Narodowa pielgrzymka do Rzymu będzie dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży i 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej. Będzie połączona z pielgrzymowaniem do Stolicy Apostolskiej w ramach trwającego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, dlatego jednym z punktów wizyty będzie przejście wiernych przez Drzwi Święte bazyliki św. Piotra w Watykanie. – Nawiedzenie czterech bazylik wiąże się ze specjalnym jubileuszowym odpustem – przypomina zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. Jarosław Mrówczyński i zachęca wiernych do udziału w tym wyjątkowym dziękczynieniu.
W programie rozpoczynającej się 20 października pielgrzymki zaplanowane są popołudniowe Msze święte w czterech rzymskich Bazylikach Większych. W czwartek, 20 października, o godz. 17.00 liturgię w Bazylice Santa Maria Maggiore odprawi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Następnego dnia, również o godz. 17.00 Mszę w Bazylice świętego Jana na Lateranie będzie celebrować prymas Polski abp Wojciech Polak. W sobotę, 22 października, o godz. 15.45 w Bazylice św. Pawła za Murami Mszy przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Tego dnia, o godz. 10.00 pielgrzymi z Polski wezmą udział w Watykanie w specjalnej audiencji z Ojcem Świętym. Kolejną okazją do spotkania z papieżem będzie niedzielna modlitwa Anioł Pański, podczas której Franciszek najprawdopodobniej skieruje do Polaków słowa pozdrowienia. Pielgrzymowanie do grobu św. Piotra Apostoła zakończy w niedzielę Msza w Bazylice Watykańskiej, którą o godz. 16. odprawi były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.
Szczegółowy program pielgrzymki układają diecezjalni, bądź parafialni organizatorzy. Na pielgrzymim szlaku, zwłaszcza dla tych, którzy do Włoszech udadzą się autokarem, znajdą się także inne miejsca kultu oraz te, związane z kulturą chrześcijańską, np. rzymskie katakumby, koloseum, Asyż, Padwa, Wenecja, Loreto, czy San Giovanni Rotondo.
Zaproszenie do udziału w pielgrzymce zostało skierowane również do posłów i senatorów. Jak dowiedziała się KAI, do Rzymu wybiera się marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Parlamentarzyści przybędą do Rzymu 22 października, aby uczestniczyć w audiencji z Ojcem Świętym.
Do udziału w narodowym dziękczynieniu zaproszeni są jednak wszyscy wierni. Do Rzymu przybędą delegacje każdej z diecezji. Wyjazdy organizują zarówno poszczególne parafie, jak i diecezjalne biura podróży. Według informacji zebranych przez KAI w pielgrzymce może wziąć udział nawet kilka tysięcy Polaków. Jedna z największych grup diecezjalnych – 300 osób - przyjedzie z diecezji tarnowskiej. Natomiast udział grupy ponad 150 bezdomnych z całej Polski przygotowuje kielecki oddział Caritas. Udział w pielgrzymce weźmie również kilkudziesięciu polskich biskupów.
Wiele diecezji dysponuje jeszcze miejscami dla osób, które decyzję o uczestnictwie w pielgrzymce podejmą w ostatniej chwili. Za organizację grup w diecezjach odpowiedzialne są najczęściej wydziały duszpasterskie lub diecezjalne biura podróży. Funkcjonujące przy współpracy z drohiczyńskim Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży biuro Pielgrzymujmy.pl organizuje pielgrzymkę dla 40 pielgrzymów. Jak mówi KAI jego przedstawiciel Krzysztof Kumięga, dotychczas zgłoszonych jest ponad 20 osób, a zapisy ciągle trwają.
Narodowa pielgrzymka dziękczynna potrwa do niedzieli 23 października.