Reklama

Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Zielonej Górze

Mamy problem

Szacuje się, że obecnie w Polsce jest od 32 do 60 tys. narkomanów. Zielona Góra zajmuje pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich, jeśli chodzi o liczbę osób uzależnionych od narkotyków. Nasze województwo natomiast zajmuje drugie miejsce w rankingu liczby osób uzależnionych od narkotyków na liczbę mieszkańców województwa. Statystyka powalająca z nóg. Przecież na co dzień nic nie zauważamy. Okazuje się, że to tylko pozory. Założony przez PTZN w Zielonej Górze Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień (LOPiT) i Centrum Profilaktyczno-Terapeutyczne dla Osób Uzależnionych od Narkotyków (Centrum) próbuje być odpowiedzią na potrzeby naszego miasta i województwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Objawy i przyczyny

Jeśli Twoje dziecko zmieniło zachowanie względem ciebie, bliskich, znajomych lub szkoły; jeśli znalazło sobie nowe towarzystwo; jeśli widzisz, że dotąd spokojne stało się agresywne lub nadpobudliwe albo się wyciszyło; jeśli często zapada na infekcje; jeśli ma niepokojąco „zmienione oczy” - zaczerwienione; jeśli jego spojówki nie reagują na światło i ma je w nienaturalny sposób powiększone lub pomniejszone, wtedy zacznij się szczególnie nim interesować, odwiedź szkołę, zapytaj o znajomych, poradź się specjalisty, jeśli trzeba - wykonaj test.
Do uzależnienia prowadzi wiele ścieżek, ale dwie z nich są najbardziej typowe: młodzieńcza ciekawość i środowisko, w którym brak jest czasu dla dzieci, jasnych norm postępowania lub występują zachowania destrukcyjne i patologiczne. „Po narkotyki sięgają dzieci z rodzin rozwijających się prawidłowo i tych dysfunkcyjnych. Różnie jednak przebiega w tych rodzinach proces uzależnienia, na który duży wpływ ma to, co dzieje się w obszarze rodzinnym. Im bardziej relacje w rodzinie są prawidłowe, tym szybciej uzależnienie jest zdiagnozowane i tym łatwiej jest dziecku z niego wyjść” - mówi prof. dr hab. Dorota Rybczyńska, terapeuta i prezes PTZN.

Terapeutyczna codzienność

Najmłodszym pacjentem LOPiT-u był dziewięciolatek, a najstarszy pacjent miał 58 lat. Jednak jak mówi prof. D. Rybczyńska, najwięcej uzależnionych jest w wieku 20-23 lat. Większość z nich to mężczyźni. Wśród uzależnionych przeważają uzależnienia od opioidów, środków mieszanych lub marihuany. Większa liczba zgłaszających się do LOPiT-u i Centrum osób przejawia wysoką demoralizację i ma za sobą pierwsze czyny przestępcze. Uzależnieni wywodzą się z „typowych” rodzin, w których dość często brak jednego z rodziców. Majętność rodzin jest zróżnicowana od bardzo biednych do bogatych, choć tych pierwszych jest najwięcej. Pierwsza faza uzależnienia nie była rozpoznana przez rodziców, najczęściej dzieci nie wykazywały wtedy według rodziców żadnych niepokojących oznak. „Uzależniony w czasie terapii indywidualnej pracuje nad mechanizmami uzależnień, identyfikuje się z nim i pracuje nad abstynencją” - mówi terapeutka Magdalena Kotyza. „W pewnym momencie terapii włączona jest także terapia grupowa. Tu pacjent ma możliwość skonfrontowania swojej sytuacji z sytuacją innych pacjentów, zobaczyć jak różnie przebiega proces uzależnienia. Zajęcia grupowe działają motywująco i wspierają uzależnionego w jego walce o trzeźwość” - wyjaśnia D. Rybczyńska. W grupie zaawansowanej narkomani uczą się umiejętności komunikacji, asertywności, dowiadują się o nawrotach choroby i sposobach radzenia sobie z nią, pracują nad emocjami, szukają norm i wartości. Po skończeniu terapii uzależnieni mogą wspierać się w grupie Anonimowych Narkomanów (AN), która działa przy ośrodku.

Siatka organizacyjna

Zielonogórski Oddział PTZN jest najprężniej działającym wśród 22 delegatur terenowych w kraju. To stowarzyszenie pozarządowe swoją działalność w mieście rozpoczęło w 1985 r. Centrum Profilaktyczno-Terapeutyczne dla Osób Uzależnionych od Narkotyków „Centrum” rozpoczęło swoją wolontariacką działalność w 1998 r., a Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień utworzono przy nim w 2000 r. Powołane przez Towarzystwo „Centrum” i LOPiT mają na celu przede wszystkim kontrolowanie zjawiska narkomanii w naszym województwie, pomoc uzależnionym, zrzeszanie kadry zajmującej się terapią i profilaktyką oraz wypracowanie w środowiskach lokalnych nawyku szukania pomocy w sytuacji zagrożenia lub uzależnienia. Tutaj także fachową pomoc znajdzie współuzależniona rodzina narkomana. Do tej pory organizacje miały swoją siedzibę przy ul. Batorego w Zielonej Górze, gdzie zaledwie w trzech pomieszczeniach prowadzone były terapie indywidualne i grupowe, dyżurowali psychiatrzy, psycholog i wolontariusze.
Urząd Miasta przekazał ośrodkowi budynek po dawnym przedszkolu przy ul. Jeleniej. Trwają prace nad jego adaptacją, niestety, wciąż brak na to odpowiednich funduszy. „Przeprowadzkę do nowego budynku planujemy na początku marca, ale wszystko zależy od tego, czy dostaniemy dotacje od miasta i czy pomogą nam sponsorzy. Musimy zdawać sobie sprawę, że przemilczanie tematu nic nie da. Narkomania dotyka dzisiaj coraz więcej ludzi. Trzeba stworzyć im miejsce, w którym mogliby wyjść z nałogu i które prowadziłoby wszechstronną pomoc profilaktyczną, gdzie po radę może przyjść każdy rodzic, uczeń czy nauczyciel. Będziemy wdzięczni wszystkim, którzy zechcieliby nam pomóc, czy to ofiarując materiały budowlane, czy też deklarując stałą kwotę pokrywającą nasze rachunki” - mówi prof. D. Rybczyńska.

Adres ośrodka: ul. Batorego 33, 65-735 Zielona Góra, tel./fax 327-17-06; adres strony: www.colorsabotage.com/lopit/

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...