Podstawą doktryny islamu jest wiara w jedynego Boga - Allaha, zaufanie do Koranu i tradycji. Człowiek - stworzenie i sługa Allaha - jest obdarzony wolną wolą, zasługuje swym postępowaniem na zbawienie i pobyt w raju lub na potępienie. Wyznawcą islamu można stać się przez wygłoszenie ze szczerą intencją formuły: "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem" i przyjęcie na siebie obowiązków wynikających z Koranu, tradycji i prawa. Każdego wyznawcę islamu obowiązuje tzw. pięć filarów islamu: wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna, post oraz pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu. W islamie podstawowe źródła prawa wynikają z Koranu i tradycji (sunny). Na ich podstawie opracowano zbiór przepisów prawnych obejmujących zarówno życie religijne, jak i świeckie każdego muzułmanina. Największą zbrodnią w islamie jest odstępstwo od wiary, a następnie morderstwo, nierząd, sodomia, picie wina, kradzież, fałszywe świadectwo, oszczerstwo i odmowa jałmużny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Obchody święta 3 maja w Toruniu

2024-05-03 15:53

Renata Czerwińska

Na toruńskim Rynku Staromiejskim miały miejsce obchody święta 3 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady