Reklama

Ścieżki życia

Nasze apostołowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór Watykański II w Konstytucji o liturgii świętej określa parafię jako lokalnie zorganizowaną pod przewodnictwem duszpasterza, zastępującego biskupa, grupę wiernych, która w pewien sposób przedstawia widzialny Kościół ustanowiony na całej ziemi (K 42). Jest ona więc podstawową komórką w żywym organizmie Kościoła. Dzięki niej wierni wszczepiają się zarówno we wspólnotę Kościoła partykularnego (diecezja), jak również we wspólnotę Kościoła powszechnego. Parafia to rzeczywistość zbawcza, to mały Kościół, w którym jest obecny i działa Chrystus. Znamienne słowo „wspólnota” zawiera w sobie wiele czynników charakteryzujących parafię. A jeśli jest wspólnotą, to powinny w niej występować relacje osobowe, jedność, współodpowiedzialność, a na wszystkich jej członkach spoczywać określone zadania.
Nie bez powodu mówi się o parafii, że jest rodziną, bowiem wartości rodziny odpowiadają cechom charakteryzującym wspólnotę parafialną. Jak w rodzinie, również w parafii od każdego jej członka oczekuje się oddania i troski o rozwój wspólnoty, jej wzrost, życie. Owa troska winna dotyczyć całej jej rzeczywistości: nadprzyrodzonej i zewnętrznej. Pierwszym z zadań parafii jest kult uwielbienia Pana. „Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc” (KL 10). W liturgii, nabożeństwach, życiu sakramentalnym parafia stanowi jedno. Włączając się paschalną tajemnicę Chrystusa społecznie wielbi Stwórcę, zespala się z Chrystusem, staje się Jego mistycznym ciałem i głosi chwałę Boga.
Życie parafii to również funkcja nauczycielska, wychowawcza i charytatywna. Dekret o apostolstwie świeckich naucza: „Parafia dostarcza naocznego przykładu apostolstwa wspólnotowego, gromadząc w jedno wszelkie występujące w jej obrębie różnorakie właściwości ludzkie i wszczepiając je w powszechność Kościoła” (DA 10). Realizacja tych zadań wymaga zaangażowania parafian, nie tylko zapewnienia odpowiedniego zaplecza materialnego i środków prowadzenia, ale przede wszystkim osobistego oddania się, gotowości niesienia pomocy, świadomości odpowiedzialności za siebie i wzajemnej służby sobie. Służby, która pozwala stale wznosić się ku wyżynom. „Być” w Kościele, przynależeć do rodziny parafialnej to czynne włączenie się w jej życie wspólnotowe, to ponoszenie współodpowiedzialności za jej funkcjonowanie i dynamizm. To także odpowiedzi na pytania: o nasze miejsce w parafii, o osobiste zaangażowanie się w życie Kościoła, czy oby nie jesteśmy tylko niedzielnymi gośćmi w Domu Bożym, czy możemy uważać się za prawowitych jej mieszkańców? Nie można bowiem tylko brać, ale biorąc, trzeba dawać, dzielić się. Spróbujmy zatem odszukać możliwości własnego zaangażowania w parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...