Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 7/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu br. dziesięciolecie działalności obchodził Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego. Z tej okazji w Bielskim Domu Kultury odbył się Koncert Galowy. Z gratulacjami, życzeniami i kwiatami przybyli mieszkańcy Bielska Podlaskiego oraz przedstawiciele lokalnych władz świeckich i kościelnych. Podczas koncertu Jubilaci wykonali polskie pieśni patriotyczne oraz kolędy. Gościnnie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz dziecięcy zespół „Gama” z Bielska Podlaskiego. Chór powstał z inicjatywy radnego miejskiego Jarosława Radkiewicza. Pierwszy skład liczył 46 osób, rekrutujących się z chórów parafialnych. Pierwszy publiczny występ chóru odbył się 4 stycznia 1994 r. na „Wieczorze kolęd”. Do repertuaru chóru należy ok. 230 utworów: polskich pieśni patriotycznych i wojskowych. Dyrygentem chóru, który aktualnie liczy ok. 40 osób, jest Krystyna Kamieńska.

18 stycznia w kościele pw. św. Jakuba w Warszawie bp Antoni Dydycz przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię do studentów. Po liturgii odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe ze studentami pochodzącymi z terenu diecezji drohiczyńskiej.

19 stycznia w Brańsku odbył się karnawałowy turniej piłkarski dziewcząt, w którym udział wzięły drużyny dziewcząt ze szkół z Brańska, Holonek i Chojewa.

19 i 22-24 stycznia, z inicjatywy i z udziałem bp. Antoniego Dydycza, odbyły się spotkania opłatkowe z sołtysami wsi leżących na terenie diecezji drohiczyńskiej. W roli gospodarzy wystąpiły kolejno parafie: Brańsk, Drohiczyn, Łochów i Sokołów Podlaski. Ksiądz Biskup podziękował sołtysom za ich współpracę z Kościołem w budowaniu dobra wspólnego, poruszył bolesne problemy dotykające polską wieś w sferze moralnej i ekonomicznej, a także ukazywał perspektywy ich przezwyciężania. Wśród wielu tematów pojawił się także problem integracji europejskiej. W spotkaniach uczestniczyło łącznie ok. 250 sołtysów.

20-21 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się zebranie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców rodzinnych rejonu północnego. W roku 2004 pracy duszpasterstwa rodzin przyświeca hasło „Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Spotkania takie odbywają się każdego roku, kolejno w poszczególnych diecezjach. Biorą w nich udział diecezjalni duszpasterze rodzin i diecezjalni doradcy życia rodzinnego. Do Drohiczyna przybyli przedstawiciele archidiecezji białostockiej i warmińskiej oraz diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin reprezentowali o. Andrzej Rębacz i Elżbieta Chojnacka. W programie zgromadzenia m.in. znalazła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Organizatorem spotkania był ks. kan. Krzysztof Maksimiuk - duszpasterz rodzin diecezji drohiczyńskiej.

21 stycznia w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Radzyniu Podlaskim odbył się pogrzeb Anny Dzięgi (1915-2004), matki 3 kapłanów: bp. Andrzeja Dzięgi - biskupa sandomierskiego, ks. Jana i ks. Tadeusza. Uroczystej liturgii żałobnej przewodniczył bp Andrzej Dzięga, a homilię wygłosił ks. prał. Henryk Hołoweńko. W pogrzebie uczestniczyło kilkunastu biskupów (wśród nich bp Antoni Dydycz), kilkuset kapłanów, klerycy, siostry zakonne, rodzina, krewni, znajomi oraz reprezentanci różnych instytucji, delegacje z wielu parafii, a także miejscowi parafianie. Doczesne szczątki Zmarłej po zakończonej liturgii zostały złożone na cmentarzu parafialnym.

22 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył w katedrze siedleckiej w pogrzebie ks. kan. Zdzisława Młynarskiego (1937-2004). Uroczystej liturgii żałobnej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski - biskup siedlecki, a homilię wygłosił bp Henryk Tomasik - biskup pomocniczy z Siedlec. Druga część uroczystości pogrzebowych miała miejsce w Zelowie k. Bełchatowa (rodzinnej miejscowości), gdzie też złożono doczesne szczątki Zmarłego.

23 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył na Poczekajce w Lublinie w spotkaniu opłatkowym ze studentami pochodzącymi z terenu diecezji drohiczyńskiej.

23 stycznia dzieci ze Szkoły nr 5 im. Szarych Szeregów z Bielska Podlaskiego zaprezentowały w Bielskim Domu Kultury jasełka bożonarodzeniowe pt. Tajemnica Bożego Narodzenia - Tajemnicą Miłości.

24 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył w kolegiacie w Janowie Podlaskim w pogrzebie ks. kan. Józefa Starka (1921-2004). Uroczystej liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

24 stycznia bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 80-osobowej grupie młodzieży w parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

12-26 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się sesja egzaminacyjna alumnów, po której w dniach od 28 stycznia do 5 lutego udali się oni do domów rodzinnych na zasłużony wypoczynek.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w kościołach katolickich, cerkwiach prawosławnych i zborze protestanckim na terenie naszej diecezji odbyły się nabożeństwa ekumeniczne, w których modlono się o jedność wszystkich chrześcijan. M.in.: 18 stycznia w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Boćkach z udziałem duchownych, władz lokalnych i wiernych katolickich i prawosławnych została odprawiona „Wieczernia”; 25 stycznia w Soborze pw. Trójcy Świętej w Hajnówce i kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach zostały odprawione nabożeństwa ekumeniczne połączone ze słowem Bożym, a w sanktuarium św. Antoniego w Boćkach i kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce zostały odprawione Msze św. o jedność chrześcijan; 28 stycznia w bazylice w Węgrowie modlono się wspólnie z wyznawcami kościoła ewangelicko-augsburskiego, natomiast 30 stycznia modlitwy ekumeniczne miały miejsce w zborze ewangelicko-augsburskim.

23-30 stycznia 53-osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z siedmioma opiekunami wypoczywała na zimowisku w Domu Miłosierdzia Caritas diecezji drohiczyńskiej im Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Zimowisko zorganizował i prowadził ks. Grzegorz Terpiłowski - prefekt z parafii Winna Poświętna. Dzieci pochodziły z parafii: Winna Poświętna, Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Fatimskiej z Ciechanowca, Pobikry, Czaje i Granne. W prowadzeniu pomagały siostry antonianki z Ciechanowca, katechetki i wolontariuszki.

24-29 stycznia w Domu Miłosierdzia Caritas diecezji drohiczyńskiej im Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim Siostry Karmelitanki z Siemiatycz prowadziły ferie zimowe dla 22 osób dzieci i młodzieży ze świetlicy środowiskowej Caritas z Siemiatycz.

25 stycznia bp Antoni Dydycz dokonał pobłogosławienia nowej plebanii w Domanowie. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. dziękczynna w intencji wszystkich, którzy przyczynili się do zrealizowania przedsięwzięcia. Nowa plebania powstała dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli, sponsorów, a przede wszystkim ofiarności domanowskich parafian. Odpowiedzialnym za budowę był miejscowy proboszcz, ks. kan. Benedykt Karpiński, który w 1999 r. rozpoczął budowę wg. projektu inż. Andrzeja Chwaliboga.

25-30 stycznia w Zakopanem, ks. Adam Tur - prefekt Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach, zorganizował i prowadził wypoczynek zimowy dla 15 osób - dzieci i młodzieży z parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego z Bociek. Wczasowicze oprócz kontaktu z przyrodą zwiedzili Kraków-Łagiewniki i Sandomierz.

W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łubinie Kościelnym miały miejsce półkolonie zimowe dla dzieci i młodzieży ze szkół z parafii Łubin Kościelny. W pierwszym tygodniu ferii półkolonie odbyły się w Szkole Podstawowej w Łubinie Kościelnym i prowadzili je nauczyciele i kierownictwo szkoły, zaś w drugim tygodniu - w salkach katechetycznej przy parafii, a prowadził je ks. proboszcz ks. Tadeusz Kryński i miejscowi katecheci.

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie podczas ferii zimowych miały miejsce dwutygodniowe półkolonie prowadzone przez proboszcza, ks. Romana Kowerdzieja i rodziców. Uczestniczyło w nich ok. 30 dzieci i młodzieży z parafii.

26 stycznia bp Antoni Dydycz uczestniczył w Bielsku Podlaskim w spotkaniu noworocznym przedstawicieli władz samorządowych i przedsiębiorców z terenu powiatu bielskiego. Organizatorem spotkania był Sławomir Jerzy Snarski - starosta bielski.

26 stycznia - 4 lutego w internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu miał miejsce zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży z Ciechanowca i Bielska Podlaskiego. Zorganizował je i prowadził ks. Piotr Jurczak - prefekt z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Zimowisko zostało dofinansowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Ciechanowca. Z wypoczynku skorzystały 172 osoby, w tym ok. 80 osób zamiejscowych zakwaterowano w internacie.

27-28 stycznia w Popowie (diecezja płocka) odbyło się spotkanie dyrektorów Caritas diecezjalnych. Diecezję drohiczyńską reprezentował ks. dyr. Walenty Wojtkowski. Obradom przewodniczył ks. Wojciech Łazewski - dyrektor Caritas Polska. W programie spotkania znalazło się m.in.: podsumowanie działalności Caritas w 2003 r. Tematem przewodnim były informacje pracowników Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej nt. Instytucji pożytku publicznego.

30 stycznia - 1 lutego w Bielsku Podlaskim odbył się V Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej „Kantyczka 2004”. Festiwale te mają na celu m.in.: prezentację dziecięcych i młodzieżowych wykonawców, wzbogacenie polskiej twórczości kolędowej oraz pokazanie wszystkim gościom festiwalowym różnorodności kulturowej, religijnej i narodowościowej naszego regionu.

31 stycznia przy Gimnazjum w Miedznie odbyło się otwarcie nowej sali sportowej. Aktu poświęcenia nowego gmachu dokonał ks. prał. Zbigniew Rostkowski - kanclerz Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, szkolnych, samorządu rodzicielskiego oraz duszpasterze parafii Miedzna ks. prał. Władysław Kopyść, ks. Mariusz Rosłon, a także proboszcz parafii Ugoszcz - ks. Piotr Bury.

2-4 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyły się rekolekcje powołaniowe dla maturzystów i chłopców ze starszych klas szkół średnich. Przewodniczył im ks. Jarosław Błażejak - doktorant UKSW w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyło 89 chłopców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania