Reklama

Puls tygodnia

Różowe kolory życia?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zerwać z nałogiem chciałoby 9 milionów palaczy w Polsce. Niewielu mniej Polaków, którzy nadużywają alkoholu, też pragnie odmienić swoje życie. Z każdym rokiem przybywa w naszej ojczyźnie uzależnionych od narkotyków, hazardu i Internetu. Przybywa i to niestety - coraz młodszych. Z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat obniżył się wiek inicjacji alkoholowej. Zaczynają pić już dzieci dziewięcio-, dwunastoletnie, a nie jak wcześniej piętnasto-, szesnastolatki. W Polsce 18% młodzieży jest zagrożonej alkoholizmem. Narkotyki to żadna nowość dla gimnazjalistów. Doskonale je znają i rozróżniają, a co dziesiąty przetestował je na własnej skórze - wynika z raportu „Style życia młodzieży a narkotyki”, opracowanego przez Instytut Spraw Publicznych. Nie wiadomo dokładnie, ile z ponad dwóch milionów polskich studentów zdaje egzaminy „przy pomocy” amfetaminy czy LSD. Według różnych danych w Polsce mamy od 30 do 70 tys. osób uzależnionych od narkotyków. A o ile więcej bierze narkotyki okazjonalnie, dla zabawy albo właśnie zapewnienia sobie dobrego samopoczucia podczas nauki? Te dane są zatrważające. Jeszcze bardziej zatrważający jest mechanizm, dla którego uzależnienia są taką plagą przełomu XX i XXI w.
Wszelkie uzależnienia związane są ze znajdującym się w mózgu układem nagrody. Są to zespoły komórek, których głównym zadaniem jest dostarczanie człowiekowi uczucia przyjemności. Wzmacnianie tego układu powoduje, że odczuwamy większą przyjemność i radość życia. Jako stymulatory układu nagrody doskonale spisują się nikotyna, alkohol, narkotyki, a coraz częściej także np. hazard czy Internet. Uzależniające substancje w sposób bezpośredni lub poprzez pośrednią stymulacją sprawiają, że w mózgu wydziela się dopamina, substancja odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności, oraz noradrenalina, która wyzwala w nas energię. Życie zaczyna nam się jawić w różowych kolorach, problemy znikają, przyszłość stoi przed nami otworem. Ale to tylko chwilowe, zewnętrzne objawy. W tym samym czasie w środku zaczyna się destrukcyjny, często nieodwracalny proces. Zażycie grama amfetaminy niszczy kilka milionów komórek nerwowych. I zażywanie jej przez dłuższy czas robi po prostu sito z mózgu.
Uzleżniacze właśnie dlatego są takie niebezpieczne, że dają nam coś w zamian - poczucie radości, poczucie, dla którego przekonani jesteśmy, że warto żyć. Podobnie jest z pokusami. Szatan kuszący Chrystusa na pustyni ofiarowuje Mu coś w zamian, dobra tego świata, które mogą sprawić, że poczuje się on dużo lepiej, niż gdy był sam, zmęczony i głodny. Wydaje się, że wybór powinien być prosty. Ale dobry wybór zawiera w sobie nie tylko pytanie: co w zamian czegoś dostaniemy, ale także pytanie o to, co będzie dalej? Jakie życie wybieramy? Jaką drogą będziemy iść? Kim chcemy być? I to są pytania, których u progu Wielkiego Postu nie można pozostawić bez odpowiedzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim