Reklama

W intencji chorych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 lutego obchodzony jest w Kościele powszechnym jako Światowy Dzień Chorego. W tym dniu w kościołach i szpitalach odprawiane są nabożeństwa w intencji chorych. Mszę św. w tej intencji odprawił w kaplicy szpitala wojewódzkiego w Łomży biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Wraz z pacjentami i ich rodzinami modlili się przedstawiciele służby zdrowia - lekarze i pielęgniarki. Posługę kapłańską pełnił duszpasterz chorych, kapelan szpitala ks. kan. Witold Wróblewski oraz kapelan Hospicjum im. Świętego Ducha w Łomży ks. Krzysztof Ogrodnik. - Pan powołuje do służby kapłańskiej także lekarzy - dowodem tego jest obecność lekarza w gronie alumnów łomżyńskiego Seminarium - o czym wspomniał Ksiądz Biskup w homilii. Głównym wątkiem jego wypowiedzi była jednak opieka Matki Bożej, która zawsze wybawiała ludzi z kłopotów - niegdyś w Kanie Galilejskiej, teraz w Lourdes, do której zwracamy się słowami Uzdrowienie chorych. „Taka jest nasza Kana i taki jest ten nasz Lourdes, ten w Łomży - powiedział Ksiądz Biskup - to program wybawienia nas z kłopotów - fizycznych i psychicznych”. Lekarzy, pielęgniarki, personel pomocniczy określił widocznymi znakami Bożej obecności. Wskazał również na kapłana, który ma podchodzić do każdego człowieka ze znakiem Bożej obecności, jakim jest sakrament namaszczenia chorych. Tuż po homilii kapłani udzielili chorym sakramentu namaszczenia, a po Eucharystii bp Stanisław wraz z ks. kan. W. Wróblewskim, duszpasterzem chorych, odwiedził pacjentów przebywających w stacji dializ oraz na oddziałach szpitalnych.
Namaszcznie chorych nie jest tylko sakramentem przeznaczonym dla umierających, „sakrament ten może być powtarzany, jeśli chory po przyjęciu namaszczenia wyzdrowiał i zachorował ponownie albo gdy po długotrwałej chorobie następuje znaczne pogorszenie” (Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo, s. 13.). „(...) chorzy spełniają w Kościele szczególne zadanie. Swoim świadectwem ostrzegają innych, by nie zapominali o sprawach istotnych, czyli nadprzyrodzonych, oraz ukazują, że odkupienie ludzkiego śmiertelnego życia ma się dokonać przez tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa” (tamże, s. 15).
Personel medyczny nie ma czasu na zajęcie się pacjentem od strony duchowej, skupia się przede wszystkim na chorobie, często zapomina, że leczy się nie jednostkę chorobową, a konkretnego człowieka. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie etyki lekarskiej i pielęgniarskiej, traktowanie własnego zawodu nie tylko w kategorii zródła utrzymania, ale jako powołania. Postawa personelu decyduje o samopoczuciu pacjenta, o chęci współpracy w walce z chorobą. Choć dla chorych ważna jest opieka medyczna, nieodzowna jest też pomoc duszpasterska - kapelan szpitala czy hospicjum nie tylko udziela sakramentu pokuty, Eucharystii czy namaszczenia chorych. Pełni on rolę powiernika chorego - wysłucha, pocieszy, doda otuchy i przywróci nadzieję w sens życia mimo niedomagań fizycznych. Bowiem cierpienie czy choroba nie powinny być traktowane przez chrześcijanina jako kara za grzechy; powinny one pomóc mu w zrozumieniu tajemnicy cierpienia Zbawiciela. „Kościół, sprawując duszpasterstwo chorych, służy samemu Chrysusowi w cierpiących członkach Mistycznego Ciała. Spełnia on polecenie Pana Jezusa, by troszczyć się o chorych (por. Mk 16, 18), naśladując Jego przykład. Jezus bowiem «przeszedł dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich» (por. Dz 18, 38)” (Święta Kongregacja Ludu Bożego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Od 170 lat pomagają ratować dusze

2024-12-02 15:30
W kościele parafialnym Jana Schneidera w Mieszkowicach.

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej

W kościele parafialnym Jana Schneidera w Mieszkowicach.

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej świętuje jubileusz 170-lecia.

Więcej ...

Nawrocki: jestem za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci

2024-12-02 21:42
Karol Nawrocki

PAP/Jarek Praszkiewicz

Karol Nawrocki

Jestem za życiem, ale przeciw ideologicznej wojnie na ulicach polskich miast – powiedział Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta, popierany przez PiS, pytany na spotkaniu z wyborcami w Bielsku-Białej m.in. o stosunek do aborcji.

Więcej ...

Świadectwo: Ja, biskup, wśród przesiedleńców w Mjanmie

2024-12-03 10:34

Adobe Stock

Odkąd musiał opuścić swoją katedrę w Loikaw z powodu toczących sią walk, bp Celso Ba Shwe mieszka ze swoim ludem w lesie. „Moją siłą są oni: nasz Kościół jest bardziej żywy niż kiedykolwiek” - wyznał, podkreślając, że podczas gdy wojsko nadal okupuje kościoły i pomieszczenia duszpasterskie, kapłani i siostry zakonne pozostają z wysiedlonymi. Dramat tego azjatyckiego kraju trwa od lutego 2021 roku, kiedy armia przejęła władzę w Mjanmie w wyniku krwawego zamachu stanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Arcybiskup zmienia określenie „czarny” Nazarejczyk -...

Kościół

Arcybiskup zmienia określenie „czarny” Nazarejczyk -...

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Wiara

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...