Reklama

Prasa parafialna

„Pod Krzyżem” z Marymontu

Niedziela warszawska 9/2004

253 numery w 12 lat, setki tekstów o ważnych tematach dotyczących naszej wiary - to bilans dwutygodnika „Pod Krzyżem”, który wydaje parafia Świętych Rafała i Alberta na Marymoncie. Pismo wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością edytorską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod Krzyżem powstało w 1992 r. Na początku była to malutka gazetka powielana na ksero w nakładzie 200 egzemplarzy, wydawana co tydzień. Po 3 latach redakcja otrzymała komputer z odpowiednim oprogramowaniem, co znacznie poprawiło jakość gazety. Pojawiły się kolorowe zdjęcia, lepszy papier, zwiększyła się objętość pisma. Dziś jest ono wydawane co dwa tygodnie w nakładzie 1500 egzemplarzy formatu A4. Przy okazji największych świąt i uroczystości kościelnych nakład wzrasta do 2 tysięcy egzemplarzy. Pismo liczy zwykle 12 albo 16 stron.
Redakcja stawia przede wszystkim na formację religijną czytelnika. Dlatego w piśmie zdecydowanie dominują teksty o różnej tematyce, dotyczące wiary. - Od początku tak zdecydowaliśmy. Niestety, wiedza religijna wśród ludzi jest bardzo niska. Człowiek wychodzi w niedzielę z kościoła i błyskawicznie zapomina, o czym była Ewangelia, co ksiądz mówił na kazaniu. Czytając nasze pismo, można to sobie przypomnieć po powrocie do domu - mówi Bożena Wojtaszek, szefowa Pod Krzyżem.
Na pierwszej stronie (strony okładkowe nie są numerowane) znajdujemy wszystkie czytania liturgiczne z tej niedzieli, kiedy wychodzi dwutygodnik. Dalsze teksty, w mniejszym lub większym stopniu, koncentrują się wokół tych czytań. Strony drugą i trzecią zajmuje homilia proboszcza ks. Henryka Michalaka. Kolejne teksty omawiają poszczególne sakramenty, prezentują fragmenty ważniejszych dokumentów Kościoła, nawiązują do problematyki teologicznej i filozoficznej. Są świadectwa nawróceń i chrześcijańskiego życia. W stałej rubryce prezentowane są sanktuaria Maryjne. Czasami zdarzają się przedruki z prasy katolickiej, a nawet fragmenty audycji z Radia Watykańskiego czy Radia Maryja, dzielnie spisywane przez Jana Sudolskiego. Czasami można również spotkać fragmenty ciekawszych książek katolickich. Przy okazji świąt lub ważnych wydarzeń w życiu parafii drukowane są listy proboszcza do parafian.
Pismo ma dwa dodatki: dla dzieci i młodzieży. Ten dla dzieci nosi tytuł Z Maryją pod Krzyżem i redagowany jest przez ks. Grzegorza Ostrowskiego, byłego wikariusza marymonckiej parafii, a obecnie ojca duchownego Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Ks. Ostrowski ma wielki dar pisania do dzieci językiem prostym o poważnych sprawach. W dodatku dziecięcym znajduje się również krzyżówka dla najmłodszych. Z kolei dodatek młodzieżowy nosi tytuł Pójdź za mną i jego główną część stanowi tekst ks. Michalaka.
Gazeta zamieszcza ogłoszenia dotyczące życia parafialnego, chociaż tylko te najważniejsze. Stałym ogłoszeniem jest informacja o budowie świątyni parafialnej wraz z podanym numerem konta. Ogłaszane są również rekolekcje i inne ważne uroczystości. Informacji z życia parafii jest mało. Wynika to, jak podkreślają redaktorzy, z typowo formacyjnego charakteru pisma. Wydaje się jednak, że tych informacji mogłoby być więcej a element formacyjny przecież by na tym nie ucierpiał.
Na osobną uwagę zasługują strony okładkowe. Są po prostu piękne. Sprawiają, że natychmiast gazetę chce się wziąć do ręki i czytać. Pierwsza strona okładki, tytułowa, to na ogół piękne zdjęcie autorstwa redaktor Bożeny Wojtaszek. Znajduje się tam zawsze jakiś cytat, na ogół biblijny. Na pierwszej stronie u góry jest oczywiście tytuł pisma, z datą wydania i numerem. Nie ma podanej ceny, gdyż gazeta rozprowadzana jest za dobrowolną ofiarę. Na drugiej stronie okładki jest także zdjęcie, które stanowi tam ilustrację do wiersza Anny Lutostańskiej, zastępczyni szefowej. Wiersz ma pobudzić do refleksji i łagodnie wprowadzić czytelnika w lekturę. Natomiast trzecia strona okładki to zwykle barwny fotoreportaż z parafialnych uroczystości. Czwartą stronę okładki zajmuje natomiast reprodukcja jakiegoś ładnego obrazu. Zdjęcia okładkowe są kolorowe, te w środku numeru - czarno-białe.
Grono redakcyjne jest liczne. Na czele redakcji stoi Bożena Wojtaszek, jej zastępczynią jest Anna Lutostańska, członkami redakcji są również: Krystyna Długosz-Kurczabowa, polonistka, Wanda Kulas, korektorka, Anna Nowak, absolwentka teologii. Do grona stałych współpracowników - autorów tekstów należą: ks. Grzegorz Ostrowski, ks. Paweł Bijak, ks. Grzegorz Wieteska, Tomasz Bek, filozof, Jan Sudolski, Agnieszka i Paweł Kuczera, Jacek Zientecki. Opiekunem duchowym redakcji jest proboszcz ks. Henryk Michalak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nie dla deprawacji

2024-12-01 19:29

Marek Kuczyński

"Tak dla edukacji, nie dla deprawacji" - tak można podsumować hasła postulatów wygłoszonych podczas protestu, który odbył się 1 grudnia w Świebodzinie.

Więcej ...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny

Więcej ...

W ostatnich latach zlikwidowano ponad 200 księgarń

2024-12-02 13:02

TD

W ostatnich czterech latach zlikwidowano ponad 200 księgarń. Polacy coraz częściej kupują książki w internecie i w sklepach... spożywczych - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Wiadomości

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...