Reklama

125 lat Łódzkiej Straży Pożarnej

W służbie Bogu i ludziom

Niedziela łódzka 24/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Zgromadzeni w łódzkiej bazylice archikatedralnej pragniemy dzisiaj w szczególny sposób objąć serdeczną pamięcią modlitewną tych wszystkich, którzy sercem, ofiarą, pracą i poświęceniem przez 125 lat tworzą historię Łódzkiej Straży Pożarnej. Jedni odeszli już do Pana na wieczną służbę. Niech więc Pan będzie im nagrodą, a tym, którzy żyją pośród nas, tym, którzy nadal pracują i służą, niech Bóg stokrotnie wynagrodzi i błogosławi. Niech ta Eucharystia będzie przez nas wszystkich przeżyta jako szczególne dziękczynienie Panu Bogu za tych, którzy w swoim codziennym życiu, stojąc na straży życia ludzkiego i mienia, narażają swoje życie i zdrowie i w ten sposób realizują największe przykazanie miłości Pana Boga i drugiego człowieka" . - Tymi słowami 15 maja br. archidiecezjalny kapelan strażaków, ks. kan. kpt. Henryk Betlej poprzedził serdeczne powitanie gości i uczestników centralnych obchodów Dnia Strażaka, a przede wszystkim abp. Władysława Ziółka, Józefa Płoskonkę - ministra spraw wewnętrznych i administracji, Zbigniewa Meresa - komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, ks. st. bryg. Jerzego Kołodziejczaka - kapelana krajowego strażaków i kapelanów wojewódzkich, Krzysztofa Panasa - prezydenta m. Łodzi, kadrę kierowniczą Łódzkiej Straży, parlamentarzystów i liderów ugrupowań politycznych.

Niezwykłość uroczystości podkreśliła swoją obecnością Kompania Honorowa PSP, a także kilkanaście pocztów sztandarowych i strażacka orkiestra.

"Strażacy zawsze należeli do ludzi o żywej religijności - powiedział w okolicznościowym kazaniu Ksiądz Arcybiskup, który w asyście Księży Kapelanów sprawował Mszę św. - Miło mi w tym momencie wspomnieć, że strażaków spotykam często przy różnych uroczystościach kościelnych, zwłaszcza w parafiach wiejskich. Tworzą tam wtedy podniosłe szpalery, pełnią funkcje porządkowe, ubogacają liturgię występami orkiestry. Nie mogę też nie wspomnieć wymownej w swej symbolice warty, jaką pełnią strażacy przy Grobie Pańskim w tylu naszych, polskich świątyniach. Tak było w przeszłości i tak pozostaje do dziś". A mówiąc o służbie strażaka jako swoistym powołaniu, w której jest narażony na utratę zdrowia a nawet życia, Ksiądz Arcybiskup wspomniał, że " gdy (...) 11 maja 1971 r. żywioł ognia trawił niszczycielską mocą naszą katedrę, (...) łódzka straż z oddaniem graniczącym z bohaterstwem ratowała ją, choć mimo nadludzkich wysiłków wiele musiała zostawić niszczycielskiej mocy ognia na pożarcie. (...) Zniszczyło się wiele, ale brać strażacka wiele też uratowała". Na zakończenie Dostojny Celebrans zwrócił się do strażaków: "Życzę Wam, abyście po dzisiejszej jubileuszowej uroczystości, po tej Eucharystii, wrócili do Waszych miejsc służby i do Waszych rodzin umocnieni duchowo, gotowi do dawania świadectwa Chrystusowi i Ewangelii".

Przed zakończeniem Mszy św. przedstawiciele strażaków, dziękując Księdzu Arcybiskupowi za sprawowanie Eucharystii, poprosili o poświęcenie sztandaru, co miało miejsce podczas części oficjalnej uroczystości przed archikatedrą na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II. Akt poświęcenia poprzedziły słowa Księdza Arcybiskupa: "Drodzy Strażacy Komendy Miejskiej PSP w Łodzi! Zostaniecie uhonorowani nadaniem i poświęceniem sztandaru, który dla każdej wspólnoty jest symbolem tego, co w życiu najważniejsze, a mianowicie umiłowanie Ojczyzny, godność osobista, oddanie drugiemu człowiekowi i wierność ideałom. Traktujcie go jako symbol tego wszystkiego, co piękne, wartościowe i szlachetne. Jestem przekonany, że te cechy zawsze będą umacniać strażacką społeczność". A potem modlił się: "Boże, (...) obdarz swoim błogosławieństwem całą tutejszą społeczność. (...) Spraw, aby wszyscy, których ten znak jednoczy, byli wspólnotą pokoju i ofiarną nieśli pomoc ludziom, a za przyczyną św. Floriana - patrona strażaków - udziel pomocy wszystkim, którzy Cię wzywają i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw...".

Następnie sztandary Komendy Miejskiej PSP i Zarządu Miejskiego Łódzkiego OSP udekorowano Złotymi Znakami Związku, po czym delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Miłym akcentem uroczystości była defilada zwartych pododdziałów, pocztów sztandarowych i orkiestr strażackich (ze Szczercowa, Bełchatowa i Brzezin) oraz współczesnego i dawnego sprzętu strażackiego; podziw budziły strażackie wozy konne ( z Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach) i amerykański "Federal" - jeden z dwóch tego typu wozów w świecie.

Bogaty był popołudniowy program strażackiego święta. W Urzędzie Miasta Łodzi miały miejsce odznaczenia i wyróżnienia. Przy ul. Zgierskiej 47 odbyło się poświęcenie i przekazanie Komendzie Miejskiej nowej strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Natomiast w Muzeum historii Miasta Łodzi odbyło się Sympozjum z okazji 125-lecia Łódzkiej Straży z udziałem zaproszonych gości i kadry kierowniczej PSP i OSP. Imprezami towarzyszącymi były dwie wystawy fotograficzne, wystawa filatelistyczna i sprzętu pożarniczego.

Dodać należy, że łódzcy strażacy rozpoczęli świętować swój jubileusz już 4 maja w swoim ośrodku duszpasterskim, czyli w kościele pw. św. Łukasza i św. Floriana, w którym bp Adam Lepa poświęcił wówczas chorągiew i dwa boczne ołtarze z figurami Patronów, natomiast Proboszcz kościoła - jednocześnie kapelan strażaków został tego dnia odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP, a kilka dni później w Bronisinie - odznaką 10-lecia pracy kapelańskiej wśród strażaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...