Reklama

Samobójstwo problemem duszpasterskim

Niedziela lubelska 7/2004

W wielu środowiskach katolickich można spotkać się z zarzutem, że księża odmawiają pogrzebu człowiekowi, który targnął się na własne życie. Otóż sprawa jest bardziej złożona, niż się wydaje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chociaż wielu ludzi odbiera sobie życie z przyczyn innych niż depresja, to jednak około 50% samobójstw popełniają pacjenci z zaburzeniami afektywnymi w fazie depresji. Nawet najdoskonalsze statystyki nie oddają tragedii, kryjącej się za samobójstwem. Większość ludzi odbierających sobie życie ma ambiwalentny stosunek do czynu. Nieodwracalną decyzję podejmują często w samotności, powodowani skrajną rozpaczą i cierpieniem psychicznym, które uniemożliwia im obiektywne spojrzenie na problem i rozważenie innych możliwych kroków. Tak więc podstawowym problemem humanitarnym związanym z samobójstwem jest bezsensowna śmierć człowieka, który mógł mieć ambiwalentny stosunek do życia lub nie chciał naprawdę umrzeć. Innym powodem troski jest długotrwała rozpacz, w której pogrążają się pozostali przy życiu bliscy. Psychika osoby popełniającej samobójstwo staje się bagażem emocjonalnym pozostałych przy życiu. Jest jednym z największych ciężarów jakie mogą paść na jednostkę lub rodzinę.
Zachodzi pytanie - kto popełnia samobójstwo? Jakie są motywy odebrania sobie życia? Próby samobójcze zdarzają się głównie wśród osób młodych - przynajmniej dwie trzecie niedoszłych samobójców nie ukończyła trzydziestu pięciu lat. W USA kobiety usiłują odebrać sobie życie trzy razy częściej niż mężczyźni. Liczba prób samobójczych wśród osób rozwiedzionych lub żyjących w separacji jest około cztery razy większa niż wśród pozostałych (por. Clark D. C.: Epidemiology assment and management of suicie In depressed patients, New York 1998, s. 526-628).
Oprócz osób starszych oraz cierpiących na zaburzenia nastroju, a także rozwiedzionych lub żyjących w separacji, w populacji dorosłych są również inne grupy wysokiego ryzyka. Należą do nich uzależnieni od alkoholu i chorzy na schizofrenię. To obok osób z zaburzeniami nastroju dwie najbardziej zagrożone samobójstwami grupy z rozpoznaną psychopatologią. Zagrożeni są również ludzie samotni, mieszkańcy obszarów społecznie zdezorganizowanych oraz ludzie pozbawieni pracy - bezrobotni. Do grup podwyższonego ryzyka zalicza się też przedstawicieli niektórych zawodów, np. lekarzy, stomatologów, prawników, psychologów (por. Wekstein L., Handbook of suicidology: Principles, problems, and practice, New York 1979, s. 74).
Inną dającą do myślenia tendencją jest alarmująco szybki wzrost liczby samobójstw popełnionych przez nastolatków, a nawet dzieci. Ten niepokojący trend nie ogranicza się jedynie do dzieci ze środowisk patologicznych; zagrożenie samobójstwem dotyczy dzieci ze wszystkich środowisk i warstw społecznych. W grupie wiekowej 15-24 lata od połowy lat 50. do połowy lat 80. XX w. liczba skutecznych czynów samobójczych prawie się potroiła. Przy tym, w tym okresie liczba samobójstw w grupie wiekowej 15-19 wzrosła czterokrotnie.
Dlaczego nastąpił tak gwałtowny wzrost liczby samobójstw i prób samobójczych wśród dorastającej młodzieży? Jednym z oczywistych powodów jest to, że w okresie dojrzewania częściej występuje depresja, problemy z alkoholem i narkotykami oraz zaburzenia zachowania - wszystkie te czynniki wiążą się z podwyższeniem ryzyka samobójstwa. Drugim z powodów jest fakt, że młodzież jest bardzo wrażliwa na sytuacje spowodowaną życiem w rodzinie nieprzystosowanej. Po trzecie, że kontakt z samobójstwem pokazywanym przez środki masowego przekazu również przyczynia się do wzrostu liczby tych czynów, być może dlatego, że młodzież jest bardzo podatna na sugestię i naśladowanie zachowań.
Człowiek, który żyje wartościami wyższymi, takimi jak wiara w Boga, życie wieczne, korzysta ze Mszy św. ze spowiedzi św., jest mniej narażony na tego rodzaju czyn.
Duszpasterski telefon zaufania - (0-81) 53-46-266.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W najbliższą niedzielę odbędzie Msza św. w intencji zmarłego harcerza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

2025-07-26 15:04

Adobe Stock

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w niedzielę, 27 lipca o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym.

Więcej ...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie prywatności

2025-07-25 19:15

Adobe Stock

Z prośbą o uszanowanie żałoby oraz prywatności zbliżającej się ceremonii pogrzebowej zwraca się do mediów rodzina Dominika - harcerza, który utonął w nocy z 23 na 24 lipca br. - Uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter ściśle prywatny i rodzinny. Prosimy, aby swoją obecnością nie zakłócać tego wyjątkowo trudnego dla nas czasu pożegnania - czytamy w liście przekazanym KAI przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Więcej ...

We wspomnienie św. Joachima i św. Anny

2025-07-27 20:05

Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie

– Dzięki słowu Bożemu wiemy, kim jesteśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa