Reklama

Franciszek

Chrońmy sport przed manipulacjami

O potrzebie uczciwej rywalizacji oraz włączania ubogich i niepełnosprawnych do sportu mówił Franciszek 5 października do uczestników I Światowego Spotkania pod hasłem „Sport w służbie ludzkości”. Wskazał też na konieczność troski o prawdziwość sportu, chronienie go przed manipulacjami i wyzyskiem komercyjnym. Spotkanie zorganizowała Papieska Rada ds. Kultury, a biorą w nim udział m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając Ojca Świętego w Auli Pawła VI przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi zwrócił uwagę na różnorakie wymiary sportu, nie tylko fizyczny, ale także duchowy i na jego obecność na całym świecie. Podkreślił, że "sport jest żywym i dynamicznym wyrazem podstawowej kategorii osoby ludzkiej", a "gra jest wolnym przejawem twórczości, wyobraźni oraz możliwości fizycznych i duchowych".

"Dlatego możemy uważać sport, podobnie jak muzykę i sztukę, za uniwersalny wspólny język narodów, który łączy różnorodności w jedną harmonię, przekracza je i rodzi prawdziwą kulturę spotkania i dialogu, jak przekonały o tym ostatnie igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie" - stwierdził przewodniczący Rady. Zwrócił też uwagę, że "liczne religie, których przedstawiciele są obecni w tej sali, wierzą w sport czysty i twórczy jako odbicie Boga". Dodał, że różne dyscypliny sportowe winny się stawać wzorem do budowania mostów nad ostrokołami podziałów etnicznych, społeczno-kulturalnych i religijnych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie na scenie przed papieżem złożono sprzęt sportowy różnych dyscyplin, zapalono symbolizujące je lampy, zawodnicy różnych specjalności i krajów mówili o cechach typowych dla sportu. Przemówienia wygłosili także goście honorowi tego spotkania: anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, T. Bach i Ban Ki-moon.

Reklama

Potem głos zabrał papież, podkreślając na wstępie wartość sportu, który ubogaca życie osoby. Zauważył, iż motto ruchu olimpijskiego " citius-altius-fortius" (szybciej, wyżej, silniej) stanowi zachętę do rozwijania talentów, które otrzymaliśmy od Boga. Ojciec Święty dodał, że kiedy sportowcy dążą do osiągnięcia maksimum swoich możliwości, kiedy dostrzegamy doskonałość ruchów lub siłę gry drużynowej, to sport przekracza granice czystej fizyczności, wynosząc nas na poziom ducha czy wręcz misterium. Takim chwilom towarzyszy wielka radość i zadowolenie, w których mogą mieć udział wszyscy - zaznaczył mówca.

Podkreślił znaczenie sportu uprawianego amatorsko, pozwalającego wszystkim na poprawę stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, uczenia się działania zespołowego, umiejętności zwyciężania a także przegrywania. „Dlatego ważne jest, aby wszyscy mogli brać udział w działalności sportowej” – stwierdził papież, zachęcając, aby sport stawał się coraz bardziej integrujący, a jego dobrodziejstwa były rzeczywiście dostępne dla wszystkich. W tym kontekście wskazał na znaczenie ruchu paraolimpijskiego, umożliwiającego uprawianie sportu osobom niepełnosprawnym. Stwierdził, że wydarzenia te, a także Olimpiady Specjalne ukazują wielkość i czystość aktywności sportowej.

Franciszek zachęcił również do zapewnienia możliwości uprawiania sportu w godnych warunkach dzieciom żyjącym na obrzeżach społeczeństwa czy pochodzącym z rodzin ubogich. "Chodzi o umożliwienie integralnego rozwoju osobom w najbardziej niekorzystnej sytuacji" – tłumaczył Ojciec Święty.

Reklama

Wskazał ponadto na konieczność troski o autentyczność sportu, chronienie go przed manipulacjami i wyzyskiem komercyjnym. „Byłoby smutne dla sportu i dla ludzkości, gdyby ludzie nie mogli już zaufać w prawdę wyników sportowych lub gdyby cynizm i rozczarowanie brały górę nad entuzjazmem oraz radosnym i bezinteresownym udziałem. W sporcie, podobnie jak w życiu, ważna jest walka o wynik, ale jeszcze ważniejsze jest granie dobrze i uczciwie!” – stwierdził Franciszek.

Podziękował uczestnikom spotkania za ich wysiłki na rzecz wyeliminowania wszelkich form korupcji i manipulacji. „Kiedy ludzie walczą o tworzenie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i przejrzystego, współpracują z dziełem Boga. Również my, przywódcy różnych wspólnot religijnych, chcemy wnieść swój wkład do tego trudu. Jeśli chodzi o Kościół katolicki, jest on zaangażowany w świecie sportu, aby nieść radość Ewangelii, integrującą i bezwarunkową miłość Boga do wszystkich ludzi” – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni na scenie zrobili sobie wspólne zdjęcie z nim.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-05 19:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: postawa Kościoła wobec skandalu nadużyć wzorcem dla społeczeństwa

Grzegorz Gałązka

„W Irlandii, podobnie, jak wszędzie indziej, uczciwość i wiarygodność, z jaką Kościół postanawia podjąć ten bolesny rozdział swojej historii, może stanowić wzór i zachętę dla całego społeczeństwa” – powiedział papież podczas spotkania z biskupami Irlandii, odnosząc się do środków podjętych przez tamtejszych biskupów w walce z nadużyciami duchownych. Spotkanie w klasztorze dominikanek było ostatnim punktem 24 pielgrzymki zagranicznej Franciszka

Więcej ...

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Abp Wacław Depo apeluje za papieżem Franciszkiem o "bliskość Chrystusową w Kościele"

2025-05-08 12:55
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

7 maja - dzień Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i ważnych uroczystości w Kielcach, zbiegł się z rozpoczęciem konklawe w Stolicy Apostolskiej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w asyście biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego, bp. Mariana Florczyka, bp. Andrzeja Kalety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...