Reklama

Wiadomości

Dzieciom poczętym przysługują prawa pacjenta

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W historii nauk medycznych w Polsce takich trudności debata naukowa jeszcze nie miała. Mimo tego konferencja o "prawach pacjenta poczętego" odbyła się w instytucji należącej do Kościoła.

Lewicowe organizacje zastraszyły Uniwersytet Medyczny, a później Polską Akademię Nauk. Obydwie instytucje odwołały swą wcześniejszą zgodę na organizację konferencji naukowej. Co ciekawe, instytut PAN odmówił organizatorom nawet wynajęcia sali na warunkach komercyjnych. W efekcie konferencja musiała schronić się pod parasolem Kościoła, do sali konferencyjnej Akademika Praskiego, który należy do diecezji warszawsko-praskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Generalnie najlepiej byłoby, gdyby naukowcy dyskutowali na uczelniach, czyli w naturalnym środowisku akademickim. Ale jeżeli pojawiają się tego typu niezrozumiałe trudności, to zawsze służymy pomocą - mówi Mateusz Dzieduszycki, rzecznik prasowy diecezji. - Cieszymy sie, że mogliśmy pomóc w organizacji konferencji naukowej, której tematem jest prawno-medyczna refleksja nad sytuacją dzieci przed narodzeniem.

Reklama

Tego typu sytuacja, gdy odmawia się profesorom, zorganizowania naukowej konferencji nt. życia we wczesnej fazie rozwoju najprawdopodobniej jest pierwszą w historii III RP. - Prawda musi być poszukiwana w sposób rzetelny, w oderwaniu od tymczasowych debat. Wolność prowadzenia badań naukowych, wolność ogłaszania ich wyników, wolność nauczania są fundamentalnymi prawami zawartymi w konstytucji i nie wynikają z zasad wtórnych ale podstawowych – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris, który był współorganizatorem konferencji.

Konferencja nie powinna budzić jakichkolwiek kontrowersji z punktu widzenia medycznego czy prawnego. Wzięło w niej udział wielu wybitnych profesorów prawa oraz nauk medycznych. - To pierwszy przypadek w historii, kiedy zabrania się naukowej debaty na temat życia prenatalnego - mówi "Niedzieli" prof. Andrzej Kochański, wybitny genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk. - Ta konferencja napotkała tyle trudności, że jeszcze dziś o 2 w nocy sprawdzałem, czy na pewno się odbędzie. Jest mi bardzo przykro, że moi koledzy z WUM i PAN odmówili nam prawa głosu. To przecież jest ograniczanie podstawowych praw autonomii i wolności nauki.

Profesor Kochański podczas swojego referatu zwrócił uwagę na genetyczne zaburzenia w pierwszym etapie życia człowieka. - Zapłodnienie in vitro powoduje nowe zestawy wad genetycznych - wskazał profesor. Zwrócił też uwagę, że cała wiedza o chorobach genetycznych wykrywanych w pierwszej fazie życia wykorzystuje się do eugeniki, a nie do terapii. - Pomimo burzliwego rozwoju nowoczesnych technologii molekularnych poradnictwo genetyczne stosowane w diagnostyce prenatalnej staje się coraz trudniejsze. Niestety praktycznie cały rozwój europejskiej medycyny idzie w kierunku eugeniki - mówił Kochański.

Reklama

Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się przedstawiciele środowiska akademickiego oraz praktycy. Wśród nich byli lekarze, położne, prawnicy oraz etycy. Wśród tematów wystąpień znalazły się m.in.: "Kiedy dziecko poczęte potrzebuje adwokata"; "Śmierć pacjenta przed narodzeniem, perspektywa położnej" oraz "Oczekiwania rodziny spodziewającej się dziecka: sytuacje szczególne i trudne".

Współtwórca poporodowej szkoły matek i ojców "Razem Łatwiej" podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z personelem medycznym oraz z rodzinami, które wychowują chore dzieci. Odniósł sie on do gorącej dyskusji w debacie publicznej o aborcji. - Dlaczego wszyscy roztrząsają i zastanawiają się nad problemem zabójstwa? - pytał retorycznie Tomasz Grzegorzewski. - Pamiętam, jak mój syn miał rok czasu i ciężko zachorował. Ciągle płakał i stwarzał wiele trudności. Wówczas też mogłem dokonać "aborcji". Co za różnica, czy kogoś się zabija w pierwszych tygodniach, czy latach życia? - dodał Grzegorzewski.

Ostatni panel naukowy poświęcony został aspektom prawnym życia poczętego. Artykuł 30. Konstytucji RP nie pozostawia wątpliwości w tym względzie, wskazując że prawa mają swoje źródło w przyrodzonej godności człowieka. Przyrodzonej, czyli nie nabytej na którymś z etapów rozwoju, ale przynależnej człowiekowi ze względu na to, że nim jest. Pomimo jasnej dyspozycji konstytucyjnej, pacjentom-dzieciom przed urodzeniem niekiedy odmawia się ich praw. Kolejnym przykładem może być ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, która wyraźnie wskazuje, że dzieckiem jest się od momentu poczęcia. Niestety dzieci nienarodzone są dyskryminowane nawet przez Rzecznika Praw Pacjenta. - Dzieci nienarodzone są pacjentami i powinny im przysługiwać takie same prawa, jak tym, które już się urodziły - uważa mec. Jerzy Kwaśniewski.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-15 09:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parlament Ekwadoru odrzucił legalizację aborcji!

We wtorek 17 września 2019 r. Zgromadzenie Narodowe odmówiło przyjęcia poprawek do Zintegrowanego Kodeksu Karnego (COIP), pomiędzy którymi była legalizacja aborcji eugenicznej oraz na skutek przemocy. Za zmianami opowiedziało się jedynie 65 deputowanych, a 6. wstrzymało się od głosu. Ekwadorskie Zgromadzenie Narodowe liczy 137 członków. Dla przyjęcia zmian koniecznych było 70 głosów

Więcej ...

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

2024-11-27 22:36

Kancelaria Sejmu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto nowela przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Więcej ...

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

2024-11-28 21:12

Karol Porwich/Niedziela

O dalszym losie dziecka zadecyduje sąd, zgodnie z procedurami przyjętymi dla „Okien Życia”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Usłyszmy dziś Jezusa jeszcze wyraźniej

Wiara

Usłyszmy dziś Jezusa jeszcze wyraźniej

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Europa

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Polityka

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...