Reklama

Franciszek

Chrońmy sport przed manipulacjami

O potrzebie uczciwej rywalizacji oraz włączania ubogich i niepełnosprawnych do sportu mówił Franciszek 5 października do uczestników I Światowego Spotkania pod hasłem „Sport w służbie ludzkości”. Wskazał też na konieczność troski o prawdziwość sportu, chronienie go przed manipulacjami i wyzyskiem komercyjnym. Spotkanie zorganizowała Papieska Rada ds. Kultury, a biorą w nim udział m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając Ojca Świętego w Auli Pawła VI przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi zwrócił uwagę na różnorakie wymiary sportu, nie tylko fizyczny, ale także duchowy i na jego obecność na całym świecie. Podkreślił, że "sport jest żywym i dynamicznym wyrazem podstawowej kategorii osoby ludzkiej", a "gra jest wolnym przejawem twórczości, wyobraźni oraz możliwości fizycznych i duchowych".

"Dlatego możemy uważać sport, podobnie jak muzykę i sztukę, za uniwersalny wspólny język narodów, który łączy różnorodności w jedną harmonię, przekracza je i rodzi prawdziwą kulturę spotkania i dialogu, jak przekonały o tym ostatnie igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie" - stwierdził przewodniczący Rady. Zwrócił też uwagę, że "liczne religie, których przedstawiciele są obecni w tej sali, wierzą w sport czysty i twórczy jako odbicie Boga". Dodał, że różne dyscypliny sportowe winny się stawać wzorem do budowania mostów nad ostrokołami podziałów etnicznych, społeczno-kulturalnych i religijnych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie na scenie przed papieżem złożono sprzęt sportowy różnych dyscyplin, zapalono symbolizujące je lampy, zawodnicy różnych specjalności i krajów mówili o cechach typowych dla sportu. Przemówienia wygłosili także goście honorowi tego spotkania: anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, T. Bach i Ban Ki-moon.

Potem głos zabrał papież, podkreślając na wstępie wartość sportu, który ubogaca życie osoby. Zauważył, iż motto ruchu olimpijskiego " citius-altius-fortius" (szybciej, wyżej, silniej) stanowi zachętę do rozwijania talentów, które otrzymaliśmy od Boga. Ojciec Święty dodał, że kiedy sportowcy dążą do osiągnięcia maksimum swoich możliwości, kiedy dostrzegamy doskonałość ruchów lub siłę gry drużynowej, to sport przekracza granice czystej fizyczności, wynosząc nas na poziom ducha czy wręcz misterium. Takim chwilom towarzyszy wielka radość i zadowolenie, w których mogą mieć udział wszyscy - zaznaczył mówca.

Reklama

Podkreślił znaczenie sportu uprawianego amatorsko, pozwalającego wszystkim na poprawę stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, uczenia się działania zespołowego, umiejętności zwyciężania a także przegrywania. „Dlatego ważne jest, aby wszyscy mogli brać udział w działalności sportowej” – stwierdził papież, zachęcając, aby sport stawał się coraz bardziej integrujący, a jego dobrodziejstwa były rzeczywiście dostępne dla wszystkich. W tym kontekście wskazał na znaczenie ruchu paraolimpijskiego, umożliwiającego uprawianie sportu osobom niepełnosprawnym. Stwierdził, że wydarzenia te, a także Olimpiady Specjalne ukazują wielkość i czystość aktywności sportowej.

Franciszek zachęcił również do zapewnienia możliwości uprawiania sportu w godnych warunkach dzieciom żyjącym na obrzeżach społeczeństwa czy pochodzącym z rodzin ubogich. "Chodzi o umożliwienie integralnego rozwoju osobom w najbardziej niekorzystnej sytuacji" – tłumaczył Ojciec Święty.

Wskazał ponadto na konieczność troski o autentyczność sportu, chronienie go przed manipulacjami i wyzyskiem komercyjnym. „Byłoby smutne dla sportu i dla ludzkości, gdyby ludzie nie mogli już zaufać w prawdę wyników sportowych lub gdyby cynizm i rozczarowanie brały górę nad entuzjazmem oraz radosnym i bezinteresownym udziałem. W sporcie, podobnie jak w życiu, ważna jest walka o wynik, ale jeszcze ważniejsze jest granie dobrze i uczciwie!” – stwierdził Franciszek.

Podziękował uczestnikom spotkania za ich wysiłki na rzecz wyeliminowania wszelkich form korupcji i manipulacji. „Kiedy ludzie walczą o tworzenie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i przejrzystego, współpracują z dziełem Boga. Również my, przywódcy różnych wspólnot religijnych, chcemy wnieść swój wkład do tego trudu. Jeśli chodzi o Kościół katolicki, jest on zaangażowany w świecie sportu, aby nieść radość Ewangelii, integrującą i bezwarunkową miłość Boga do wszystkich ludzi” – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni na scenie zrobili sobie wspólne zdjęcie z nim.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-10-05 19:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polacy zatrzymani!

youtube.com

Polacy przegrali z Norwegią w pierwszym meczu drugiej fazy Mistrzostw Europy w piłce ręcznej.

Więcej ...

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32
Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous