Reklama

Parafia Prymasa Polski

Niedziela warszawska 9/2004

Warszawska archikatedra jest miejscem najważniejszych uroczystości religijnych i patriotycznych, również tych ogólnopolskich. Jest świątynią arcybiskupa Warszawy i Prymasa Polski. Odbywają się w niej znaczące wydarzenia kulturalne, zwłaszcza dotyczące muzyki sakralnej. Jest także kościołem parafialnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odbudowanej ze zniszczeń wojennych świątyni, matce kościołów archidiecezji warszawskiej szczególnie uroczyste nabożeństwa odprawiane są pod przewodnictwem lub z udziałem Prymasa Polski w Boże Narodzenie, święto Ofiarowania Pańskiego, Wielki Czwartek, Wielkanoc oraz we wspomnienia narodzenia i męczeństwa patrona archikatedry i parafii św. Jana Chrzciciela. Uroczyste celebry są też 3 maja - w święto Matki Bożej Królowej Polski i 11 listopada. Kilka razy w roku w nabożeństwach w katedrze udział bierze abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
Wszystkie te uroczystości mają zapewnioną odpowiednią oprawę liturgiczną oraz muzyczną. O oprawę liturgiczną dba ks. prał. dr hab. Jan Miazek, ceremoniarz prymasowski i klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. O godną katedry oprawę muzyczną troszczy się proboszcz parafii katedralnej ks. prał. prof. Andrzej Filaber. Ten znany muzykolog kieruje też Instytutem Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz Katedrą Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Muzyka na najwyższym poziomie

Tak bardzo więc związany z muzyką kościelną obecny proboszcz, choć pełni tę funkcję dopiero dwa lata, z katedrą związany był jako rezydent już od 1983 r. To jemu kard. Józef Glemp polecił wtedy zorganizowanie chóru. Dziś katedra szczyci się tym, że ma znakomite organy wykonane w 1987 r. przez niemiecką firmę VEB Eule Orgelbau. Duży sześćdziesięciogłosowy instrument jest przykładem wielkiego kunsztu organmistrzowskiego. Zaliczany jest przez specjalistów do najlepszych na świecie, a wirtuozi z różnych krajów chętnie przybywają tu na koncerty. Tych koncertów z cyklu Muzyka religijna w archikatedrze warszawskiej było zresztą wiele. Starannie opracowany katalog wymienia ich od 1988 r. aż trzysta! Koncerty odbywają się w ciągu całego roku, najczęściej w ostatnią niedzielę miesiąca. Oprócz recitali organowych od przeszło dwudziestu lat odbywają się w katedrze koncerty i przeglądy chórów kościelnych. Ostatni, 300. koncert, odbył się w 100-lecie wydania przez św. Piusa X pierwszego dokumentu Stolicy Apostolskiej poświęconego muzyce sakralnej. Na trwałe wpisał się w wydarzenia muzyczne stolicy organizowany cyklicznie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.
Przy najważniejszej w archidiecezji warszawskiej świątyni istnieje ceniony Chór Archikatedry Warszawskiej, powstały w 1983 r., który ubogaca śpiewem najważniejsze liturgie. Chór występował w 21 krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie. Istnieje też chór chłopięcy-męski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pamięć o świątobliwych arcybiskupach

W podziemiach katedry znajdują się groby zasłużonych Polaków, a wśród nich arcybiskupów warszawskich. Dwóch arcybiskupów pochowanych jest nie w podziemiach, ale w kaplicach. W odrestaurowanej niedawno Kaplicy Literackiej znajduje się trumienka z relikwiami bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa zesłańca, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Jest to miejsce jego kultu, a w każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 6.30 odprawiana jest w niej Msza św. Do specjalnej puszki wierni składają tu prośby o wstawiennictwo Błogosławionego, dziękują za otrzymane łaski.
Bardziej znana jest kaplica w której spoczywa sł. Boży kard. Stefan Wyszyński. Każdego 28. dnia miesiąca w katedrze odprawiana jest Msza św. w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Kończy się ona procesjonalnym przejściem do kaplicy, gdzie odmawiana jest modlitwa o beatyfikację. Każdego dnia wiele osób przyklęka przy grobie Kardynała na modlitwę. Świadczy to o prywatnym kulcie i o czci, którą ludzie oddają niezłomnemu Prymasowi. Tu również wierni składają karteczki z prośbami i podziękowaniem za doznane łaski. Przekazywane są one Prymasowskiemu Instytutowi Ślubów Narodu.
- Dla mnie osoba sł. Bożego kard. Wyszyńskiego jest szczególnie bliska, gdyż z jego rąk otrzymałem sakrament kapłaństwa - podkreśla ks. Filaber. Byłem z nim wcześniej związany jako świecki pracownik katedry, gdy - przed wstąpieniem do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego - pracowałem w niej jako organista. Niejednokrotnie miałem możność grać nie tylko podczas Mszy św. celebrowanych przez niego, ale również wsłuchiwać się w głoszone przez niego kazania, w których słychać było ogromną troskę o dobro Ojczyzny i narodu. Jeśli obserwujemy pewne procesy historyczne, to widzę, że kard. Wyszyński stoi u początku tych przemian, które doświadcza nasze pokolenie w życiu społecznym. Myślę o wolności, która niesie oczywiście także pewne zagrożenia, ale której nam brakowało przez dziesiątki lat. Niejednokrotnie miałem okazję ukazywać tę postać w służbie Kościołowi i narodowi polskiemu, a dziś możemy powiedzieć, że służył i innym narodom i Europie.

Reklama

Dziewięć kościołów

Na terenie parafii mieszka ok. 5-6 tys. osób. Jest wśród nich spory procent tych, którzy nie są związani z Kościołem. Zamieszkali tu w ostatnich latach, często w dawnych mieszkaniach tych parafian, którzy opuścili Starówkę i wyprowadzili się do innych dzielnic, gdzie mieszkania są tańsze, a warunki mieszkaniowe lepsze. Przeważnie do parafii katedralnej należą ludzie starsi, często samotne wdowy. Bardzo mało jest dzieci i młodzieży. Dlatego też do I Komunii św. przystępuje zazwyczaj tylko jedna grupa i to kilkunastosobowa. Również niewiele młodzieży przygotowuje się do bierzmowania.
Ponieważ na terenie naszej parafii jest dziewięć kościołów, trudno mówić o zwartej rodzinie parafialnej - podkreśla ks. prał. Filaber. Wielu parafian uczęszcza do kościoła ojców Jezuitów - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, do świątyni św. Marcina związanej z siostrami Franciszkankami Służebnicami Krzyża czy też innych świątyń: ojców Paulinów, ojców Kapucynów, seminaryjnego, akademickiego, Duszpasterstwa |rodowisk Twórczych, kaplicy Res Sacra Miser. Jeszcze inni wolą katedrę polową, a inni kościół ojców Bazylianów... Każda świątynia ma swój niepowtarzalny klimat, specyfikę i wnosi w życie parafii coś nowego. Np. kościół św. Marcina od lat jest centralnym ośrodkiem duszpasterstwa niewidomych, paulini słyną z duszpasterstwa pielgrzymkowego i grup neokatechumenalnych, kościół seminaryjny ze śpiewu gregoriańskiego. - Przyjąłem zasadę, żeby nie powielać tego, co się dzieje na terenie parafii w innych kościołach, ponieważ wychodzę z założenia, że są to żywotne wspólnoty istniejące na terenie parafii. Każdy może znaleźć wspólnotę, w której dobrze się poczuje i może realizować swą formę aktywności społecznej w Kościele - podkreśla ks. Filaber.
Ponieważ w parafii jest wiele osób samotnych i chorych, szczególnie prężnie działa parafialna Caritas. Jest też Koło Żywego Różańca, którego członkowie wspierają parafię swoją modlitwą. Ministrantów parafia nie ma wielu, a na większych uroczystościach posługę liturgiczną pełnią klerycy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.
Regularnie raz w miesiącu odwiedzani są w parafii chorzy, do których przychodzą księża z Najświętszym Sakramentem, czasem udzielany jest w domach sakrament chorych. Jeden z wikariuszy, ks. Mariusz Barzał jest zarazem kapelanem szpitala przy ul. Karowej.
W pracy duszpasterskiej ks. prał. Andrzeja Filabera wspierają wikariusze - ks. Radosław Jurewicz i ks. Mariusz Barzał, a także rezydenci ks. inf. dr Jerzy Zalewski, długoletni proboszcz parafii archikatedralnej i penitencjarz katedralny oraz ks. prał. Grzegorz Kalwarczyk, kanclerz kurii metropolitalnej.

Msze św. w katedrze warszawskiej
Niedziele:
8.00, 9.30, 11.00 (z udziałem alumnów),
12.30 (dla dzieci), 18.00 i 19.00.
Dni powszednie: 6.30, 7.00, 8.00, 9.00 i 19.00.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...