Reklama

Niedziela Małopolska

Gerontologia na miarę XXI wieku

Naukowcy z różnych ośrodków i osoby pracujące na co dzień z seniorami - spotkali się na konferencji w Krakowie

Małgorzata Cichoń

Naukowcy z różnych ośrodków i osoby pracujące na co dzień z seniorami - spotkali się na konferencji w Krakowie

Międzynarodowa konferencja naukowa: „Kształcenie profesjonalistów dla integralnej gerontologii XXI w.” miała miejsce 18-19 października w krakowskiej Akademii Ignatianum. Wydarzenie zorganizowała Katedra Gerontologii, Geriatrii i Pracy Socjalnej Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum, pod kierownictwem prof. Ewy Kucharskiej. Poniżej przedstawiamy podsumowanie, jakie przygotowała dla „Niedzieli” prof. Ewa Kucharska. A relację z wydarzenia publikujemy na łamach „Niedzieli Małopolskiej” w numerze na 6 listopada. Zapraszamy do lektury!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chociaż starzenie się jest naturalnym procesem, a starość jednym z okresów życia człowieka, jednak współcześnie obserwowany demograficzny proces starzenia się społeczeństwa jest zjawiskiem nowym.

Wydłużenie życia, będące konsekwencją dynamicznie rozwijającej się medycyny, a z drugiej strony spadek liczby urodzeń i ciągłe migracje – prowadzą do wzrostu liczby osób starszych. W Polsce w ciągu ostatnich 25 lat, czas przeżycia wydłużył się o 6 lat, a obecnie w naszym kraju żyje ponad 5,5 mln osób powyżej 65 roku życia i 1,3 mln osób powyżej 80 roku życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Procesowi starzenia poświęca się coraz więcej uwagi w Polsce, krajach Europy i świata. Wiek senioralny nie musi być czasem kontemplacji wieku i afirmacji starości, ale ma to być czas, który należy wypełnić treściami pozwalającymi na jej wartościowe i godne przeżycie.

Demograficzne zjawisko starzenia się społeczeństw ujawnia pilną potrzebę podejmowania i promowania działań na rzecz populacji osób starszych, których wynikiem byłoby podniesienie jakości życia nie tylko przez tworzenie dobrze realizowanej opieki i wsparcia dla seniorów, ale także propagowanie zdrowego, pomyślnego starzenia się w wielu płaszczyznach życia codziennego.

Reklama

Pomyślne starzenie mające charakter wielowymiarowy, a także zrównoważenie opieki zdrowotnej i socjalnej, to poważne wyzwanie dla systemu zabezpieczenia społecznego, stąd konieczność kształcenia osób na miarę gerontologii XXI wieku. Interdyscyplinarność nauki o starzeniu się i starości, wieloaspektowość wspomnianych zjawisk, a także konieczność zajmowania się procesami i zjawiskami społecznymi związanymi ze starością i starzeniem się jednostki i społeczeństwa, stały się czynnikami, które wyzwoliły chęć zorganizowania tej konferencji. Jak bowiem powiedział Jonathan Swift „Każdy pragnie żyć długo, ale nikt nie chciałby starości”.

O wielorakich aspektach życia seniora i kształceniu profesjonalistów na rzecz gerontologii XXI wieku szczegółowo mówili na konferencji naukowej, której motto przewodnie brzmiało: „Kształcenie profesjonalistów dla integralnej gerontologii XXI w.”, nasi znamienici goście i wykładowcy z Brazylii, Niemiec, Włoch, Słowacji, Czech i Polski. Pozwoliło nam to uzmysłowić sobie globalną skalę i wagę problemu.

Konferencja umożliwiła na poziomie interdyscyplinarnym wytyczyć cele i procedury, dające możliwość przygotowania infrastruktury zdrowotnej, socjalnej i sposobów edukacji społeczeństwa. Zwracali na to uwagę także nasi goście i wykładowcy, a wśród nich:

1. Prof. dr Gildo Volpato – Rektor Universidade do Extremo Sul Catarinense w Criciúma stan Santa Catarina w Brazylii.

2. Prof. dr hab. Josef Kozak – z Instytutu Badawczego Aesculap AG w Tuttlingen w Niemczech.

3. Prof. dr Massimo Casciani – Università degli Studi della Tuscia Viterbo we Włoszech.

4. Doc. PhDr. Irena Kamanová, PhD. MHA – Kierownik Katedry Pracy Socjalnej, Wydział Pedagogiczny, Katolicki Uniwersytet w Rużomberoku i Katedra Pracy Socjalnej w Wyższej Szkole im. Św. Elżbiety w Bratysławie na Słowacji.

5. Prof. dr hab. Stanislav Košč – Katedra Pracy Socjalnej na Uniwersytecie w Rużomberku na Słowacji

Reklama

6. Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

7. Prof. dr hab. Zofia Krawczyńska-Butrym – Kierownik Zakładu Socjologii Ogólnej i Badań nad Migracjami Instytutu Socjologii Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

8. Dr hab. prof. UAM Dobroniega Trawkowska – Zakład Badań Problemów Społecznych i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wystąpienia poruszały problemy związane ze zmianami towarzyszącymi procesowi starzenia się, a więc aspektami biologicznymi, psychicznymi, społecznymi i duchowymi.

Ponadto dyskutowaliśmy o najczęściej spotykanych chorobach w geriatrii, o ich diagnostyce, leczeniu, a także opiece instytucjonalnej nad seniorem.

Wykładowcy wskazali również rolę i potrzebę pracy socjalnej wśród seniorów. Przez dwa dni omawialiśmy nie tylko całokształt zagadnień związanych ze starzeniem się człowieka, lecz również rolę i znaczenie osób starszych w społeczeństwie, w tym ich doświadczenie i nieocenioną życiową mądrość. Chciałoby się tutaj powiedzieć za Cyceronem: „Czy jest coś bardziej przyjemnego niż starość otoczona młodością, która chce się czegoś nauczyć?”.

Reklama

Konferencja była znakomitym przedsięwzięciem, które dostarczyło duży ładunek wiedzy oraz uzmysłowiło, iż w kontekście aktualnych zmian demograficznych istnieje pilna potrzeba kształcenia osób o dużej interdyscyplinarnej wiedzy na potrzeby gerontologii XXI wieku.

Nie każda osoba starsza potrzebuje opieki instytucjonalnej, ale w wielu przypadkach jest ona konieczna. Istotnym jest także koordynowanie wszystkich potrzeb, a wśród nich zdrowotnych wynikających z wielorakich schorzeń jak chociażby chorób układu kostno-stawowego, układu sercowo-naczyniowego, czy też innych dolegliwości, będących wynikiem zaburzeń hormonalnych, a związanych bezpośrednio z wiekiem podeszłym.

Waga problemu jest powszechnie dostrzegana, o czym świadczą chociażby patronaty honorowe i medialne naszej konferencji, a wśród nich patronat Elżbiety Bojanowskiej –Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Józefa Pilcha – Wojewody Małopolskiego oraz Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka. Daje to podstawę do optymizmu, a co za tym idzie oczekiwania szybkiego systemowego rozwiązania problemu. Mam nadzieję, że konferencja będzie stanowić przyczynek do podejmowania kolejnych inicjatyw i wpisze się w nurt długofalowych działań.

Prof. nadzw. dr hab. Ewa Kucharska
Kierownik Katedry Gerontologii, Geriatrii i Pracy Socjalnej
Akademii Ignatianum w Krakowie

Podziel się:

Oceń:

2016-10-31 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ten pociąg wciąż się rozpędza

©4Max - stock.adobe.com

Postać Pana Jezusa zaczęła mnie fascynować, zapragnęłam Go poznawać. Zanim się zorientowałam, zaczął do mnie mówić, a ja zaczęłam słuchać – studentka Ola Knieć o medytacji ignacjańskiej

Więcej ...

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów na Placu św. Piotra

2025-04-06 12:21

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Dobrej niedzieli dla wszystkich. Bardzo dziękuję” - powiedział Ojciec Święty, który niespodziewanie pojawił się na koniec Mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07
Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami