Reklama

Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym

Polacy na Krymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wrześniu 2003 r. Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL we współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczną w Pułtusku, Oddziałem Lubelskim Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód zorganizował dwudniowe sympozjum naukowe „Polacy na Krymie”. Inaugurując serię wykładów ks. prof. Walewander przypomniał wcześniejsze osiągnięcia naukowe Instytutu związane z tematyką obecności naszych rodaków w krajach dawnego ZSRR. Są to m.in. publikacje na temat Polaków w krajach nadbałtyckich (Łotwa, Estonia), kaukaskich (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja). „Przyszedł wreszcie czas na opracowanie zagadnienia «Polacy na Ukrainie». Ze względu na złożoność zagadnień przedsięwzięcie to podzielono na kilka sympozjów. Konferencja o Polakach na Krymie jest pierwszą z nich. Kolejne obejmą Polaków na Ukrainie Centralnej i Wschodniej. Sympozjum, jak i wszystkie poprzednie, chce mówić o dziejach obecności polskiej na Wschodzie. Ważne jest, by nie koncentrować się tylko na przeszłości, ale mówić o problemach dnia dzisiejszego ludzi, którzy przyznają się do polskich korzeni” - podkreślał ks. prof. Walewander. Obok problematyki polskiej na sympozjum poruszono kwestie Tatarów, rdzennych mieszkańców Krymu, których dzieje w pewnych okresach historii nierozerwalnie wiązały się z historią Polski”. Obok znanych wspólnych doświadczeń obu narodów - podkreślał ks. Walewander - tak naprawdę niewiele wiemy o eksterminacji Tatarów, która rozpoczęła się na dobre w XIX w.”.
Przez dwa dni naukowcy z Lublina, Pułtuska, Poznania, Gdańska, Częstochowy i Kijowa przybliżali zagadnienia mówiące o obecności Polaków na tych terenach w różnych okresach historycznych. Adam Kosecki z WSH w Pułtusku w referacie Polacy na Krymie. Stan i kierunki badań przybliżył wydawaną dotychczas na ten temat literaturę, bibliografię oraz osoby, które zajmowały się tego rodzaju tematyką. Artur Kijas z UAM w referacie Krym i Tatarzy krymscy omówił niezwykle interesujące źródła historyczne, przynoszące badaczom wiele cennych informacji źródłowych na temat życia codziennego i zwyczajów Tatarów, lokalnej fauny i flory, klimatu, bogactw naturalnych.
Wiele miejsca związkom Polaków z Krymem w różnych momentach dziejowych poświęcili m.in. Włodzimierz Osadczy (KUL), Ludmiła Tomiłowicz (Kijów), czy też Andrzej Chodubski (UG). Wszystkie wystąpienia przybliżały szerokie tło historyczne, na którym kształtowały się związki Polaków z Krymem, zarówno w latach międzynarodowych konfliktów, jak i pokoju. Rdzennym mieszkańcom Krymu poświęcił swoje wystąpienie Marceli Kosman (UAM), który zestawił fakty i mity funkcjonujące na ten temat w społeczeństwie polskim, a które znalazły swój oddźwięk w Trylogii Henryka Sienkiewicza. W referacie Krymska odyseja A. Mickiewicza Krzysztof Czajkowski (WSP Częstochowa) omówił lata zesłania poety na Krymie i wpływu tych doświadczeń na klimat napisanych tam Sonetów krymskich. Lucyna Rożek (WSP Częstochowa) opowiadała natomiast o realizowanych obecnie działaniach, mających na celu upamiętnienie tablicami pamiątkowymi miejsc, w których przebywał Adam Mickiewicz. Wiele miejsca poświęcono również współczesnej sytuacji Polaków na Krymie. Omówiono w tym kontekście kluczowe znaczenie szkolnictwa polskiego na tych terenach, działalność stowarzyszeń i placówek polonijnych, a nade wszystko odradzającego się Kościoła katolickiego.
Powyższe zdania są zaledwie zarysem wielowątkowej dyskusji na temat obecności Polaków na Krymie, ich przezłości, teraźniejszości i przyszłości. Już wkrótce, dla wszystkich zainteresowanych tematyką obecności Polaków na Wschodzie, Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym wyda książkę, w której zamieszczone zostaną wszystkie wygłoszone na sympozjum referaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous