Reklama

Wielki Post naszą drogą do Boga (2)

Niedziela włocławska 9/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Post jest swoistym czasem uwolnienia wiernych od złudzeń w stosunku do rzeczy. I choć Kościół zakazuje w tym czasie hucznych zabaw oraz nakłada obowiązek postu: w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły (jeden posiłek do syta i powstrzymanie się od pokarmów mięsnych), to ma jednak przede wszystkim na względzie wewnętrzne wyzwolenie się człowieka z totalnej zależności od dóbr tego świata. Zwraca też uwagę na wymiar społeczny, jakim są relacje międzyludzkie, mające na celu zmianę naszych wzajemnych odniesień w rodzinach i miejscu pracy.
W dawnej Polsce post był bardzo surowy. Nie jedzono potraw mięsnych w poniedziałki, środy i piątki, a w niektórych regionach w środy i piątki nie spożywano żadnych potraw na gorąco. Dużo było też obrzędów ludowych związanych ze Środą Popielcową - np. ustawiano na środku wsi bałwana w kajdanach, zwanego mięsopustem, i ścinano mu głowę. Jędrzej Kitowicz w Opisie obyczajów za panowania Augusta III wspomina o zwyczaju, jaki przyjął się w XVIII w. wśród młodzieży, która w tym dniu obrzucała się workami wypełnionymi popiołem.
Warto też pamiętać, że post jest obyczajem nie tylko katolickim i nie tylko chrześcijańskim. Główne Kościoły ewangelickie - augsburski i reformowany - we wszystkie piątki Wielkiego Postu odprawiają nabożeństwa, które są rodzajem rekolekcji wielkopostnych. Nie ma jednak zwyczaju posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową ani nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Z Wielkim Postem ściśle związana jest modlitwa, otwarta na słuchanie słowa Bożego, która pozwala człowiekowi zrozumieć zamysł Boga w stosunku do niego samego, jak i do całego świata.
Ważne znaczenie w tym okresie ma również jałmużna. W jednym z listów filozofa ateńskiego Arystydesa do cesarza Adriana czytamy: „Kiedy pośród chrześcijan znajduje się biedak, poszczą przez dwa lub trzy dni, a pokarm, który sobie przygotowali, przekazują potrzebującym”. Św. Augustyn, zwracając się do swoich wiernych, mówił: „Wstrzemięźliwość wasza niech będzie pokarmem biednych”.
Od Środy Popielcowej obowiązuje w liturgii kolor fioletowy, w kościołach rzadziej odzywają się dzwony i grają organy. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”.
W piątki, przez cały Wielki Post, odprawiana jest Droga Krzyżowa. Jej początki są związane z posługą dwóch powstałych w średniowieczu zakonów: Franciszkanów i Dominikanów. Pierwsza wzmianka o Via Dolorosa pochodzi z 1228 r., od dominikanina o. Ricoldo z Monte Crucis. Na genezę powstania tego nabożeństwa złożyły się takie fakty, jak: odnalezienie relikwii drzewa Krzyża, pielgrzymki do Jerozolimy i pragnienie przeżycia i utrwalenia najbardziej dramatycznych chwil z życia Jezusa. Natomiast typowo polskim zwyczajem wielkopostnym jest nabożeństwo Gorzkich Żalów.
Okres Wielkiego Postu kończy się liturgią Mszy Wieczerzy Pańskiej. Pamiętając, że Wielki Post to droga, dobrze byłoby gdybyśmy na nią wstąpili. To, dokąd ona nas może zaprowadzić, w dużej mierze zależy już od nas samych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kamerun: kard. Sarah krytykuje biskupów Zachodu za uległość wobec świata

2024-04-15 13:33

Episkopat News

O światowość i uleganie pokusie „praktycznego ateizmu” z powodu utraty wiary w nauczanie Kościoła katolickiego oskarżył niektórych biskupów zachodnich były prefekt Kongregacji d.s. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. Pochodzący z Gwinei purpurat spotkał się w Jaunde z konferencją episkopatu Kamerunu.

Więcej ...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w głębi ludzkiego serca

S. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii J 6, 30-35.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...