Reklama

„Chodź bracie, drzwi są otwarte”

Niedziela łomżyńska 9/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Józefem Poterajem, jednym z inicjatorów modlitwy za Ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łomży, rozmawia ks. Paweł Bejger

Ks. Paweł Bejger: - 4 stycznia br. została odprawiona w Łomży pierwsza Msza św. za Ojczyznę. Jest Pan jednym z inicjatorów tej modlitwy. Dlaczego dzisiaj ponownie powinniśmy się modlić za Polskę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Józef Poteraj: - Słowo „dzisiaj” rozumiem współcześnie, w naszych czasach, czasach unijnego zagrożenia naszej suwerenności, która atakowana jest ze wszystkich, obcych naszej tożsamości narodowej, stron; tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne, bo pod maską wielkiej troski ojczyźnianej chowa się fałsz, obłuda i zakłamanie. Proszę dla przykładu posłuchać fragmentu pisma przysłanego do Związku Inwalidów Wojennych w Łomży przez instytucję najbardziej odpowiedzialną za pamięć naszej tradycji narodowej, a jest nią Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa; pisma podpisanego przez jej sekretarza mgr. Andrzeja Przewoźnika. A oto tekst tego pisma: „... Uprzejmie proszę również o rozważenie możliwości nieznacznego stylistycznego przeredagowania treści napisu na tablicy. Proponuję pominąć słowa... niezawisłość i...”.
Tym judaszowskim podszeptem ja miałem zbezcześcić ideę, za którą Polacy oddawali życie, nasączali krwią pola bitewne i tracili zdrowie. I to miałem uczynić za dotacje - w najlepszym przypadku 3 tys. zł. Ze względu na pamięć tych, którym ta tablica została poświęcona, nie mogłem tego zrobić; oni by tego mi nie wybaczyli. Pragnę powiedzieć coś więcej, coś, co dla mnie jest zupełnie niezrozumiałe. Otóż temu człowiekowi przyznano nagrodę Rzeczypospolitej im. Jerzego Gedroycia za działalność w imię polskiej racji stanu. Nie wiem tylko, kto tę nagrodę przyznał, ale wiem, że gratulacje z okazji otrzymania tej nagrody złożył Zarząd Główny Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i to Zrzeszenia z ostoi polskości - Wrocławia.

- Każda Msza św. gromadzi przed ołtarzem Jezusa wspólnotę. Kto powinien, zdaniem Pana, uczestniczyć w Mszach św. w intencji Ojczyzny?

- Myślę, że Msza św. za Ojczyzną jest sprawowana dla tych wszystkich, którzy pragną modlić się w jej intencji, którzy czują taką potrzebę, którym bliskie są sprawy Polski. To Eucharystia dla tych wszystkich, u których w żyłach płynie polska krew, a w piersi serce bije polskością.

Reklama

- Jak często odprawiane są Msze św. za Ojczyznę i kto pomaga w oprawie litur

- Msze św. w intencji Ojczyzny w kościele rektoralnym odprawiane są w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.00. W oprawę liturgiczną Eucharystii, która nabiera charakteru uroczystości religijno-patriotycznej, winni włączać się ludzie odpowiedzialni i przygotowani do tego rodzaju służby.

Jakie jest Pańskie pragnienie związane z następnymi modlitewnymi spotkaniami?

- Ponieważ wziąłem wraz z innymi na swoje barki ten święty obowiązek godnego służenia Ojczyźnie, tym pragnieniem jest, żeby w modlitwie za Ojczyznę uczestniczyło coraz więcej osób, żeby to, co robimy, spodobało się i stało się dziełem nas wszystkich. Najważniejsze, że już się zaczęło, że z kościoła rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wychodzi zaproszenie: „Chodź Bracie, drzwi są otwarte, uklęknij, przeżegnaj się, złóż ręce, spójrz na ołtarz i westchnij głęboko aurą miłosierdzia Bożego i powiedz: Jezu, ufam Tobie”.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania