Reklama

Watykan

Abp Gądecki w Rzymie o przymierzu rozumu i wiary

Mazur/episkopat.pl

Biblijna refleksja nad sprawowaniem posługi kapłańskiej i wspomnienie św. Jana Kantego, patrona studentów były przedmiotem homilii wygłoszonej przez abpa Stanisława Gądeckiego podczas nieszporów odprawionych w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie z okazji 150-lecia istnienia. Przewodniczący KEP podkreślał, że św. Jan Kanty, to wzór przymierza pomiędzy rozumem i wiarą, codziennej wierności Ewangelii i wrażliwości na biedę drugiego człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozpoczął jubileuszową homilię fragmentem 1 Listu św. Piotra Apostoła (1 P 1-5), zachęcającym do wiernego praktykowania Ewangelii i pełnienia przez kapłanów posługi pasterskiej.

"Życie duchowe sprawujących posługę kapłańską w Nowym Testamencie powinna więc cechować ta zasadnicza postawa, jaką jest służba Ludowi Bożemu w wolności od wszelkiej pychy i od pragnienia, by „panoszyć się” w powierzonej im owczarni Służbę tę należy pełnić z oddaniem, po Bożemu i chętnie, w ten sposób sprawujący posługę, „starsi” wspólnoty, czyli prezbiterzy, będą mogli stać się „wzorem” dla Bożej owczarni" – mówił abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do konstytucji "Lumen Gentium", hierarcha przypomniał także, że Sobór Watykański II ukazywał pasterską służbę jako drogę do uświęcenia się kapłanów.

"Niech [kapłani – przyp. KAI] wzrastają poprzez codzienne sprawowanie swej powinności w miłości Boga i bliźniego, niech zachowują więź kapłańskiej wspólnoty (communio), obfituje we wszelkie dobro duchowe i dają wszystkim żywe o Bogu świadectwo, współzawodnicząc z tymi kapłanami, którzy w ciągu wieków, nieraz w pokornej i ukrytej służbie, pozostawili świetlany wzór świętości” - zachęcał arcybiskup, cytując fragment konstytucji dogmatycznej o Kościele.

Metropolita poznański zachęcał do głoszenia Słowa Bożego, jako "jednego z podstawowych aspektów sprawowania powinności kapłańskiej". Przytaczał też rady zawarte w "Księdze Reguły Pasterskiej" św. Grzegorza Wielkiego, w tym m,in. takie słowa: "Ten, który sprawuje rządy, powinien być roztropny w milczeniu i użyteczny w słowie: nie ma mówić o tym, co należy przemilczeć, ani też przemilczać tego, co należy powiedzieć. Nieprzemyślana wypowiedź wprowadza w błąd, ale i milczenie nie na miejscu pozostawia w błędzie tych, którzy mogli być pouczeni. Często zaś nierozważni rządcy obawiają się utracić względy u ludzi i dlatego lękają się wypowiedzieć otwarcie to, co należy. A wtedy, tak jak powiedział Ten, który jest Prawdą, nie strzegą już, jak przystało pasterzom, powierzonego sobie ludu, ale są najemnikami, bo kryją się za zasłoną milczenia, uciekając w ten sposób przed zbliżającym się wilkiem".

Reklama

W drugiej części homilii, abp Gądecki przywołał postać św. Jana Kantego, patrona Papieskiego Kolegium Polskiego, którego liturgiczne wspomnienie obchodzone było wczoraj, 20 października.

Hierarcha przypomniał, że Święty był wzorem kapłana a także patronem młodzieży studiującej. "Był on człowiekiem żywej wiary i głębokiej pobożności. Słynął z wielkiego miłosierdzia. Będąc rektorem Akademii, dbał o ubogich studentów, których wspomagał z własnych, skromnych zasobów. Przez całe życie nie zaniechał działalności duszpasterskiej" – przypomniał abp Gądecki. Dodał, że św. Jan Kanty, to wzór przymierza pomiędzy rozumem i wiarą, codziennej wierności Ewangelii i wrażliwości na biedę drugiego człowieka.

"Za wstawiennictwem św. Jana Kantego, módlmy się, aby nigdy nie obumarło w nas pragnienie coraz głębszego poznawania prawdy. Niech przymierze rozumu i wiary, którego tak wyjątkowym spełnieniem okazuje się życie św. Jana Kantego, pozwala nam coraz wyraźniej dostrzegać ślady Bożej obecności" - wezwał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na zakończenie jubileuszowej refleksji.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-21 20:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie to styl życia

Paweł Trawka

Pieszo, rowerem, samolotem, a ostatnio na rolkach – Dolnoślązacy lubią pielgrzymować. I wymyślają nowe sposoby pielgrzymowania. Nie tylko po Polsce.

Więcej ...

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Więcej ...

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

- Dla duszpasterzy to okazja, aby przez uczciwą walkę pokazać im, że z Bogiem można wszystko – przekonuje ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny duszpasterz LSO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego