Reklama

Konin

Duch Eremu w obiektywie

Niedziela włocławska 7/2004

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, nakładem konińskiego wydawnictwa „Markuz”, ukazał się niezwykły album autorstwa Franciszka Kupczyka, poświęcony życiu bieniszewskich Kamedułów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czyste kolory, piękne kadry i światło niczym w obrazach francuskich impresjonistów - tak w ogromnym skrócie można scharakteryzować album Kameduli w służbie Bogu i ludziom. Należy jednak podkreślić, że nie technika jest głównym walorem fotografii. Autorowi udało się uchwycić to, co do sfotografowania najtrudniejsze, a jednocześnie najważniejsze dla oddania istoty bieniszewskiej pustelni. Mam na myśli ducha unoszącego się nad tym miejscem, ducha iście niebiańskiego.
Dla większości koninian, nawet tych, którzy na Msze św. przychodzą tylko w wielkie święta, bieniszewscy Kameduli pozostają od lat znakiem obecności Boga, niemal namacalnym światłem. „Sama nie mogłabym być pustelnicą, ale gdy sobie o nich pomyślę, to cieszę się, że są ludzie którzy nieustannie zanoszą modlitwy do Boga” - mawia jedna z moich znajomych, która co roku pielgrzymuje na Sowią Górę, by tam uczestniczyć w Pasterce. Choć klasztor w Bieniszewie odwiedza bardzo wielu pielgrzymów, to jednak samo jego zwiedzanie zarezerwowane jest wyłącznie dla mężczyzn. Toteż zwłaszcza dla kobiet zainteresowanych „mikroświatem” Kamedułów album Franciszka Kupczyka stał się nie lada atrakcją.
Do klasztoru na Sowiej Górze idzie się przez las. Chciałoby się powiedzieć, że do albumu F. Kupczyka również „wchodzi się przez las”, jako że zdjęciem otwierającym całość jest portret starego dębu, tonącego w zieleni otaczających go drzew, wśród których wiosną kwitnie mnóstwo konwalii. Na kolejnych kartach książki możemy zobaczyć klasztor od wewnątrz i od zewnątrz, a także spojrzeć na niego z lotu ptaka. Wspaniale prezentuje się na fotografiach otaczająca erem przyroda. Pięknie położona pustelnia ukazana jest jak oaza zieleni i pokoju wśród zgiełku przemysłowego miasta.
Choć żyjemy w XXI w., wielu katolików wciąż postrzega klasztory pustelnicze w sposób stereotypowy: mroczne cele, tajemnicze klauzury, włosienice i nieludzkie posty. Wielu z nas wyobraża sobie życie kameduły jako ogromne poświęcenie, balansujące nieraz na granicy ludzkiej wytrzymałości. Powołanie do tego stanu kojarzy sobie raczej ze zgodą na ciągłe wyrzeczenia niż radością i pokojem duszy. Album Kameduli w służbie Bogu i ludziom całkowicie zaprzecza tego rodzaju stereotypom. Fotografie bieniszewskich Kamedułów to portrety pełnych głębokiego pokoju mężczyzn, na twarzach których nikt nie znajdzie nawet cienia smutku. Zmarły w 2002 r. o. Kazimierz wyjawił kiedyś jednemu z dziennikarzy, że choć w klasztorze obowiązuje milczenie, to żaden mruk w nim nie wytrzyma. Zdjęcia pustelników, to zdjęcia ludzi spełnionych. Szczęśliwych. Nie tylko modlących się, ale i odpoczywających nad wodą, zwożących siano, gotujących, czy hodujących pszczoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie