24 stycznia. W Domu Rekolekcyjnym pw. Dobrego Pasterza w Przemyślu odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości. Podczas posiedzenia, z udziałem abp. Józefa Michalika, omówiono program tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość (22-28 lutego) pod hasłem: Okazał moc ramienia swego. Na tę okoliczność Ksiądz Arcybiskup wystosował do duszpasterzy i wiernych specjalny komunikat zachęcający do wcielania w życie przepisów Synodu Archidiecezji Przemyskiej, dotyczących pracy trzeźwościowej w parafiach.
1 lutego. W Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi zakończyły się, trwające od 30 stycznia br., rekolekcje ewangelizacyjne dla małżeństw, osób samotnych i młodzieży starszej. Moderatorami czasu wzrastania byli ks. Marek Zajdel z Przemyśla oraz Barbara i Marek Chrobakowie, para animatorska z Jarosławia, a diakonię muzyczną pełniła młodzież z parafii Rzepedź. W duchowych ćwiczeniach uczestniczyło prawie 100 osób z Rzepedzi, Komańczy, Szczawnego, Turzańska, Kulasznego, Czystogarbu, Wisłoka Wielkiego, Moszczańca, Bukowska, Pobiedna, Sanoczka, Sanoka, Brzozowa, Jasienicy, Jaćmierza i Ustrzyk Dolnych. Zebranych na rekolekcjach powitał dziekan ks. Bolesław Burek i Proboszcz parafii. Szczególnym przeżyciem była modlitwa wstawiennicza z wieloma prośbami i intencjami, a podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji, 20 uczestników złożyło deklarację Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, w tym dwie osoby do końca życia. Godzina świadectwa potwierdziła, że dzięki duchowym ćwiczeniom Jezus na nowo narodził się w wielu sercach.
1 lutego. W 15. rocznicę utworzenia Komitetów Obywatelskich przed pierwszymi po wojnie wolnymi wyborami do Sejmu w roku 1989, bp Stefan Moskwa odprawił Mszę św. w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu. Wzięli w niej udział członkowie Komitetów, którzy starają się pielęgnować najpiękniejsze ideały Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
1 lutego. W kościele Księży Salezjanów w Przemyślu, Grupa Teatralna działająca przy Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu przedstawiła program pt. Hej kolęda, kolęda. Wcześniej (18 stycznia) młodzi artyści „kolędowali” w bazylice archikatedralnej i w kościele Ojców Karmelitów. Zaprezentowany spektakl pomagał widzom odkrywać misterium Bożego Narodzenia przez śpiew kolęd, muzykę i pantomimę. Program przygotowała, od strony muzycznej Monika Brewczak, dyrygent Diakonii Muzycznej, zaś układy pantomimiczne opracował Wojciech Dudek, nauczyciel w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Jarosławiu.
Oprac. ks. Tadeusz Biały
Z życia Seminarium Duchownego
12 lutego. Po kilkudniowym wypoczynku alumni powrócili do Seminarium, by kontynuować swoją formację. Nowy okres pracy rozpoczął się od zmiany mieszkań i porządkowania swoich pokoi.
13 lutego. Alumni pięciu pierwszych lat studiów rozpoczęli zajęcia drugiego semestru studiów, natomiast diakoni podjęli trud przygotowania się do kolejnych egzaminów w ramach swojej ostatniej sesji.
15 lutego. Wspólnota seminaryjna przeżywała miesięczny dzień skupienia. Prowadził go ks. prał. Adam Sudoł - były proboszcz sanockiej Fary, który podzielił się z alumnami wspomnieniami o trudach seminaryjnego życia podczas okupacji oraz swoim kapłańskim doświadczeniem. Prelegent ofiarował księżom przełożonym i wszystkim alumnom swoją książkę: Moja droga do kapłaństwa.
Oprac. ks. Kazimierz Gadzała
Kto buduje dom, musi się wiele napracować, nim usunie rumowisko i położy fundament. Podobnie w budowie duchowej praca jest uciążliwa, gdy usuwa się gruzy grzechu i zakłada
fundament pokory. Lecz gdy dusza jest gorliwa w modlitwie, wytrwała i mężna w pracy, dzieło Boże postępuje szybko.
Św. Józef Sebastian Pelczar,
(Życie duchowe, czyli doskonałość chrześcijańska, Przemyśl 1924, T. 1, s. 34)
Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl
Pomóż w rozwoju naszego portalu