Reklama

Niedziela Legnicka

Inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium

Ks. Waldemar Wesołowski

„Uczcie się patrzeć na świat oczami Kościoła” – powiedział do kleryków, przełożonych i zaproszonych gości ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas Mszy św. rozpoczynającej uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

W poniedziałek 10 października Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przy ołtarzu stanęli również bp Marek Mendyk i bp senior Stefan Cichy, przełożeni, wykładowcy oraz księża proboszczowie, którzy przybyli na inaugurację. W Eucharystii uczestniczyli także rodzice alumnów I roku oraz zaproszeni goście.

Reklama

W homilii ks. Chrostowski podkreślił, że Jezus, choć był otaczany przez tłumy, które go uwielbiały, nie uległ pokusie popularności. Potrafił mówić o rzeczach trudnych, mało popularnych. To wynikało z jego troski o sprawiedliwość i boży porządek.

Ks. Profesor zauważył, że dzisiaj wielu ludzi wpada w pułapkę takiej pokusy, również dotyczy to ludzi Kościoła. „Dziś wielu liczy na rozgłos, popularność, stąd rodzi się pokusa mówienia tego, co się ludziom podoba, czego ludzie chcą słuchać” – mówił kaznodzieja. Odnosząc się do sceny rozmnożenia chleba i chęci obwołania Jezusa królem, ks. Chrostowski zaznaczył, że w czasach Jezusa, jak i dziś jest wielu, którzy nie rozumieją znaczenia dokonywanych znaków. „Cuda, jakich dokonywał Jezus miały doprowadzić ludzi do głębszej rzeczywistości, jaką jest Bóg. Natomiast w oczach ludzkich Jezus musiał nieustannie uwiarygodniać się wobec człowieka, któremu znaków ciągle było mało. Słuchający Jezusa chcieli, aby On spełniał każde ich życzenie. Wygląda to tak, jakby Bóg musiał ciągle coś udowadniać przed człowiekiem” – powiedział. A przecież w cudzie rozmnożenia chleba chodziło o zapowiedź nowego pokarmu, pokarmu na życie wieczne, które da swoim wiernym Jezus po swoim zmartwychwstaniu. Ta rzeczywistość zawarta jest w Eucharystii.

W dalszej części homilii ks. profesor mówił o konieczności przejścia od „wiary w Boga” do „uwierzenia Bogu”, z którego rodzi się potrzeba przemiany serca, nawrócenia. „Z zawierzenia Bogu ma wyrastać nasza wiara” – stwierdził ks. Chrostowski. Na zakończenie życzył wszystkim, zwłaszcza alumnom, by uczyli się patrzeć na świat oczami Kościoła. „Nie chodzi o to, by patrzeć na Kościół oczami świata, jak wielu dzisiaj chce, ale patrzeć na świat oczami Kościoła” – zakończył.

Reklama

Po wspólnej modlitwie, dalsza część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Po odśpiewaniu przez chór pieśni „Gaude Mater”, wszystkich przybyłych powitał ks. Piotr Kot, rektor seminarium. Natomiast ks. Paweł Wołczański przedstawił sprawozdanie z działalności seminarium w ubiegłym roku akademickim. Następnie trzech nowych pracowników kurii i seminarium, ks. dr Mariusz Habiniak, ks. dr Jacek Wojeński oraz ks. mgr Tomasz Kołodziej, złożyło wyznanie wiary. Po czym 8 alumnów I roku studiów złożyło swoje przyrzeczenia i otrzymało indeksy z rąk ks. prof. Rajmunda Pietkiewicza, prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wręczył nagrody klerykom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki naukowe.

>p>ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Inauguracja roku w legnickim seminarium

Po tej części przyszedł czas na wykład inauguracyjny, który wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski, który mówił o „Eucharystii pierwszych chrześcijan według świadectwa Dziejów Apostolskich”. Wychodząc od obrazu świątyni jerozolimskiej i ofiar tam składanych, przeszedł do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, które dało początek nowej erze. To, co dokonywało się w czasach Starego Przymierza, w Jezusie nabrało nowego sensu. On jest Barankiem, który jeden raz ofiarując swoje życie, gładzi grzechy świata. Od tej pory ta tajemnica zawiera się w Eucharystii. W dalszej części wystąpienia ks. Profesor mówił o tym, jak kształtowała się świadomość eucharystyczna i przezywanie Eucharystii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Uroczystość inauguracji podsumował bp Zbigniew Kiernikowski, a zakończyło ją błogosławieństwo Księży Biskupów i odśpiewanie hymnu „Gaudeamus igitur”.

Obszerna relacja dźwiękowa z tej uroczystości dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

2016-10-13 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa liczba seminarzystów w Filadelfii i Portsmouth

archidiecezja.warszawa.pl

W seminariach duchownych dobiegają końca zapisy na pierwszy rok formacji. Choć Kościół na Zachodzie od dawna boryka się z poważnym kryzysem powołań, również i tam są wyjątki. Rekordową liczbą seminarzystów szczyci się na przykład angielska diecezja Portsmouth.

Więcej ...

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu usunięcia ciąży

2021-04-15 17:11

AR

Czołowa aktywistka proaborcyjna z miasta Mendoza, w zachodniej Argentynie, zmarła podczas zabiegu usunięcia ciąży. 23-letnia działaczka, jak przypominają media, jest pierwszą ofiarą zliberalizowanych w tym kraju w grudniu 2020 r. przepisów aborcyjnych.

Więcej ...

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 18 kwietnia 2021 roku

2021-04-16 17:49

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...