Reklama

Wiadomości

Poznań: ruszył pierwszy w Polsce projekt znakowania wszystkich zabytków sakralnych

Monika Mężyńska / pl.wikipedia.org

Zabezpieczenie obiektów sakralnych przy użyciu nowych technologii jest konieczne, ponieważ kościoły i kaplice są najcenniejszym dobrem kulturowym Polski – uważają eksperci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Policjanci we współpracy z konserwatorami zabytków i z księżmi przygotowali projekt zabezpieczenia wszystkich ruchomych obiektów sakralnych w archidiecezji poznańskiej. Efekty wspólnych działań przedstawiono na konferencji prasowej, na której zaprezentowano też poradnik zabezpieczenia obiektów sakralnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bardzo się cieszymy, że wielkopolski program znakowania obiektów sakralnych został wdrożony. Wykorzystujemy najnowocześniejsze techniki, takie jak kod DNA, czyli znakowanie przedmiotów mikrocząsteczkami niewidocznymi dla oka ludzkiego” – mówi inspektor Roman Kuster. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu wyjaśnia, że w podjętych działaniach ważny jest zarówno ich charakter prewencyjny, jak edukacyjny.

Jak zaznacza w rozmowie z KAI Jolanta Goszczyńska, 90% obiektów wpisanych do rejestru zabytków ruchomych wojewódzkiego konserwatora zabytków to obiekty, których właścicielem jest Kościół rzymskokatolicki. „Ewidencjonowanie, fotografowanie i znakowanie wszystkich obiektów sakralnych rozpoczęliśmy od dwóch niezwykle ważnych dla polskiego dziedzictwa narodowego świątyń, katedry gnieźnieńskiej i poznańskiej” – mówi wielkopolski konserwator zabytków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„To był nasz poligon doświadczalny, wypracowaliśmy metodykę działań i jesteśmy przygotowani na dalszą pracę” – zaznacza konserwator Goszczyńska. Jej zdaniem cyfrowe fotografie pomogą nie tylko w działaniach z zakresu kryminalistyki, ale też dokumentują stan obiektu zabytkowego w danym momencie. Twarde dyski zawierające fotografie obiektów sakralnych z dwóch katedr znajdują się już w Komendzie Wojewódzkiej Policji i w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. „Do tej pory oznakowaliśmy 1300 zabytków ruchomych, nasi technicy policyjni stanęli na wysokości zadania, zdobyliśmy ogromne doświadczenie na przyszłość, a jakość zdjęć pozwoli zidentyfikować przedmioty nawet wtedy, kiedy zostaną podzielone na drobne części” – mówi inspektor Henryk Gabryelczyk, który nadzorował wykonane prace.

Fotografie ułatwią identyfikację obiektu w przypadku zaginięcia, cyfrowa jakość pozwala na wyeksponowanie szczegółów kolorystycznych, a znakowanie kodem DNA praktycznie uniemożliwia ich sprzedaż. „Jako policjanci jesteśmy dumni, że możemy brać udział w projekcie chroniącym największe dobra polskiej kultury” – podkreśla ekspert z Wydziału Kryminalnego Policji w Poznaniu. Obecnie policjantów czeka oznakowanie ruchomych obiektów sakralnych w kilkuset świątyniach archidiecezji poznańskiej. „Pracy wystarczy nam na kilka lat” – zapewnia inspektor Gabryelczyk. Projekt realizowany w Poznaniu jest pierwszym tego typu w kraju, który pozwoli na cyfrową ewidencję i oznakowanie kodem wszystkich ruchomych obiektów sakralnych.

Policjanci we współpracy z konserwatorem wydali też poradnik pt. „Zabezpieczenie obiektów sakralnych”. „Odbiorcą poradnika są dwie grupy osób: księża i policjanci. Trafi on do wszystkich parafii i do wszystkich komendantów miejskich i powiatowych w Wielkopolsce, by mógł się z nim zapoznać każdy dzielnicowy” – tłumaczy inspektor Gabryelczyk.

„Poradnik przyczyni się zapewne do skuteczniejszego zabezpieczenia dziedzictwa kulturowego Kościoła, które stanowi niewątpliwie dobro ogólnonarodowe. Wszyscy powinniśmy otaczać je autentyczną troską” – napisał w przedmowie do książki abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-17 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczycić się możemy, ale chronić musimy

Samorządowcy i parlamentarzyści na spotkaniu z diecezjalnym
konserwatorem zabytków

PB

Samorządowcy i parlamentarzyści na spotkaniu z diecezjalnym konserwatorem zabytków

29 kościołów drewnianych w rejestrze zabytków, 88 świątyń murowanych, zabudowania plebanii oraz zabytki ruchome, czyli malarstwo, rzeźba, złotnictwo i tekstylia – takim dziedzictwem może poszczycić się diecezja bielsko-żywiecka.

Więcej ...

Modlitwa o dobry wybór prezydenta

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: V Niedziela Wielkanocna

2025-05-17 10:16

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...