Reklama

Spotkanie kolędników misyjnych

Mali strażnicy poranka

Niedziela lubelska 8/2004

5 lutego archikatedrę wypełnili kolędnicy misyjni. Niektórzy w egzotycznych strojach afrykańskich i azjatyckich, inni przebrani za aniołów, pasterzy i Trzech Króli. Spotkanie miało na celu przybliżyć idee Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Mszę św. odprawił dla zebranych abp Józef Życiński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci poszły za przykładem uczniów szkół średnich i studentów, którzy 15 listopada 2003 r. spotkali się na kongresie misyjnym pod hasłem „Strażnicy poranka niosą światło”. Dziecięcy „kongres” odbył się dzięki zaangażowaniu Ojców i Sióstr Białych (Misjonarzy Afryki) oraz Księży Werbistów. Koordynatorem był ks. dr Cezary Kostro, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Misyjnego. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie. Były afrykańskie śpiewy i tańce, opowieści misjonarza i pokaz slajdów. „Do pracy na misjach wyjeżdża się po to, aby pokazać, że cały świat jest rodziną Bożą, a Pan Jezus przyszedł do wszystkich: chrześcijan, muzułmanów, buddystów, hindusów i żydów” - mówił do dzieci Ksiądz Arcybiskup. Konkretnym wyrazem solidarności z tymi, którzy jeszcze Chrystusa nie poznali i w Niego nie uwierzyli były złożone przez kolędników w darze ołtarza słodycze. Obecni na Mszy św. ich czeczeńscy rówieśnicy zabrali dar do Domu Uchodźców w Lublinie. W jaki sposób najmłodsi misjonarze świadczą o Ewangelii? Dzielą się prawdą oraz głoszą apostolstwo uśmiechu i dobroci, a konkretnie - uczestniczą w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci Archidiecezji Lubelskiej. Dzieło to zainicjował w 1843 r. francuski bp Karol de Forbin-Jonson. W Polsce istnieje ono od 1858 r. Stawia sobie za cel pomoc dzieciom, które nie znają Jezusa poprzez modlitwę za małych przyjaciół z krajów misyjnych i misjonarzy tam pracujących, wyrzeczenia i ofiary.
Dwa przykłady z naszej archidiecezji. Przy parafii św. Barbary w Łęcznej tzw. Dzieci Maryi stworzyły grupę Kolędników Misyjnych. W okresie kolędniczym ok. 100 osób w 16 grupach z kilkuminutowym programem jasełkowym odwiedzało rodziny. Przy okazji uwrażliwiano dorosłych na sprawy misji oraz wzbudzano poczucie odpowiedzialności i solidarności. Zebrane ofiary przekazano do Sekretariatu Krajowego PDMD w Warszawie, skąd pieniądze powędrowały do misjonarzy w kraju wskazanym polskim dzieciom przez Stolicę Apostolską. W tym roku jest to Burkina Faso. W ubiegłym roku mali łęcznianie przekazali ofiary do Boliwii. Ponadto w październiku, dzieci organizują różaniec misyjny, a w ciągu roku inne nabożeństwa o tematyce misyjnej. W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce od 2 lat działa dziecięce koło misyjne. Jego członkowie (uczniowie Szkoły Podstawowej w Krępcu) pod opieką katechetki Anny Litwińczuk poznają kraje misyjne, przed świętami organizują kiermasze, z których dochód przeznaczony jest na misje, zapraszają Siostry Białe, przed Bożym Narodzeniem robią wigilie „misyjne”, uczestniczą w akcji Kolędników Misyjnych. Ponadto wiele dzieci z naszej archidiecezji pisze listy do misjonarzy i opowiada rówieśnikom jak można nieść Ewangelię wszystkim narodom i ludom. Misyjni Kolędnicy, którzy przyjechali do archikatedry wraz z duszpasterzami i katechetami (nie tylko z naszej archidiecezji, bo była też grupa z Urszulina z diecezji siedleckiej), dali wyraz swojemu misyjnemu zaangażowaniu i świadectwo dzielenia się dobrem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Więcej ...

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...